Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
18. december 2022
0
51

Wide Horizons – Pavel Baghy

Wide Horizons – Pavel Baghy

Flatgallery, Baštová 1, Bratislava
vernisáž: piatok 9. 12. 2022 o 19.00
trvanie výstavy: 10. 12. 2022 – 15. 1. 2023
kurátori: Marianna Brinzová a Andrej Jaroš

Flatgallery predstavuje poslednú sólo prezentáciu v tomto roku z výstavného plánu 2022, a to výstavu vizuálneho umelca Pavla Baghyho (*1995) s titulom Wide Horizons. Výstava zahŕňa súbor malieb, ktorý vznikal medzi rokmi 2018 až 2022 a je doplnená o 3D animáciu/video a 3D mapping projektovaný na jednu z malieb.

Wide Horizons/Široké horizonty hovoria o problematike reality a jej simulakier. Názov evokuje akési (i keď niekedy len zdanlivé) neobmedzené možnosti súčasného virtuálneho sveta/prostredia, ktorý je v kontraste k „analógovému“, realite a fyzickej hmote. Pavel Baghy sa danej problematike venuje už dlhšie obdobie a v rámci výstavy Wide Horizons nadväzuje na tému svojej diplomovej práce (2021), ktorá sa zaoberala virtuálnym prostredím z pohľadu vizuálneho umenia. Ideovým a teoretickým východiskom jeho uvažovania nad danou témou je teória simulácie a hyperreality Jeana Baudrillarda a čiastočne esej Johna Bergera – Ways of Seeing.

Vo vystavených dielach autor manipuluje výjavy deštruovanej architektúry a krajiny, ktoré sa k nám sprostredkovane dostávajú z médií. Z výjavov sa postupne stráca ich pôvodný dokumentárny zámer, čím vzniká obraz na hranici abstrakcie. Ten stiera akúkoľvek konkrétnosť, ale zároveň si pocitovo ponecháva niečo z charakteru/atribútov pôvodného reálneho priestoru. Baghy touto deformáciou v priestore a posúvaním pixelov digitálneho obrazu dekonštruuje pôvodné a zároveň konštruuje nový suverénny priestor. V niektorých obrazoch pracuje s vytrhávaním fragmentov z priestorov virtuálnej krajiny so zámerom na poukázanie na ich genézu. Vytvára umelo vygenerovanú artificiálnu krajinu, ktorú možno chápať ako budúcu spomienku na environment/prírodu.

Na výstave Wide Horizons sú prezentované výbery z dvoch maliarskych cyklov – Digital Ruin (2022) a Artificial Landscape (2020) doplnené o jeden dátumom starší obraz Iceberg, after C. D. F. (2018) a jeden solitér z roku 2022 – obraz Night Run. Na maľbu s názvom Digital Ruin III. umiestnenú v kuchyni sa projektuje mappingová projekcia, čím prehlbuje priestor obrazu a dáva mu nové konotácie. Cieľom projekcie mapovanej na obraz je poukázať na jednoduchosť manipulácie s pocitom z obrazu a jeho samotnou interpretáciou. Obraz Night Run zase obsahuje abstrahovaný priestorový prvok bežeckej dráhy, ktorá sa objavuje aj v animácii Fragmentation (2021), kde sa prvok rozpadá. Fragmentation je CG (computer generated) animáciou zobrazujúcou tekutosť našej reality, ktorá sa miestami rozpadá až na pixely/atómy, aby sa mohla znova rekonštruovať a zložiť. Najstaršie dielo prítomné na výstave s názvom Iceberg, after C. D. F. (2018) evokuje zátišie, fragmentáciu priestoru a zároveň akúsi ľadovú/snežnú krajinu inšpirovanú romantickým obrazom od autora Caspara D. Friedricha, ktorý sa ako jeden z prvých programovo venoval krajinomaľbe a spiritualizoval krajinu. Zátišie tvorené polystyrénom opäť vytvára pocit artificiálnej krajiny bez spirituálneho prvku (na rozdiel od východiskovej predlohy), ako je to i pri novších maľbách Pavla Baghyho, ktoré na maľbu Iceberg, after C. D. F. nepriamo nadväzujú.

Pavla Baghyho fascinuje reprezentácia objektov vo virtuálnej realite, generovanie simulakier a ich prekrývanie sa do nekonečna, a to z pozície maliara i tvorcu počítačových animácií. Tieto aspekty sú vo Wide Horizons na výstave vo Flatgallery silno prítomné, zároveň však ponechané subjektívnej interpretácii diváka.


Pavel Baghy (*1995) je minuloročným absolventom magisterského štúdia v Ateliéri mal+by pod vedením doc. Mgr. art. Klaudii Kosziby, ArtD. na VŠVU v Bratislave. V rámci Slovenska má za sebou niekoľko skupinových výstav a projektov. Venuje sa maľbe a jej presahom, CGI animácii a 3D animácii, 3D mappingu, digitálnej postprodukčnej úprave, efektom vo videách/filmoch a experimentálnej tvorbe videohier. Vo svojej tvorbe skúma ako po ideovej, tak i technologickej stránke presahy digitálneho a analógového sveta, najmä klasickej maľby a digitálneho obrazu. Do jedného celku zvykne prepájať i širšie spektrum výrazových prvkov, ako environment, CGI animácia, 3D mapping a maľba. Okrem voľnej autorskej tvorby sa Baghy spolupodieľal aj na vytváraní vizuálnych efektov pre slovenské/české filmy – Martin a tajomstvo lesa (2021, réžia: Peter Okroupec), Svetlonoc (2022, réžia: Tereza Nvotová) a pripravovaného filmu Ema a Smrtihlav (2023, réžia: Iveta Grófova). Autor žije a tvorí v Bratislave.

Realizáciu vystavených diel z verejných zdrojov formou štipendia podporil Fond na podporu umenia.
Začiatok9.12.2022
19:00
Koniec15.1.2023
20:00
MiestoFlatgallery
AdresaBaštová 1,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktAndrej Jaroš
+421 904 820 576
andrejaros@gmail.com
150
Vimeo

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím