Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
29. február 2024
7
1957

Blok 5.1, Chalupkova, Bratislava 1

Výsledky súťaže na projekt v susedstve s bratislavským SKY PARK-om.
Blok 5.1, Chalupkova, Bratislava 1

Článok sa v priebehu mesiaca budeme snažiť doplniť o podrobnejšie informácie o súťaži.

Územie v lokalite Chalupkova - Mlynské Nivy spoznalo v architektonickej súťaži Blok 5.1 svoju budúcu podobu. Víťazný návrh vzišiel z medzinárodnej ideovej architektonicko-urbanistickej súťaže, ktorú vyhlásila spoločnosť Alto Real Estate. Porotu najviac oslovil návrh, ktorý predložil ateliér Mecanoo, sídliaci v holandskom Delfte.

Pozemky s celkovou výmerou takmer 15 tisíc metrov štvorcových sa nachádzajú v bratislavskom Starom Meste, v zóne Mlynské nivy - Chalupkova, v lokalite pri areáli SKY PARK a na mieste dočasnej autobusovej stanice. Územie je ohraničené ulicami Bottova, Továrenská a Chalupkova. Cieľom projektu je "dotvoriť celý mestský blok do konzistentnej podoby, vytvoriť prepojenie medzi SKY PARKOM a ďalším developmentom na území smerom ku Košickej ulici, predĺžiť park a pešie trasy až smerom k bulváru Mlynské Nivy".

Nová výstavba predstavuje kombináciou bývania, kancelárií a občianskej vybavenosti s dominantným podielom rezidenčnej funkcie. V prvej fáze pribudne viac ako 33 tisíc metrov štvorcových obytných plôch. Rezidenčná funkcia je rozdelená do troch budov, pričom väčší blok slúži ako ústredný bod, ktorý formuje mestské prepojenie medzi ulicami Chalupkova a Bottova, zatiaľ čo dva menšie bloky sú rozptýlené v rámci parku. Kancelárska budova na okraji pozemku pribudne až neskôr.

Medzinárodná ideovo-architektonicko-urbanistická súťaž prebiehala v dvoch kolách. V prvej etape porota vybrala spomedzi 38 vyzvaných aj samostatne prihlásených kolektívov sedem finalistov, ktorí svoje návrhy podrobnejšie rozpracovali pre druhé kolo. Porota zložená zo zástupcov investora a prizvaných expertov (Jim Heverin, Director Zaha Hadid Architects, holandský architekt a urbanista Kees Christiaanse z KCAP a švédsky krajinný architekt Martin Arfalk z Mandaworks) ocenila prístup Mecanoo "s dôrazom na pešiu dostupnosť a verejné priestory, ktorý vytvára dynamické prostredie pre obyvateľov i návštevníkov"

Riešené územie
Riešené územie

Vizualizácie víťazného návrhu:

Medzi najznámejšie projekty ateliéru Mecanoo patrí transformácia newyorskej verejnej knižnice na Piatej avenue, futuristický divadelný komplex v Kaohsiungu, knižnica Martin Luther King Jr. Memorial Library vo Washingtone a De Nederlandsche Bank v Amsterdame. Tieto a ďalšie projekty odrážajú filozofiu firmy - "snahu nájsť rovnováhu medzi ľudskými potrebami, environmentálnou udržateľnosťou a estetickou hodnotou".

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím