Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. máj 2015
0
154

MIT vidí budúcnosť solárnej energetiky ružovo

"Zelené" zdroje energie ako sú solárne alebo veterné elekrtárne sú nestabilné a rizikové pre rozvodné energetické sústavy. Nemajú vždy iba pozitívny imidž. Prispieva k tomu aj dotovaný výkup takejto produkcie, čo zvyšuje konečnú cenu elektriky pre spotrebiteľov. Ako je to naozaj?
MIT vidí budúcnosť solárnej energetiky ružovo

Isté je však aj to, že časť tejto nevôle je umelo živená výrobcami elektriny z tradičných zdrojov, teda z tepelných elektrární na fosílne palivá a z jadra. Rentabilita dnešných solárnych elektrární je totiž podstatne vyššia, než bola ešte pred niekoľkými rokmi a stále sa zlepšuje.

Vývoj ceny fotovoltaických panelov v USA od roku 2008. Náklady na 1Wpn klesli na 1/8. Zdroj: MIT
Vývoj ceny fotovoltaických panelov v USA od roku 2008. Náklady na 1Wpn klesli na 1/8. Zdroj: MIT

To umožňuje dosiahnuť vyrovnanú cenu s klasickou produkciou (tzv. sieťovú paritu) aj v miernych klimatických pásmach a v krajinách, kde cena elektriny z tradičných zdrojov nie je veľmi vysoká.

Rôzne typy technológie FV panelov dostupné na dnešných trhoch. Zdroj: MIT
Rôzne typy technológie FV panelov dostupné na dnešných trhoch. Zdroj: MIT

Na perspektívnosť solárnej energetiky nakoniec najnovšie poukázal aj šéf Tesla Motors, keď predstavil záložné batérie pre firmy aj domácnosti. Čosi sa naozaj deje.

Ale Elon Musk a Angela Merkel nie sú jediní, čo veria solárnej energetike. Nová interdisciplinárna štúdia MIT The Future of Solar Energy naznačuje, že solárna energetika má obrovský potenciál.

Rozsiahla 356 stranová správa tvrdí, že fotovoltaické technológie budú schopné dodávať do roku 2050 elektrinu s výkonom rádu terawattov. Pre poriadok uveďme, že 1TW = 103 GW = 106 MW.

Blok jadrovej elektrárne VVER440, aké sú nasadené napr. v Mochovciach má výkon 440 MW a momentálne najväčšia solárna elektráreň má výkon 550 MW.

Vývoj technológií FV buniek z hľadiska účinnosti. V poslednom období prekonali magickú hranicu 20% lacné Perovskite články (oranžovo-žlté krúžky) a CdTe články (zeleno-žlté krúžky). Zdroj: MIT
Vývoj technológií FV buniek z hľadiska účinnosti. V poslednom období prekonali magickú hranicu 20% lacné Perovskite články (oranžovo-žlté krúžky) a CdTe články (zeleno-žlté krúžky). Zdroj: MIT

Klesajúca cena na 1Wp výkonu je pre spotrebiteľov rovnako zaujímavá, ako zvyšujúca sa účinnosť. Oboje pritom prebieha súčasne. Vyššia účinnosť umožňuje zmenšiť potrebnú plochu panelov napr. na rodinných domoch, alebo pri rovnakej ploche pokryť väčšiu časť energetickej spotreby. V kombinácii s batériami, aké predstavila Tesla Motors je potom možné väčšiu časť energie uložiť do rezervy na noc, alebo pre prípad výpadku verejnej siete. Záložné batérie sú však samostatnou kapitolou obnoviteľných zdrojov energie.

Podľa štúdie MIT však nie sú limitujúcim faktorom budúceho rozvoja solárnej energetiky technológie a účinnosť panelov. Sú ním investície do energetiky a tie sú veľmi úzko spojené s politikou – obchodnou, aj vládnou. Ak sme dnes svedkami ako „sa trhy s ropou zľaknú“ konfliktu, alebo hrozby v citlivých oblastiach sveta a jej cena razom vystrelí hore, čosi podobného hrozí aj na trhu so solárnymi technológiami.

Ak môže byť cena ropy, prípadne sankcie na obchodovanie s ňou nástrojom nátlaku na nepohodlné štáty (Rusko, Irán, Venezuela), čosi podobné hrozí aj pri obchodovaní s lacnými solárnymi panelmi.

Zhodou okolností majú najväčší energetický potenciál slnka práve najchudobnejšie krajiny okolo rovníka a v subtropických oblastiach (výnimkou je Austrália) a tie môžu najviac vyťažiť z lacných FV technológií. Dúfajme, že konkurencia na trhoch je dostatočná, aby k takémuto neetickému obmedzovaniu obchodu nedošlo.

Zdroj:  Techbox, MIT, autor: Juraj Procházka

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím