Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. november 2015
0
892

Cena Profesora Jindřicha Halabalu 2015 - výsledky

Súťaže sa zúčastnili študenti 16-tich vysokých škôl študujúci v rámci dizajnérskych študijných odborov zameraných na oblasť dizajnu nábytku a interiérového dizajnu.
Cena Profesora Jindřicha Halabalu 2015 - výsledky

Je to medzinárodná súťaž semestrálnych a záverečných prác študentov v oblasti dizajnu, nábytku a interiéru.

Vybrané súťažné práce sú vystavené v priestoroch Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku v rámci stálych expozícií. Porota mala možnosť prezrieť si modely a postery všetkých postupujúcich súťažiacich ešte do 29. 11. 2015. Celkovo bolo do súťaže prihlásených 102 projektov.

V roku 2015 sa súťaže zúžastnili nasledujúce školy:

Slovenská technická univerzita v Bratislave, Slovenská republika / STUBA
Technická univerzita v Košiciach, Slovenská republika / TUKE
Technická univerzita vo Zvolene, Slovenská republika / TUZVO
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Slovenská republika / VŠVU
České vysoké učení technické, Praha, Česká republika / ČVUT
Mendelova univerzita v Brně, Česká republika /MENDELU
Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Česká republika / UJEP
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Česká republika / UTB
Vysoká škola uměleckoprùmyslová v Praze, Česká republika / VŠUP
Vysoké učení technické v Brne, Česká republika / VUT
Západočeská univerzita v Plzni, Česká republika / ZCU
Technická univerzita v Liberci, Česká republika / TUL
Akademia Sztuk Piêknych w Katowicach, Poľsko / ASP
Moholy-Nagy Mûvészeti Egyetem, Budapest, Maďarsko / MOME
Howest, de Hogeschool West-Vlaanderen, Kortrijk, Belgicko/ HOWEST
Lund university v Lund, Švédsko / LU

Výsledky:

Kategória Dizajn nábytku - klauzúrne práce/semestrálne

1. Židle Mono - Petr Baďura, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Židle Mono má pouze dvě zadní nohy, chybějící dvě přední nohy musí nahradit sám člověk, který na židli sedí. Celá myšlenka tohoto produktu spočívá v tom, že židle je věc, která plně slouží člověku a je na něm závislá. Tudíž bez člověka nemůže fungovat. Člověk dotváří samotný celek židle. Židle je vyrobena z jednoho kusu ohýbaného hliníkového plechu.
Při sezení je nutné mít nohy pokrčené v kolenou do úhlu 90°. V této poloze se váha člověka roznese a tlak na nohy je minimální.

 

2. HIX - Maarten Werbrouck Howest, Kortrijk, Belgium

HIX is a modular stool for indoor and outdoor use. Its hexagonal shape allows several seats to be placed in interesting configurations. The stool is made with recycled PET strips, which are used for pallet-transport. When pallets are unpacked, the strips become waste. HIX uses this waste material as the base for its sitting surface. The frame is produced from high quality steel and finished with care for detail.

 

3. Flip Flop chair - Filip Čech Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Záverečná práca prípravného kurz dizajnu vedená p. Debnárom v letnom semestri 2015. Zadaná téma "Minima maximum". Stolička využíva nový princíp skladania. Hodí sa do malého bytu alebo aj na záhradnú párty. Po rozsiahlej rešerši a kope technických problémov som dospel k záveru, že bude zhotovená len z lisovaných preglejok a kože. Namiesto pántov sa použila koža o hrúbke 1,5 mm, ktorá unesie vyše 120 kg. Koža sa vlepila medzi dve preglejky, kde bola vyfrézovaná drážka pre kožu. Následne sa ofrézoval nadbytočný materiál a stolička sa stala funkčnou.

 

Kategória Dizajn nábytku - záverečné práce 1. 2. stupňa

1. Variabilní stůl a závěsný systém - Michal Jakubec Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Jedná se o variabilní stůl a závěsný systém. Díky jednoduché konstrukci a její fixaci za pomoci lan lze tento systém rozložit během pár sekund. Tak jako podstava stolu, tak i deska stolu lze za pomocí stejného principu rozložit na dvě poloviny. Tento systém je navržen primárně jako mobilní prezentační a výstavní nábytek pro módní značku Modest Apparel a dále taktéž jako kancelářský nábytek. Pro závěsný systém, věšák bylo navrženo ramínku a prvek pro zavěšení skateboardů.

 

2. Trikiniki - Nikola Mrázková Univerzita Tomáše Bati ve Zlíne

Je série sedacích prvků určených pro dětské uživatele. Trikiniki lze rozložit do jedné plochy, která může posloužit jako hrací plocha pro nejmenší nebo podložka pro sezení či karimatka. Rozložitelnost umožňuje snadné skladování, což jistě ocení sezonní centra jako lyžařské školy nebo vodní areály. Jednotlivé prvky lze k sobě spojovat pomocí popruhů a vytvářet tak netradiční zázemí. Trikiniki je vyroben z pěnových materiálů, které v zimě hřejí a v létě nepálí. Taktéž jsou voděodolné a snadno omyvatelné.

 

3. Ordering and Furnitures - Gergely Novák Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest, Hungary

The furniture type is a storage furniture. The designing method had a research about our living places in a home. I examined the furniture, self, and personal object trio. There are connections between these three part of our living place. I found places to find out and develop for a better connections between us and our personal objects. In furnitures I found sources of inspiration in history and in furniture design. My main line in designing is the personal customization in furniture design and I wanted to reflect to the emerging problems.
The organization and composition of the objects can affect to the personal feelings and behavior. It is a two sided process, because the mood of the person can affect to the order too. Usually a furniture is ergonomic for a weider mass, which can cause ergonomic problems. I mean under ergonomic problems not just the human ergonomic, but the ergonomic between the furnitures and the personal objects too. Our object has different colors, sizes and functions. There are furnitures to customize them, which have mainly modular solutions. In this part of furniture design I tried to do a more complex solution to fit better both to the personal and objective needs. My conceptual furniture is similar to the existing furnitures in the parts. It has different sizes for different functions and objects. The parts has different colors to recognize easier.
The furniture is stand from a basic part, which is the biggest. It can keep together all of the other, smaller parts. The parts can be placed to the sides and the back of the biggest box. They can placed in any direction and position. It is possible to place the smaller, colored parts to an into each other also. To connect the parts the only needs are the ropes. The nodes has an analogie from rock climber knotting precept. By bending the rope in more times on themselves that will constrict and hold. This connection is really strong but it’s easy to tie out. It doesn’t need any tool to connect the parts. There is a pattern from holes on the sides of every boxes. The pattern is functioanal and esthetic too.
The furniture is able for personal customization and variable. It is flexible so easy to fit in the houses properties and possibilities. Under the building process the person can become a creator and the furniture can become personal. In more place it is flexible by the time for example: age, family, living place.

 

Kategória Dizajn interiéru - klauzúrne práce/semestrálne

1. Prechodné bývanie - Akadémia Rovas - Mária Oravcová Technická univerzita vo Zvolene

Rovas akadémia umení sídli na Kmeťovej ulici v Košiciach, v starom dome, ktorý patril významnému Košickému výtvarníkovi Vojtechovi Lofflerovi. Ten dom daroval mestu pod podmienkou, že v ňom bude stále prebiehať výtvarno-umelecká činnosť. Momentálne tam sídli združenie umelcov Rovas a priestory využíva na rôzne kurzy a workshopy pre profesionálnych, ale aj amatrérskych výtvarníkov a študentov. Mojou cieľovou skupinou pri riešený toho projektu boli účastníci týchto workshopov a kurzov. Na prízemí domu sa náchádzajú verejné priestory s kaviarňou. Na poschodí 4 izby a jeden samostatný apartmán. Mojím cieľom pri riešení bolo vniesť do interiéru umeleckého ducha ateliérov, ale zároveň vytvoriť príjemné, čisté prostredie na oddych. Zachovala som pôvodné okná, dvere a podlahy. Do priestoru som umiestnila prvky typické pre ateliéry - stojany, stoly, dosky, rámy obrazov. Hlavnými doplkami v interiéri sú umelecké diela. Preto využívam neutrálne farby s výraznou žltou farbou, ktorá do priestoru vnáša sviežosť a energiu.

 

2. Rekonštrukcia a adaptácia priestoru garáží na komerčné účely - kaviareň Zdravíčko - Nikoleta Rošková STU v Bratislave, Fakulta architektúry

Zmes nábytku v interiéri zdanlivo pôsobí akoby z iného súdka, no spoločným menovateľom je čistota, sviežosť a elegancia. Štýlový dizajn je charakteristický farebnosťou, s nádychom prírodného luxusu. Vyváženosť priestoru začína pri bielych plochách, postupne prechádza cez drevené prvky a graduje vo farebných akcentoch. Prírodné materiály, pastelové farby a zeleň v kontraste s priestorom pôsobia prirodzene a s ľahkosťou navodzujú atmosféru relaxu s možnosťou odpútať návštevníkom myšlienky ďaleko od každodenných starostí.

 

3. Studio Home, bývanie s podnikaním - Vanda Smreková Technická univerzita vo Zvolene

Priemyselná architektúra sa stala zaujímavou príležitosťou vytvoriť moderné bývanie. Renovácia bývalého pivovaru v Prahe dnes ponúka bývanie s industriálnymi prvkami. Fotoateliér Studio Home sa nachádza priamo “v obývačke” bytu. Štúdio je zamerané na produktovú a umeleckú fotografiu, preto je možné vykonávať túto činnosť z pohodlia domova. Priestor ateliéru je pomyselne oddelený betónovou montovanou zárubňou.
Celý mezonetový byt pôsobí svetlo a vzdušne vďaka bielej farbe na stenách a otvorenosti priestoru. Tento neutrálny farebný základ je doplnený výraznými farbami a odvážnou kombináciou zariaďovacích prvkov. Cieľom celého riešenia bolo príjemné prepojenie pracovnej činnosti s bývaním.

 

Kategória Dizajn interiéru - záverečné práce 1. 2. stupňa

1. 50 m2 - Jan Van hove Howest Kortrijk, Belgium

Skilpod is a fairly young company, placed in Geel, Limburg, that specializes in the development and production of modular living spaces. Until now, the exterior of these living spaces have been the company’s main focus, but recentely they’ve found themselves ready to take a step forward and design and delevop a fitting interior as well.
A few month’s ago, they bumped into a challenge, set up by the province of Vlaams-Brabant, to design and produce a complete living space that would be deployed as social housing. Perfect opportunity to start building a prototype that is completely ‘Skilpod-approved’, in and out.

During my internship, and with this dissertation, I’m looking for a housing interior to comply with the modular, ecological, transportable and design expectations of Skilpod.
Is it possible to design a complete interior for a 50 m2 home that fits present-day living needs? Taking account of durability, efficient transportation and efficient assemblation?
In addition I’ll be looking for the possibilities and benefits of using Skilpods as social accomodation. For this matter, I’ve researched The Venning, a social housing project in Kortrijk that came with it’s own ups-and-downs.

After months of designing and building, I end my internship concluding that it’s very much possible to provide a 50 m2 Skilpod with a livable interior, meeting all legal regulations and Skilpod’s own demands. With modular furniture, we can actually create space, making a small home seem roomy and luxurious.
I also conclude dat Skilpods are a perfect alternative for social housing. Add to that, they can offer a bundle of solutions to current problems concerning social accommodation.

 

2. Zaježka - Ondrej Bódiš Technická univerzita vo Zvolene

Zastaviť sa, spomaliť a nadýchnuť, tak znie základné motto. Experimentálna hlinená usadlosť v lokalite Záježová, ponúka možnosť krátkodobého bývania a pri neskoršom reálnom záujme aj výstavbu vlastného domu, vlastnoručne pomocou odborného dozoru. Táto myšlienka je prenesením tradícií našich predkov. Domy sú tvorené tradične pomocou techniky nabíjania hliny do bednenia a majú súčasnú podobu. Návrh interiéru dvoch vzorových typov domov je riešené minimalisticky, nevytvárajúc nadbytočnosť len naplnenie reálnych potrieb, a to v aktuálnej a vizuálne zaujímavej podobe. Projekt vytvára ekologicky uzavretú jednotku, ktorá neprodukuje odpad, využíva lokálne zdroje a prvky. Ľudovosť, tradícia a folklór sú tak eliminované do jednouchej marginálnej podoby vytvárajúcej slovenskú esenciu.

Základným cieľom bakalárskej práce bolo minimalistické vyjadrenie slovanstva resp. slovenského tradičného interiéru pre účely krátkodobého bývania v hlinených domoch z utláčanej, dusenej hliny v oblasti Záježová.

Prvá etapa pozostáva z prieskumu odbornej literatúry a rešerš k téme ľudové bývanie a architektúra. Príprava jedla, stolovanie, potreby úložného nábytku a potreby spánku. Druhým krokom v prvej etape je analýza urbanizmu vidieka, t. j. aké okolnosti tvarovali slovenský vidiek. Tretím krokom úvaha spomalenia a návratu k lokálnemu slow dizajnu. Posledným krokom v teoretickej časti je charakterizovanie hlinenej architektúry, získanie potrebných základných poznatkov, zdrojov a spracovania hliny a teórie nabíjanej architektúry.

Druhá etapa práce sa skladá z vlastného hľadania a spracovávania typických prvkov v architektúre hlinených domov s dôrazom na hľadanie návratu k tradíciám v súčasnej modernej podobe. Obsahuje jasné určenie cieľovej skupiny, charakteristiku miesta a typu stavby a vlastného navrhnutého riešenia interiéru.

 

3. Ekologické bydlení - bydlení na stromech - Aneta Pilušová Technická univerzita vo Zvolene

Cílem projektu je vytvořit ekologické bydlení na stromech nebo v korunách stromu. Vzhledem na prostorové možnosti těchto objektů bylo rozhodnuto vytvořit dohromady tři projekty, které budou zrcadlem různých pohledů na pojem ekologie dneška. Každý z navržených domů by v sobě měl odrážet odlišný princip vnímání ekologie, doplněný o analýzy a bilance jednotlivých, předem stanovených parametrů. K bilancování projektů jsou použity jak známé metody spiderweby, tak vlastní bilanční tabulky. Všechny analýzy mají za cíl reálně zhodnotit dopad na životní prostředí, ale také dopad na samotného uživatele objektů v rámci zdravého mikroprostředí interiéru.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím