Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. máj 2021
0
25

Rok slovenského dizajnu

Rok slovenského dizajnu je aj rokom nášho dizajnu v zahraničí.
Začiatok28.5.2021
08:00
Koniec1.10.2021
18:00
Miestoonline
Adresa ,
online,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktZuzana Böhmerová
+421 918 110 248
zuzana.bohmerova@scd.sk

Zdroj: Tlačová správa SCD

Rok 2021 bol na podnet Slovenského centra dizajnu (SCD) vyhlásený Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky za Rok slovenského dizajnu (RSKD).

Počas celého roka SCD realizuje rôzne výstavné, prednáškové, prezentačné aktivity a online podujatia. Cieľom Roku slovenského dizajnu je ho predstaviť ako hodnotnú a atraktívnu súčasť našej kultúry a identity domácemu aj zahraničnému publiku.

Slovenský dizajn posielame do sveta
Slovenský dizajn má mnoho podôb a originálnych prejavov. Má zaujímavé dejiny, ktoré stále objavu-jeme a životaschopnú súčasnosť, ktorú podporujeme. Pre Slovensko je dôležité, aby sme o našom produktovom a komunikačnom dizajne dali vedieť svetu a aby naši dizajnéri mali čo najširšie publi-kum. Sme presvedčení o tom, že dizajn je konštruktívna a zmysluplná forma výtvarnej tvorby, ktorá nepozná štátne hranice. Aj keď mnohokrát vychádza z miestnych špecifík, poslanie dizajnu je cez-hraničné a nadnárodné. Našu zahraničnú prezentáciu preto riešime v dvoch úrovniach.
Prvá je cesta v čase 100 ročnou históriou slovenského dizajnu ako príbehu úspešnej krajiny so svo-jimi silnými koreňmi v európskom výtvarnom priestore. Druhá kladie dôraz na konkrétne projekty súčasnosti a na prezentáciu tvorcov dizajnu cez ich osobný prístup a životnú filozofiu.

„Napriek zložitej epidemickej situácii sme v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európ-skych záležitostí Slovenskej republiky vytvorili niekoľko zahraničných prezentácií a projektov, ktoré majú audiovizuálny a výstavný charakter. Situácia sa neustále mení a my, vďaka širokému portfóliu možností, dokážeme veľmi rýchlo a efektívne reagovať na úplne nové, neočakávané príležitosti. Za nami je milánska premiéra krátkeho filmu "100 rokov slovenského dizajnu", ktorú sme prezentovali v spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme, v spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe sme otvorili pražskú výstavu "Fragmenty Slovenska" a vďaka významnej podpore Ministerstva kultúry a Slovenského inštitútu v Paríži je na ceste do Marseille výstava Krehký betón a fotografická výstava Márie Švarbovej. Pripravujeme audiovizuálnu prezentáciu a zdieľanú výstavu dizajnu v Haagu, on-line-talk o slovenskom dizajne vo Frankfurte, podporujeme výstavu cafting plastics! studio vo Viedni a mnoho ďalších zahraničných projektov“, uviedol Maroš Schmidt, poverený riaditeľ SCD.

Miláno, Praha, Marseille!
Počas mája bola v centrálnej štvrti MILÁNA – Porta Nuova na veľkoplošných obrazovkách odprezentovaná exkluzívna projekcia filmu 100 rokov slovenského dizajnu.
Film komunikoval krátke videozáznamy slovenského grafického a produktového dizajnu v kurátorskej koncepcii Slovenského múzea dizajnu, v réžii Vladimíry Hradeckej, kamerou Michala Koštenského a s animáciami od Mariána Vredíka, doprevádzané hudbou od Early Millennial Stroon).

Projekt sa uskutočnil v spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme.

Aktuálne v PRAHE prebiehajúca výstava Slovenské fragmenty (Slovenský autorský dizajn v skle, keramike a dreve) a predstavuje vo svojej kompaktnej podobe vybraných autorov:
Milana Hanka (keramika), Patrika Illa (sklo), Simony Janišovej keramika), Richarda Senešiho (drevo), Tibora Uhrína (drevo) a Lindu Vikovú (keramika), ktorí si pre špecifické podmienky preskleného výkladu pripravili výber - fragmenty (diela a kresbové návrhy) zo svojej bohatej dizajnérskej tvorby. Spoluorganizátorom projektu je Slovenský inštitút v Prahe a kurátorkami výstavy Katarína Hubová a Adriena Pekárová.

Výstavu si môžu návštevníci pozrieť v Pasáži českého dizajnu (Na Příkopě 24) do 19. augusta.

Vo francúzskom MARSEILLE sa od júna do októbra predstaví slovenský dizajn na troch výstavách, a to v jedinečnom priestore UNITÉ D’HABITATION LE CORBUSIER (Bytovej jednotke od Le Corbusiera).

  • Krehký betón - časť pop-up shop, 5. 6. - 1. 10. 2021
  • Mária Švarbová, 26. 6. - 27. 8. 2021
  • Krehký betón, 4. 9. - 1. 10. 2021

Hlavná kurátorka výstav: Laura Serra Forest
Partnerom projektu je KOLEKTIV CITÉ RADIEUSE
Výstavy sú realizované v spolupráci so Slovenským inštitútom v Paríži.

Krehký betón - výstava predstaví viac ako 20 slovenských dizajnérov, umelcov a štúdií. Rôzne diela spája spoločný vizuálny jazyk, ktorý odráža najkrehkejšie esenciu modernistickej estetiky. V úvode sa predstaví pop-up shop - predajná výstava vybraných slovenských dizajnérov, ktorá bude začiatkom septembra rozšírená o nepredajné diela ďalších slovenských dizajnérov. Niekoľkomesačný francúzsko-slovenský projekt tak zavŕši reprezentatívna prehliadka slovenského dizajnu, ktorý je inšpirovaný mestským prostredím a estetikou brutalistickej architektúry.

Mária Švarbová - výstava série 19 originálnych fotografií reflektuje vzťah medzi ľudskými osudmi a „strojom na bývanie“ (Machine ą habiter) od Le Corbusiera. Napriek tomu, že fotografie nesú neprehliadnuteľný rukopis autorky a jej víziu vzťahu jednotlivcov k modernistickej estetike, aj s jej neosobnou a uniformnou povahou, v mnohých aspektoch sa líšia od autorkinej predchádzajúcej tvorby. Oslňujúce svetlo Stredozemného mora, snehobiely betón, ktorý pripomína okolité hory a textúra na stenách Bytovej jednotky narúšajú Švarbovej prísnu mestskú estetiku.

Všetky aktuálne informácie o RSKD nájdete na www.rokdizajnu.scd.sk.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím