Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. august 2022
0
638

Predstavenie publikácie: Príbeh architektúry na našom území - od zemníc po mrakodrapy

Pútavé čítanie od Matúša Dullu (nielen) pre mladého čitateľa.
Predstavenie publikácie: Príbeh architektúry na našom území - od zemníc po mrakodrapy

“...Prevediem ťa po slovenskej architektúre a jej dejinami od počiatkov z čias Quinta Atilia až po domy, ktoré práve rastú niekde neďaleko miesta, kde bývaš, alebo hneď pod oknami tvojej triedy. Možno sa dostaneme aj priamo k domu, ktorý poznáš z videnia a čosi sa o ňom dozvieš. Stačí, keď najskôr zdvihneš zrak a budeš vnímať už nielen všednú stránku domov, ich okopané rohy a posprejované steny, ale aj všetku tú krásu, čo do ich priečelí vkladali ľudia po stáročia. Keď túto knižku dočítaš, určite prenikneš do tajov toho, v čom a prečo sa všetky tieto domy okolo líšia nielen priečeliami, ale aj svojím vnútrom, i do toho, akú rolu architektúra - mlčanlivá a všadeprítomná svedkyňa histórie - hrala v našej minulosti a hrá ju aj dnes…” Píše v úvode knihy Matúš Dulla. Aj tento krátky úryvok dáva tušiť, aký jazyk zvolil pre svoju čerstvú knihu o vývoji architektúry na našom území.

 

Architektúra je mojím chlebíčkom. Denne prechádzam záplavu článkov, týkajúcich sa “remesla”. Iba zlomok autorov dokáže vtiahnuť čitateľa do deja. Jedným z nich je nepochybne profesor Matúš Dulla. Už počas štúdia patrili jeho prednášky a prechádzky Bratislavou medzi najobľúbenejšie na bratislavskej Fakulte architektúry. Preto s potešením a očakávaním beriem do rúk novú knihu zo série Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov s podtitulom Príbeh architektúry na našom území – od zemníc po mrakodrapy. Podľa popisu čítanie pre mladých nadšencov architektúry približne od 12 rokov. Opakovanie je však matka múdrosti, tak prečo nie? 

Autor vedie čitateľov dejinami architektúry pekne tému po téme: prvé stavby, románske baziliky, vznešená gotika, striedma renesancia, veľkolepý barok, ľudová architektúra, dôstojný klasicizmus a rozprávkový romantizmus, eklektika, secesia, funkcionalizmus, moderné štýly

Nehrozí žiadna rutina a encyklopedický výklad. Naopak. Text je prepletený neobyčajným množstvom zaujímavostí a informácií z prvej ruky.

...Pod strechou ktorej bratislavskej budovy nájdeme oblúkové priehradové nosníky, čo zostali po veľkej svetovej výstave z roku 1873? Ktorá kostolná veža musela padnúť, lebo rušila pohľadovú os na Slavín? Aká budova ukrýva miestnosť uloženú na pružinách...

Pútavé rozprávanie poskytuje stručný prehľad o stavbách na našom území v kontexte vnútorných udalostí i vonkajších vplyvov. Text dopĺňajú ilustrácie Jána Vajsábela, ktoré približujú konkrétne stavby a vysvetľujú pojmy vyskytujúce sa v texte. Biela, modrá, červená a čierna. Nič viac netreba.

Minimalistické ladenie publikácie, s dôrazom na prehľadnosť a ľahkú orientáciu v texte podčiarkuje knižný dizajn Gabiky Ruskovej

 

Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov / Príbeh architektúry na našom území - od zemníc po mrakodrapy ako rekapitulácia či osvieženie vedomostí?

Určite áno.

V mori slabo koncentrovaných informácií je text Matúša Dullu až prekvapivo hutným a pútavím čítaním, doplneným o množstvo osobných postrehov a zaujímavostí

Ako čítanie pre mladých nadšencov architektúry?

Aj bez priameho overenia si dovolím tvrdiť, že áno. Publikácia sa vďaka správne namiešanému pomeru faktických informácií, pútavých príbehov architektúry a “stráviteľnému” jazyku zaraďuje medzi najlepšiu náučno-populárnu literatúru, ktorá sa mi dostala do rúk.

Veď aj sám autor, ktorý za vedecko-popularizačnú činnosť získal viacero ocenení odvážne vyhlásil, že hoci napísal "zo tridsať kníh", táto je jeho najmilšia.

Knihu sme si v redakcii so záujmom prečítali. Odporúčame ju všetkým, ktorí chcú získať základný prehľad o vývoji architektúry vo vzťahu  k územiu v ktorom žijeme. 

Jakub Moravčík.

 

Matúš Dulla rozpráva o knihe aj v aktuálnom diele podcastu How I met my architect.

Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov / Príbeh architektúry na našom území – od zemníc po mrakodrapy.

Text © Matúš Dulla 2022
Illustrations © Ján Vajsábel 2022
Design and layout © Gabika Rusková 2022
Copyright © Vydavateľstvo SLOVART, spol. s r.o., Bratislava 2022
Vyšlo v roku 2022 vo Vydavateľstve SLOVART, spol. s r. o., Bratislava.
Prvé slovenské vydanie
Tlač: FINIDR, s. r. o., Český Těšín
ISBN 978-80-556-5009-8 
www.slovart.sk

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím