Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Dve drobné stavby prístavísk na brehu Dunaja pre propeler - loď, ktorá premávala medzi bratislavskými dunajskými brehmi - postavil mladý architekt Emil Belluš v roku 1930. V staniciach boli čakárne a pokladne na predaj lístkov. Obe nástupištia sú prízemné stavby, ľavobrežné prístavisko bolo neskôr prestavané podľa konceptu architekta J. Bahnu (do objektu vložili reštauráciu). Loď propeler nadobro skončila svoju premávku v roku 2003. Na nástupištiach sa diali po revolúcii rôzne dočasné viac či menej úspešné aktivity.
Zdá sa, že jediným dlhodobým úspechom je aspoň osadenie vkusného nápisu v bezpätkovom písme podľa návrhu Ondreja Jóba namiesto bizarných reklamných pútačov. Objekt je vo vlastníctve mestskej časti Bratislava Staré mesto, o oživenie sa pokúšali viacerí aktéri, zdá sa, že neúspešne.
Ako na úspešný placemaking?
V kaviarni na strane Starého mesta počas pandémie sídlila MOM-ka, pamätá aj krátke obdobie kaviarne v prevádzke Fera Makaia, niekdajšieho prevádzkára reštaurácie Prašná Bašta. Záver tejto éry odišiel niekam do (korona) stratena. Po dlhšom provizóriu to v roku 2022 skúsila rozbehnúť Nina A. Šošková. Tento projekt som navštívila a zdokumentovala týždeň pred jeho skončením, pretože si myslím, že stojí za zachovanie. Autorke sa podarilo vytvoriť s historickou modernou architektúrou rešpektujúci vzťah. Uvedomuje si jej kvality a aj keď nemôže vrátiť dielo do pôvodného stavu, nadviazala na minulosť zmysluplným a rešpektujúcim užívaním.
Projekt contemporary_suvenir je od roku 2015 platforma s cieľom podporovať tvorbu súčasných suvenírov s umeleckou hodnotou. "Veríme, že suvenír, ako spomienkový predmet z ciest, dar do zahraničia zo Slovenska alebo umelecký predmet v interiéri môže a má mať hodnotu – vizuálnu, príbehovú, umeleckú." K myšlienke vytvorenia hodnotných umeleckých suvenírov inšpirovali zakladateľku projektu suvenir contemporary art & craft Ninu A. Šoškovú, letá strávené na rodičovskej chalupe v Čičmanoch, pozorovania návštevníkov túžiacich po orgininálnom a autentickom suveníre, ako aj jej umelecké zameranie.
Diela súčaseho umeleckého suveníru, ktoré vznikajú v spolupráci so slovenskými umelcami a dizajnérmi sú spojené s príjemným prostredím kaviarne. Tento priestor však končí. Vo videu sme sa pokúsili zdokumentovať jeho jedinečnú atmosféru.