Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. október 2024
2
1002

101: Slovenská architektúra

Predstavujeme výsledok štvorročnej práce občianskeho združenia Čierne diery a Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV: jedinečnú publikáciu o slovenských architektonických dielach zapísaných v medzinárodnom registri DOCOMOMO.
101: Slovenská architektúra

Rozsiahla, vyše 700 stranová, knižná novinka približuje 101 stavieb, ktoré patria medzi najvýznamnejšie diela modernej architektúry a urbanizmu na Slovensku. Tieto stavby od Bratislavy až po Trebišov sú reprezentantmi vo výbere, ktorý zastrešuje DOCOMOMO International, medzinárodná organizácia na dokumentáciu a ochranu budov a urbanistických súborov moderného hnutia. Zoznam stavieb pritom nie je konečný, vzniká etapovite a neustále sa rozširuje.

foto: Leontína Berková
foto: Leontína Berková

Popudom k vydaniu publikácie bola jednak snaha o šírenie povedomia o unikátnych stavbách na Slovensku ale aj alarmujúci stav niektorých objektov a pretrvávajúca nevôľa kompetentných tieto objekty patrične chrániť. Vydavateľom je občianske združenie Čierne diery, ktoré sa dlhodobo venuje popularizácii architektonického dedičstva na Slovensku, vďaka čomu bolo nedávno uznané ocenením CEZAAR ako Patrón architektúry.

foto: Leontína Berková
foto: Leontína Berková

Zostavovateľom publikácie je kolektív Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV, ktorý sa spolu s ďalšími členmi pracovnej skupiny DOCOMOMO Slovakia už roky venuje skúmaniu a dokumentovaniu architektúry moderného hnutia na Slovensku. Publikácia pozostávajúca z vybraných 101 objektov tak nie je prezentáciou nového výskumu, ale výsledkom dlhodobého mapovania stavu týchto diel.

foto: Leontína Berková
foto: Leontína Berková

101 architektonických diel zahrnutých v tejto knihe predstavuje 101 zrkadiel nastavených našej spoločnosti. Ukazujú, ako sa správame k dedičstvu moderny a modernizácie, ktorá predstavovala pre našu krajinu z hľadiska jej súčasnej identity to najdôležitejšie obdobie. 


Mimoriadne hodnotnou vrstvou publikácie sú preto fotografie Mateja Hakára zachytávajúce súčasný stav všetkých 101 diel - od citlivo obnovovaných a udržiavaných (Neologická Synagóga v Žiline alebo letné kúpalisko v Košiciach) cez ruiny (Sanatórium Helios na Štrbskom plese alebo Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach) či objekty prestavané na nepoznanie (športová hala na bratislavských Pasienkoch) až po asanované stavby (Považská agrárna banka v Žiline a Dom odborov - Istropolis v Bratislave).

Kniha vychádza dvojjazyčne, pretože okrem šírenia povedomia naprieč slovenským publikom, sa zapája do medzinárodnej odbornej diskusie a radí sa tak do série publikácii DOCOMOMO stavieb z iných krajín.

Knihu 101: Slovenská architektúra sme sa rozhodli venovať pamiatke Kláry Kubičkovej, historičke architektúry, ktorá sa svojim zanietením pre modernú architektúru zaslúžila o členstvo Slovenska v DOCOMOMO. 

Texty a fotografie v knihe sú doplnené o časové osi spoločenských udalostí ako aj míľnikov slovenskej architektonickej historiografie a o niekoľko máp s vyznačenou polohou diel.

“Moderna bola rozhodujúca pri formovaní takmer všetkých typológií a investície medzivojnových demokracií či povojnových sociálnych štátov do nájomného bývania, zdravotníckych, školských či kultúrnych stavieb, ktoré dodnes tvoria základ verejnej infraštruktúry. Pri obnove pamiatok sa čoraz častejšie zdôrazňuje potreba zachovania ich funkcie, respektíve transformácie na novú funkciu.

V prípade modernej architektúry, ktorá v našej krajine predstavuje takmer tri štvrtiny stavebného fondu, je táto otázka mimoriadne naliehavá. Udržanie funkčnej architektonickej vrstvy vybudovanej v 20. storočí preto nie je len v záujme historikov a historičiek architektúry a pamiatkarskej obce, ale v záujme celej našej spoločnosti. Veríme, že aj táto kniha pomôže pri zviditeľnení hodnôt moderného architektonického dedičstva a tým prispeje k jeho udržaniu."  Henrieta Moravčíková

Tiráž:

  • Autorský kolektív: Henrieta Moravčíková, Monika Bočková, Katarína Haberlandová, Laura Krišteková, Gabriela Smetanová, Peter Szalay
  • Fotografie: Matej Hakár
  • Knižný dizajn: Michal Tornyai
  • Redakčná úprava: Nataša Holinová, Martin Lipták
  • Preklad do anglického jazyka: David McLean
  • Produktové fotografie: Leontína Berková

Vydanie knihy podporili: Fakulta architektúry a dizajnu STU, Fond na podporu umenia, Canon Slovensko, Arctic Paper, Slovenská národná galéria. 

Keďže prvotný náklad v počte 3000 kusov sa rozpredal krátko po uvedení knihy, vydavateľ už teraz pracuje na dotlači. 

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím