Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. november 2021
0
71

Máš umelecké črevo?

6. ročník Medzinárodnej súťaže, ktorá je určená žiakom stredných škôl a gymnázií.
Vyhlásenie10.11.2021
00:00
Odovzdanie návrhov6.5.2022
00:00
VyhlasovateľSNG
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktSNG
umeleckecrevo.sng@gmail.com

Aj tento rok sa môžu žiaci/žiačky stredných škôl a gymnázií zapojiť do medzinárodnej súťaže Máš umelecké črevo?, ktorá ich vtiahne do sveta výtvarného umenia, kreativity a experimentu. Termín podania prihlášok sa končí 30. novembra 2021!

Medzinárodná študentská umelecká súťaž Máš umelecké črevo? aj tento rok dáva možnosť mladým ľuďom vyjadriť svoje myšlienky a postoje kreatívnym spôsobom. Súťaž, ktorú organizuje Slovenská národná galéria v spolupráci s Kunsthalle Bratislava, Východoslovenskou galériou v Košiciach a so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici, vznikla v roku 2009 v Českej republike. Od roku 2016 sa jej spoluorganizátormi stala aj SNG a ďalšie významné inštitúcie susedných krajín, čím súťaž nadobudla medzinárodný charakter.
„Cieľom súťaže je ponúknuť žiakom/žiačkam a ich pedagógom/pedagogičkám príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou, s prostredím galérie a popritom poskytnúť priestor aj pre ich záujmy, diskusiu či len skúsenosť pracovať v tíme na celoročnom projekte,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek súťaže zo SNG Barbora Tribulová.
Témou 6. ročníka 2021/2022 súťaže je Sloboda voľby, ktorá je súčasťou nášho každodenného života, základom tvorivej práce umelcov/umelkýň a zároveň jedným zo základných ľudských práv. Spôsob stvárnenia témy a výber umeleckého média či prístupu je na voľbe súťažiacich. „Je určite užitočné, ak túto tému využijú aj pedagógovia/pedagogičky a zapracujú ju do svojich časovo-tematických a výchovno-vzdelávacích plánov. Ak prejavia záujem, radi im s tým pomôžeme. Stačí nás kontaktovať na adrese umeleckecrevo.sng@gmail.com,“ hovorí spoluorganizátorka súťaže zo SNG Michaela Kováčová.

Tímy žiakov/žiačok stredných škôl a gymnázií vo veku od 14 do 19 rokov môžu podať prihlášku do 30. novembra 2021 na webe umeleckecrevo.sng.sk, kde nájdu aj ďalšie potrebné informácie.

A čo všetko môžu získať?
Zapojené tímy budú mať možnosť prezentovať a obhájiť svoje projekty pred odbornou porotou a rovesníkmi, čo môže byť obohacujúcou skúsenosťou. Predsedkyňou poroty pre tento rok je vizuálna umelkyňa, pedagogička a kurátorka Jana Kapelová, ktorá vo svojich projektoch často skúma hranice medzi osobnou slobodou a zaužívanými vzorcami správania v spoločnosti.

Ocenené projekty budú nainštalované na výstave finálových prác v SNG v máji 2022, finalisti a finalistky získajú okrem darčekov aj dekrét v podobe diplomu od SNG, ktorý môžu neskôr priložiť k prihláške na vysokú školu. Víťazný tím, ktorý sa umiestni na prvom mieste, naviac pocestuje na medzinárodné stretnutie všetkých finalistov zo zapojených krajín, ktoré sa koná každý rok v jednej zo zapojených inštitúcií. V rámci sprievodných aktivít súťaže sa študenti/študentky budú môcť najbližšie zúčastniť inšpiratívneho workshopu s umelcom Kristiánom Némethom (12. 11.), online prednášky a workshopu Radovana Palu zo spoločnosti Taylor Wessing o ľudských právach (30. 11.) či online diskusie o autorských právach v umení (20. 1. 2022). 

Harmonogram súťaže:

Jeseň / Zima
Metodické stretnutia a workshopy zamerané na predstavenie a prácu s témou. Workshopy s vybranými umelcami a konzultácie prác prihlásených skupín.
Február 2022
Zasielanie prác elektronickou formou.
Marec 2022
Semifinálové kolá v regiónoch – výber max. 25 najzaujímavejších projektov. V prípade, že bude prihlásených menej ako 25 skupín, prebiehajú konzultácie k prihláseným projektom.
6. máj 2022
Finále v Bratislave.

Výstava najzaujímavejších projektov v priestoroch Slovenskej národnej galérie. Jún Stretnutie víťazných tímov českej, slovenskej a maďarskej súťaže v jednej z usporiadateľských galérií.

Podklady súťaže

https://umeleckecrevo.sng.sk/?page_id=633
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím