Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. apríl 2016
0
552

"Textilná architektúra" vo vesmíre

Testovanie nafukovacieho modulu na medzinárodnej vesmírnej stanici.
"Textilná architektúra" vo vesmíre

V piatok 8.4.2016 o 20:43 (UT) odštartovala k ISS nosná raketa SpaceX Falcon 9 v1.2. Vyniesla na obežnú dráhu nákladnú kozmickú loď Dragon. Je to už o ôsmy komerčný let nákladnej lode súkromnej spoločnosti SpaceX (označovaný ako CRS-8, Commercial Resupply Services mission).

Pre nás je dôležité, že asi desať a pol mimúty po štarte, sa od druhého stupňa nosnej rakety oddelila kozmická loď Dragon, ktorá niesla okrem zásob a materiálu pre posádku ISS aj nafukovací modul BEAM od Bigelow Aerospace (BA).

Dragon CRS-8 úspešne rozvinul solárne panely. V nedeľu 10. apríla bol pripojený pomocou robotického ramena k prípojnému modulu Harmony na Medzinárodnej kozmickej stanici ISS. Nákladná loď bude parkovať na ISS asi mesiac. Potom 11. mája odletelí späť na Zem s nákladom asi jednej tony materiálu.

Nafukovací modul BEAM je testovacou platformou pre výsledný modul B330.
Nafukovací modul BEAM je testovacou platformou pre výsledný modul B330.
Ten by mohol vyzerať takto.
Ten by mohol vyzerať takto.
A celá súkromná vesmírna stanica z modulov B330 by mohla mať zas takúto podobu.
A celá súkromná vesmírna stanica z modulov B330 by mohla mať zas takúto podobu.

Z pohľadu architekta najväčšiu pozornosť púta nafukovací modul BEAM, ktorý bude pripojený k ISS. Nafukovací priestor pre ľudí nie je novinkou. Avšak až v posledných rokoch vývoj materiálov a technológií umožnil vytvorenie takejto pružnej pneumatickej konštrukcie pre použitie v najnáročnejšom nasadení - v kozmickom priestore. Tu sú konštrukcie a materiály vystavené neúprosným podmienkam. Tvrdému kozmickému a ultrafialovému žiareniu. Extrémnym teplotám. V neposlednom rade však plášť musí byť aj mechanicky extrémne odolný, najmä proti prerazeniu mikrometeoritmi (či už prirodzeného alebo umelého pôvodu, ktoré sa pohybujú veľkými, na zemi nepredstaviteľnými rýchlosťami). 

Bigelow Aerospace takto chce v spolupráci s NASA počas dvoch rokov testovať jeho použiteľnosť pre budovanie stavieb vo vesmíre a pobyt posádky. Modul, ktorý po nafúknutí zväčší svoj objem štvornásobne z valca s rozmermi 2,36 × 2,16 metra na 3,23 × 4,01 m, bude pripojený k uzlu Tranquility od ESA. Kozmonauti budú v module pravidelne kontrolovať kvalitu vzduchu, radiáciu a jeho odolnosť voči mikrometeoritom a kozmickému odpadu, ale zatiaľ nebude využívaný.

BEAM je testovacou platformou. Finálnym produktom je nafukovací modul B330, ktorý bude mať objem až 330 m2 a má sa stať základom pre výstavbu komerčnej vesmírnej stanice a neskôr aj hotela na obežnej dráhe. S ich výstavbou má pomôcť práve SpaceX, no budúcich vesmírnych turistov, kozmonautov a vedcov môžu dopravovať aj ďalšie súkromné spoločnosti. Použitie pružných, pneumaticky tvarovaných konštrukcií sa pripravuje aj pre použie pri kolonizácii neďalekých vesmírnych telies (Mesiac, Mars).

Viac o priebehu víkendovej aktivity i o príprave projektu môžu napovedať nasledovné videá:

15523
Youtube
75428
Youtube

Podklady Bigelowaerospace a partnerský Techbox.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím