Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. február 2024
3
918

Aká je budúcnosť Propeleru od Belluša?

Ochranu pamiatok nepovažujem za niečo statické, zapíšeme do zoznamu a máme vybavené. Propeller na nábreží Dunaja mení prevádzkára. Čo bude ďalej?
Aká je budúcnosť Propeleru od Belluša?

Dve drobné stavby prístavísk na brehu Dunaja pre propeler - loď, ktorá premávala medzi bratislavskými dunajskými brehmi - postavil mladý architekt Emil Belluš v roku 1930. V staniciach boli čakárne a pokladne na predaj lístkov. Obe nástupištia sú prízemné stavby, ľavobrežné prístavisko bolo neskôr prestavané podľa konceptu architekta J. Bahnu (do objektu vložili reštauráciu). Loď propeler nadobro skončila svoju premávku v roku 2003. Na nástupištiach sa diali po revolúcii rôzne dočasné viac či menej úspešné aktivity.

Zdá sa, že jediným dlhodobým úspechom je aspoň osadenie vkusného nápisu v bezpätkovom písme podľa návrhu Ondreja Jóba namiesto bizarných reklamných pútačov. Objekt je vo vlastníctve mestskej časti Bratislava Staré mesto, o oživenie sa pokúšali viacerí aktéri, zdá sa, že neúspešne.

Ako na úspešný placemaking?

V kaviarni na strane Starého mesta počas pandémie sídlila MOM-ka, pamätá aj krátke obdobie kaviarne v prevádzke Fera Makaia, niekdajšieho prevádzkára reštaurácie Prašná Bašta. Záver tejto éry odišiel niekam do (korona) stratena. Po dlhšom provizóriu to v roku 2022 skúsila rozbehnúť Nina A. Šošková. Tento projekt som navštívila a zdokumentovala týždeň pred jeho skončením, pretože si myslím, že stojí za zachovanie. Autorke sa podarilo vytvoriť s historickou modernou architektúrou rešpektujúci vzťah. Uvedomuje si jej kvality a aj keď nemôže vrátiť dielo do pôvodného stavu, nadviazala na minulosť zmysluplným a rešpektujúcim užívaním.

Projekt contemporary_suvenir je od roku 2015 platforma s cieľom podporovať tvorbu súčasných suvenírov s umeleckou hodnotou. "Veríme, že suvenír, ako spomienkový predmet z ciest, dar do zahraničia zo Slovenska alebo umelecký predmet v interiéri môže a má mať hodnotu – vizuálnu, príbehovú, umeleckú." K myšlienke vytvorenia hodnotných umeleckých suvenírov inšpirovali zakladateľku projektu suvenir contemporary art & craft Ninu A. Šoškovú, letá strávené na rodičovskej chalupe v Čičmanoch, pozorovania návštevníkov túžiacich po orgininálnom a autentickom suveníre, ako aj jej umelecké zameranie.

Diela súčaseho umeleckého suveníru, ktoré vznikajú v spolupráci so slovenskými umelcami a dizajnérmi sú spojené s príjemným prostredím kaviarne. Tento priestor však končí. Vo videu sme sa pokúsili zdokumentovať jeho jedinečnú atmosféru.

345
Youtube
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím