Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. jún 2017
0
952

Baumit Fasáda roka 2017 pozná svojich víťazov

Súťaž Baumit Fasáda roka 2017 - víťazné fasády a ich tvorcovia boli predstavení 21. júna 2017 na slávnostnom galavečeri v priestoroch kina Cinemax Bory.
Baumit Fasáda roka 2017 pozná svojich víťazov

Multiplexová kinosála privítala vyše 400 hostí z radov architektov, investorov, partnerov a spolupracovníkov Baumitu.

Súčasťou galavečera bol aj spomienkový medailón na Ing. Ivana Tkáča z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči, ktorý minulý rok nečakane zomrel. Ivan spolu so svojim tímom nadšených a kvalifikovaných pracovníkov reštauroval množstvo cenných pamiatkových objektov, z ktorých boli viaceré ocenené práve v súťaži Baumit Fasáda roka. Spomeňme aspoň Meštiansky dom v Levoči, kostol sv. Jakuba v Levoči a mnohé iné.

Do 9. ročníka tejto súťaže, ktorej cieľ ostáva rovnaký, a to trvalé presadzovanie a podpora kvality fasád novostavieb, rekonštruovaných a sanovaných budov na Slovensku a zároveň ocenenie tých najlepších riešení, bolo prihlásených 193 objektov, ktoré splnili podmienky súťaže. Spomedzi 193 prihlásených diel nominovala porota spolu 16 diel v 5 súťažných kategóriách. Z tohto počtu boli v kategórii Rodinný dom nominované 3 stavby, v kategórii Rezidenčné projekty a občianska vybavenosť 3 stavby, v kategórii Obnovená a adaptovaná budova 3 stavby, v kategórii Sanovaná historická budova 5 stavieb a v kategórii Zateplený panelový dom 2 stavby. Odborná porota nakoniec udelila 5 hlavných cien a 1 čestné uznanie.

Odborná porota známej súťaže zasadla v novom zložení. Predsedom poroty ostala aj v tomto ročníku Doc. Ing. arch. Andrea Bacová, PhD., ktorá zastupuje akademickú obec (FaA STU). Je zároveň aj členkou medzinárodnej poroty v súťaži Baumit Life Challenge, ktorá je medzinárodnou - európskou fasádou roka. Pozvanie do poroty prijal aj Ing. arch. Imrich Pleidel, prezident SKA (Slovenská komora architektov). Ďalšími členmi odbornej poroty sú: Ing. arch. Sebastián Nagy (sebastian nagy architects, s.r.o.), Ing. arch. Matej Grébert (Compass, s.r.o.), Ing. arch. Juraj Hantabal (ateliér hantabal architekti, s.r.o.), Ing. arch. Alexander Schleicher (SPDe, s.r.o.). Porota ocenila rôznorodosť prihlásených diel, pričom najsilnejšie zastúpenou bola kategória Rodinný dom.

Ocenené objekty v jednotlivých kategóriách:

1. Rodinný dom

Hlavná cena: Rodinný dom 3x3, Hrubá Borša
Architekt/Projektant: Ing. arch. Tomáš Dupkala, Ing. arch. Štefan Petras, Ing. arch. Matúš Repka, Ing. arch. Pavol Ružbarský
Realizačná firma: LEDAX, s. r. o.
Investor: ENDORFINE, s. r. o.

2. Rezidenčné projekty a občianska vybavenosť

Hlavná cena: Bytový dom Avana, Stupava
Architekt/Projektant: architekti.sk, Ing. arch. Martin Rezník, Ing. arch. Matúš Polák, Ing. arch. Juraj Makový
Spolupráca: Ing. arch. Silvia Kračúnová
Realizačná firma: Colorstav-team, s. r. o.
Investor: Avana Invest

3. Obnovená a adaptovaná budova

Hlavná cena: Kúpalisko Zelená žaba, Trenčianske Teplice
Architekt/Projektant: Cube Design, s. r. o.
Realizačná firma: LG-STAV, s. r. o.
Investor: Synot, a. s.

Čestné uznanie: Kino Úsmev, Košice

Architekt/Projektant: Architekti zerozero
Realizačná firma: Cinefil, o. z.
Investor: Cinefil, o. z.

4. Sanovaná historická budova

Hlavná cena: Rosenfeldov palác, Žilina
Architekt/Projektant: Akad. arch. Dušan Voštenák
Investor: Mesto Žilina

5. Zateplený panelový dom

Hlavná cena: Bytový dom Studenohorská ulica, Bratislava
Architekt/Projektant: s_form, s. r. o.
Realizačná firma: Restiko, s. r. o.
Investor: Spoločenstvo Studenohorská 2-4

Baumit Plyšová kocka

Vyvrcholením večera bolo odovzdanie Plyšovej kocky – ocenenia, ktoré už neodmysliteľne patrí k súťaži Fasáde roka. Baumit Plyšová kocka je zvláštna cena, ktorú odovzdáva spoločnosť Baumit spolu s finančnou dotáciou organizácii, alebo subjektu, ktorý stavia nie doslova, ale v prenesenom význame. Stavia mosty porozumenia, buduje ostrovy lásky a prijatia pre ľudí s hendikepom, na okraji spoločnosti, či bez domova. Oceňuje ľudské činy, ktoré „menia fasádu“ našej spoločnosti k lepšiemu. Cenu Baumit Plyšová kocka 2017 získalo Občianske združenie KRÍDLA. Združenie príbuzných, priateľov a ľudí s psychickými poruchami KRÍDLA je jedným z mála združení, ktoré je orientované na oblasť psychických porúch. Má za sebou takmer 20-ročné dobrovoľnícke aktivity v tejto oblasti, vďaka ktorým vzniklo aj občianske združenie KRÍDLA (2002) a v roku 2005 aj Rehabilitačné stredisko Krídla, ako prvé v Bratislave a štvrté na Slovensku. Cieľom Rehabilitačného strediska je pomôcť ľuďom s psychickými poruchami obnoviť, ale aj získať schopnosti a zručnosti, ktoré ochorením stratili a ktoré im umožnia opäť sa vrátiť k plnohodnotnému a samostatnému životu. Slávnostný galavečer ukončilo hudobne aj vizuálne zladené spevácke zoskupenie Fragile. Večer pokračoval do neskorých hodín v neformálnej atmosfére, k čomu prispel aj DJ Alex.

Tento rok sa do hlasovania opäť zapojila aj laická verejnosť prostredníctvom facebookovej aplikácie. Viac informácií nájdete na stránkach: www.fasadaroka.sk a www.baumit.sk.

Zdroj: Baumit

Autor článku

Súvisiace články

BaumitSKPre zdravé bývanie
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím