Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. november 2021
0
230

Máš umelecké črevo?

6. ročník Medzinárodnej súťaže, ktorá je určená žiakom stredných škôl a gymnázií.
Vyhlásenie10.11.2021
00:00
Odovzdanie návrhov6.5.2022
00:00
VyhlasovateľSNG
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktSNG
umeleckecrevo.sng@gmail.com

Aj tento rok sa môžu žiaci/žiačky stredných škôl a gymnázií zapojiť do medzinárodnej súťaže Máš umelecké črevo?, ktorá ich vtiahne do sveta výtvarného umenia, kreativity a experimentu. Termín podania prihlášok sa končí 30. novembra 2021!

Medzinárodná študentská umelecká súťaž Máš umelecké črevo? aj tento rok dáva možnosť mladým ľuďom vyjadriť svoje myšlienky a postoje kreatívnym spôsobom. Súťaž, ktorú organizuje Slovenská národná galéria v spolupráci s Kunsthalle Bratislava, Východoslovenskou galériou v Košiciach a so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici, vznikla v roku 2009 v Českej republike. Od roku 2016 sa jej spoluorganizátormi stala aj SNG a ďalšie významné inštitúcie susedných krajín, čím súťaž nadobudla medzinárodný charakter.
„Cieľom súťaže je ponúknuť žiakom/žiačkam a ich pedagógom/pedagogičkám príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou, s prostredím galérie a popritom poskytnúť priestor aj pre ich záujmy, diskusiu či len skúsenosť pracovať v tíme na celoročnom projekte,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek súťaže zo SNG Barbora Tribulová.
Témou 6. ročníka 2021/2022 súťaže je Sloboda voľby, ktorá je súčasťou nášho každodenného života, základom tvorivej práce umelcov/umelkýň a zároveň jedným zo základných ľudských práv. Spôsob stvárnenia témy a výber umeleckého média či prístupu je na voľbe súťažiacich. „Je určite užitočné, ak túto tému využijú aj pedagógovia/pedagogičky a zapracujú ju do svojich časovo-tematických a výchovno-vzdelávacích plánov. Ak prejavia záujem, radi im s tým pomôžeme. Stačí nás kontaktovať na adrese umeleckecrevo.sng@gmail.com,“ hovorí spoluorganizátorka súťaže zo SNG Michaela Kováčová.

Tímy žiakov/žiačok stredných škôl a gymnázií vo veku od 14 do 19 rokov môžu podať prihlášku do 30. novembra 2021 na webe umeleckecrevo.sng.sk, kde nájdu aj ďalšie potrebné informácie.

A čo všetko môžu získať?
Zapojené tímy budú mať možnosť prezentovať a obhájiť svoje projekty pred odbornou porotou a rovesníkmi, čo môže byť obohacujúcou skúsenosťou. Predsedkyňou poroty pre tento rok je vizuálna umelkyňa, pedagogička a kurátorka Jana Kapelová, ktorá vo svojich projektoch často skúma hranice medzi osobnou slobodou a zaužívanými vzorcami správania v spoločnosti.

Ocenené projekty budú nainštalované na výstave finálových prác v SNG v máji 2022, finalisti a finalistky získajú okrem darčekov aj dekrét v podobe diplomu od SNG, ktorý môžu neskôr priložiť k prihláške na vysokú školu. Víťazný tím, ktorý sa umiestni na prvom mieste, naviac pocestuje na medzinárodné stretnutie všetkých finalistov zo zapojených krajín, ktoré sa koná každý rok v jednej zo zapojených inštitúcií. V rámci sprievodných aktivít súťaže sa študenti/študentky budú môcť najbližšie zúčastniť inšpiratívneho workshopu s umelcom Kristiánom Némethom (12. 11.), online prednášky a workshopu Radovana Palu zo spoločnosti Taylor Wessing o ľudských právach (30. 11.) či online diskusie o autorských právach v umení (20. 1. 2022). 

Harmonogram súťaže:

Jeseň / Zima
Metodické stretnutia a workshopy zamerané na predstavenie a prácu s témou. Workshopy s vybranými umelcami a konzultácie prác prihlásených skupín.
Február 2022
Zasielanie prác elektronickou formou.
Marec 2022
Semifinálové kolá v regiónoch – výber max. 25 najzaujímavejších projektov. V prípade, že bude prihlásených menej ako 25 skupín, prebiehajú konzultácie k prihláseným projektom.
6. máj 2022
Finále v Bratislave.

Výstava najzaujímavejších projektov v priestoroch Slovenskej národnej galérie. Jún Stretnutie víťazných tímov českej, slovenskej a maďarskej súťaže v jednej z usporiadateľských galérií.

Podklady súťaže

https://umeleckecrevo.sng.sk/?page_id=633
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím