Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. september 2019
0
104

Nový hosťujúci profesor: Pavel Braila

Vysoká škola výtvarných umení má nového hosťujúceho profesora.
Nový hosťujúci profesor: Pavel Braila

V poradí už štvrtým hosťujúcim profesorom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave bude moldavský umelec pôsobiaci v Berlíne Pavel Brăila, ktorý počas zimného semestra akademického roka 2019/2020 bude vyučovať na Katedre intermédií.

Pred ním na VŠVU hosťovali Luba Nurse – reštaurátorka s praxou v Metropolitnom múzeu v New Yorku, Éric Jourdan, ktorý sa zaoberá dizajnom objektov, nábytku a verejných priestorov a francúzsky architekt François Roche, so svojím štúdiom New Territories pôsobiaci aktuálne v Bangkoku.

Pavel Brăila (1971, Kišiňov, Moldavsko) je vizuálny umelec pracujúci s rôznymi médiami, ako napríklad film, video, inštalácia, performance či fotografia. O svojej práci hovorí: “Myslím si, že dnešný umelec je istým spôsobom synkretická osobnosť, ktorá žije svoj život absorbujúc množstvo rôznorodých vplyvov – umenie, vedu, hudbu, politiku, domáce práce. Život sám o sebe sa stáva hlavným umeleckým projektom. Artefakty, ktoré sa objavujú počas tohto procesu, sú stopami alebo pozostatkami, rovnako ako odtlačky prstov – sú určitým vedľajším produktom a znakom tohto života.

Pavel Brăila
Pavel Brăila

Brăila sa vo svojich prácach venuje rôznorodým témam, väčšinou spojených s jeho rodnou krajinou Moldavskom a s (ešte stále pretrvávajúcimi, no nenápadnými) rozdielmi medzi východom a západom, medzi centrom a perifériou. Zaoberá sa aktuálnou situáciou nielen svojej, ale aj iných post-socialistických krajín, ktoré po páde železnej opony znovu hľadajú a nadobúdajú svoju identitu. V niektorých svojich prácach sa na danú problematiku pozerá napríklad prostredníctvom jedla ako istého nositeľa národných symbolov a pre emigranta žijúceho mimo svojej krajiny aj ako predstaviteľa domova.

Od deväťdesiatych rokov sa Brăila zúčastnil mnohých filmových festivalov a medzinárodných výstav, napríklad v Boijmans Museum, TATE, The Renaissance Society, Chicago, Kölnischer Kunstverein; MUMOK; Moderna Museet, Stedelijk Museum Schiedam, atď.

V roku 2002 bol jeho film “Shoes for Europe” prezentovaný na documenta 11 (Kassel) a v roku 2017 sa znova zúčastnil na documenta 14 v Aténach a Kasseli. Phaidon ho v roku 2003 vybral medzi sto najlepších umelcov sveta (Cream 3). Autor v roku 2004 inicioval v Moldavsku jedinečný projekt „Alte Arte“ – TV magazín o súčasnom umení, ktorý bol produkovaný umelcami a vysielaný v moldavskej národnej televízii. Jeho film „Definitively Unfinished“ bol ocenený na Medzinárodnom filmovom festivale Oberhausen v roku 2009. V roku 2014 bol vybraný na medzinárodnú výstavu Manifesta 10 v St Petersburgu, pre ktorú pripravil sériu performance. Jeho umelecký návrh na úplne prvý moldavský pavilón na svetovom expo bol vybraný a prezentovaný na World Expo v Miláne.

Program hosťujúcich profesorov sa realizuje vďaka projektu „Podpora procesu internacionalizácie VŠVU v Bratislave“ s finančnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím