Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. november 2017
0
463

T.R.A.M. open call/train cover project

Pri príležitosti znovuobnovenia pravidelného vlakového spojenia medzi Bratislavou a Viedňou Rakúske veľvyslanectvo a Rakúske kultúrne fórum Bratislava vyhlásilo súťaž na ideový návrh potlače vozňov.
Vyhlásenie20.11.2017
10:00
Odovzdanie návrhov10.12.2017
23:59
VyhlasovateľRakúske veľvyslanectvo a Rakúske kultúrne fórum Bratislava
AdresaNa Riviére 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktDano Dida
+421908 645 998
dano.dida@gmail.com

O projekte T.R.A.M.

Rok 2018 je rokom významných historických výročí, kľúčových pre celý stredoeurópsky región. V roku 1918 zaniklo Rakúsko - Uhorsko a boli založené nové štáty - Rakúsko a Československo. V rokou 1993 vznikla Slovenská republika a v Bratislave Rakúske veľvyslanectvo. Poslaním projektu T.R.A.M. je pri príležistosti týchto výročí iniciovať permanentné kultúrne spojenie medzi Viedňou a Bratislavou projektom inšpirovaným legendárnou Viedenskou električkou. Projekt sa bude odohrávať vo vlaku, historickej električke a partnerských organizáciách. Je určený pre domáce aj medzinárodné publikumy, ľudí denne dochádzajúcich za prácou (tzv. “pendlerov”), Viedenčanov, Bratislavčanov, turistov, deti aj seniorov. Bude prezentovať site-specific a context-sensitive intervencie z oblasti vizuálneho umenia, dizajnu, architektúry, divadla, hudby, literatúry a zameria sa na témy: utópia, hranice, históriá a budúcnosť cestovania, migrácia a ďalšie.

Viedeň a Bratislava. Dve (zatiaľ ešte nie) dvojičky, hlavné mestá, spojené od roku 1914 legendárnou električkou. Viedenská električka, ako ju volali v Bratislave, alebo Pressburger Bahn, ako ju volali vo Viedni, je neobyčajným príkladom kozmopolitnej Európy. Idea prepojenia Viedne a Bratislavy bola postupne viackrát prerušovaná, až definitívne zanikla so zaťahovaním železnej opony. Popri ekonomickom význame, hrala električka aj kultúrnu rolu. Viedenčania cestovali na kávu a do opery do Bratislavy, Bratislavčania do Viedne. Električka ako model výmeny bola progresívnym konceptom mobility a mohla by byť východiskovým bodom kultúrnej spolupráce susediacich hlavných miest vzdialených od seba iba 60 kilometrov

Train cover project

V roku 2018 budeme mať od ÖBB k dispozícii vlak pravidelne premávajúci medzi Viedňou a Bratislavou. Jeho interiér budeme využívať ako kultúrny priestor. Aktuálne hľadáme autora/autorku návrhu na pretvorenie exteriéru vlaku formou potlače. Ak máte záujem navrhnúť dizajn vlaku, pošlite nám digitálne ideový zámer a obrazovú prílohu - vizualizáciu vo forme skice, montáže a pod. (vo formáte .pdf, alebo .jpg). Návrh by mal korešpondovať s celkovou ideou projektu T.R.A.M. Z vybraných návrhov medzinárodná odborná komisia vyberie víťazný návrh a osloví autora / autorku / autorský tým na dopracovanie podkladov pre samotnú realizáciu. Realizácia projektu bude v réžii ÖBB.

Našim zámerom je využiť vonkajšiu plochu vlakovej súpravy ako priestor pre vizuálne 
umenie + dizajn a zároveň jasne odlíšiť tento kultúrny spoj od ostatných vlakov. Zároveň by sme chceli nastupujúcich cestujúcich pripraviť na umelecký zážitok, ktorý sa bude skrývať vo vnútri vlaku. Súprava zložená z piatich vozňov a lokomotívy, bude premávať medzi Viedenskou Hauptbahnhof a Bratislavskou Hlavnou stanicou. Túto trasu prejde celkovo 11 x denne, pričom prechádza rôznymi mestami a obcami v Rakúsku a na Slovensku, má tak potenciál osloviť nie len stovky cestujúcich ale aj obyvateľov týchto lokalít.

Zadanie

Očakávame ideový návrh vo forme skice (jpg. pdf.) Podklady je možné stiahnuť na tejto stránke. Následne porota vyberie 3 najlepšie návrhy, ktorých autori budú finančne ohodnotení sumou 300 eur (1.miesto), 200 eur (2.miesto) a 100 eur (3.miesto). V ďalšej fáze budú autori víťazného návrhu oslovení, na dopracovanie finálnej verzie. Práca na tejto časti projektu bude tiež honorovaná po dohode s organizátormi projektu.

Technické parametre:

  • 4 vozne klasické
  • 1 vozeň riadiaci
  • aplikácia samolepiacej fólie
  • je nutné zachovať plnú priehľadnosť okien a identifikačných znakov vlakovej súpravy trasa : Bratislava (Hlavná stanica) - Viedeň (Hauptbahhof)

Termín odovzdania návrhu:   10.12.2017 do 24.00

Realizácia:   Január 2018
Kontakt & ďalšie informácie
Iniciátorom projektu T.R.A.M. je Rakúske veľvyslanectvo a Rakúske kultúrne fórum Bratislava.

Kurátori: Genoveva Rueckert, Martin Sturm - OK Centrum Linz 
Juraj Čarný - Curatorial Studies Institute / Curatorial Incubator 
Manažér projektu: Juraj Čarný
Koordinátor projektu: Dano Dida
Curatorial Studies Institute / Curatorial Incubator 
Na Riviére 2, 841 04 Bratislava, Slovakia
dano.dida@gmail.com, +421908 645 998

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím