Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. október 2021
0
205

Projekt EMIA: diskusia "Sadli sme si"

V rámci projektu EMIA: Empatia v umení sa na virtuálnej pôde FAD STU predstaví architektka Eva Jiřičná, Branislav Tvarožek a Peter Mazalán.
Začiatok21.10.2021
18:00
Koniec21.10.2021
22:00
MiestoOnline
AdresaNámestie Slobody 19,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktFAD STU
rafcikova@fa.stuba.sk

Diskusia sa uskutoční už 21.októbra 2021 o 18.00 v Kreatívnom centre FAD STU ONLINE v rámci formátu "Sadli sme si", ktorý bude moderovať novinár Andrej Bán.

Link na sledovanie online podujatia nájdeteTU.

Hostia:

Eva Jiřičná už viac ako 45 rokov žije a pracuje v Londýne, kde v roku 1984 založila vlastný ateliér - Eva Jiřičná Architects Limited. V roku 1999 spolu s Petrom Vágnerom založila v Prahe ateliér AI - DESIGN. Design v poňatí Evy Jiřičnej a jej spolupracovníkov sa vyznačuje ľahkosťou, presvetlenosťou a rešpektom k materiálu. Ku klientom ateliérov patria významné firmy a inštitúcie z celého sveta, napríklad Amec plc, Selfridges, Harrods, boodle & Dunthorne, Pražský Hrad, Royal Academy of Arts, Victoria and Albert Museum, British Council, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne, Mesto Zlín a ďalšie. Jej ateliéry získali početné medzinárodné ocenenia za dizajn a ich práce sú pravidelne publikované v časopisoch a knihách vo svete. Eva Jiřičná si vyslúžila ocenenie aj za osobný prístup v oblasti architektúry a dizajnu - bol jej udelený titul Kráľovský priemyslový designer, Získala čestné doktoráty a profesúry na niekoľkých univerzitách (napríklad Southampton Institute a University of Sheffield, ale aj na STU v Bratislave a VŠUP Praha. V roku 2003 bola zvolená za predsedníčku Architectural Association v Londýne. Pracuje v medzinárodných porotách architektonických súťaží a intenzívne prednáša o svojej práci po celom svete.

foto: J. Slavík

 

Branislav Tvarožek sa narodil 2. decembra 1925 v Loku pri Leviciach. V detstve sa naučil tri jazyky: slovenčinu, maďarčinu a nemčinu a práve znalosť nemeckého jazyka ho v posledných rokoch vojny zachránila. V lete 1944 sa zapojil do Slovenského národného povstania a stal sa členom vysokoškolského strážneho oddielu - špecializovanej jednotky, ktorú vytvoril slovenský povstalecký generál Ján Golian. Po potlačení povstania sa dostal do nemeckého zajatia odkiaľ sa mu neskôr podarilo uniknúť. Po návrate domov, spolu s otcom, pomáhali partizánom v okolí Nového Mesta nad Váhom. Nástupom komunistickej totality sa však aj jeho osoba ocitla v súkolí politických procesov. Začiatkom roka 1949 ho zatkli, po tom ako poskytol nocľah svojmu bratrancovi Živodarovi, ktorý sa vtedy vrátil do Československa ako kuriér západných spravodajských služieb. Za pomoc bratrancovi bol Branislav zaistený a v zinscenovanom procese „Živodar Tvarožek a spol.“ bol odsúdený na 5 rokov odňatia slobody, ktoré si odpykal v pracovnom tábore Jáchymov. Väčšinou pracoval v elektrodielňach, kde sa ťažko zranil a takmer prišiel o zrak. Následky komunistického väzenia si tak nesie dodnes. V roku 2015 dostal Cenu pamäti národa.

zdroj: Post Bellum SK

 

Peter Mazalán debutoval na scéne Opery SND v roku 2009 ako Enrico v Haydnovej opere Opustený ostrov (dir. Andrew Parrott). Bol členom Operného štúdia Bavorskej Štátnej opery v Mníchove a členom súboru Stadttheater v Klagenfurte, v ktorých naštudoval niekoľko operných postáv. Ako koncertný spevák spolupracoval okrem iných telies napr. aj s Bavorským štátnym orchestrom (pri uvedení Dvořákových Biblických piesní) či Mníchovskými symfonikmi. Účinkovaním v Orffovej Carmina Burana vystupoval vo viacerých mestách (Lübeck, Reutlingen, Essen, Frankfurt, Rheingau a São Paulo). V roku 2014 sa na doskách SND predstavil v postave Schaunarda v Pucciniho Bohéme (v réžii Petra Konwitschneho a v spolupráci s dirigentmi Friedrichom Haiderom a Petrom Valentovičom). Peter Mazalán pravidelne účinkuje v originálnych inter-mediálnych projektoch. Približne v dvanástich doteraz realizovaných projektoch v období rokov 2015 - 2017 spolupracoval s radom umelcov z rôznych umeleckých oblastí. Z oblasti hudby to boli napr. speváci Eva Šušková, Aleš Janiga, klaviristi Maroš Klátik, Xénia Jarová, Braňo Ladič, Peter Pažický, gitarista Ondrej Veselý, violončelisti Jozef Lupták, Pavol Mucha, Cluster ensemble - Ivan Šiller, Fero Király a ď. Stálou umeleckou partnerkou a spoluautorkou projektov je vizuálna umelkyňa Martina Šimkovičová. Miestami realizácie projektov sú častokrát aj nezvyčajné priestory ako napr. stará kotolňa Fakulty architektúry STU v Bratislave, Aula a Foyer tej istej školy, Aula prof. Čabelku na MTF STU, videoherňa G-point, Bratislava, Špilberk v Brne (kasematy - bývalá pevnosť a väznica) a iné.

zdroj: P. Mazalán

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím