Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. máj 2017
0
685

Privátna záhrada Gaštanica

Privátna záhrada v gaštanici v Bratislave je výsledkom vzácnej súhry osvieteného investora a citlivého návrhu, ktorý empaticky rešpektoval dané prostredie.
Privátna záhrada Gaštanica
Autori: Ing. Eugen GuldanRealizácia: 2013 - 2013Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 15. máj 2017

Najvýraznejší vplyv na ideové riešenie záhrady mala gaštanica v zadnej časti pozemku. Je to pás gaštanového lesa s mohutnými stromami gaštanov jedlých s lipami, javormi a dubmi v podraste. Les tvorí približne polovicu pozemku. Ten je v pomerne strmom svahu, prevýšenie bolo miestami až 6 metrov, čo výrazne ovplyvnilo osadenie rodinného domu a využitie pozemku. 

Autor: Pekné bývanie

V záhrade sa podarilo prepojiť existujúcu gaštanicu s rodinným domom, teda architektúru vytvorenú človekom s architektúrou lesa zastupujúceho prírodu. Sú to dva kontrasty, ktoré spolu vytvárajú harmonický celok. Spôsob prepojenia je určený v pásoch zelene – z lesa smerujú k rodinnému domu a naopak, pásy oporných múrov vstupujú do lesa. Materiály použité v záhrade podliehajú nosnej myšlienke návrhu. Corten, obklad časti oporných múrov a podzemného poschodia domu zo strany od terasy, je výrazný materiál, ktorý v podobe hrdzavooranžových pásov preniká do zeleného lesa. Sivý kameň s ostrými hranami je jeho konkurentom, ktorý zasa z lesa prechádza do architektonickej časti okrasnej záhrady. 

Autor: Pekné bývanie

Funkčne je okrasná záhrada rozdelená na terasu s biobazénom v spodnej časti a na obývaciu terasu pri jedálni. Prevýšenie a pôvodný svah kompozíciu rozčlenili ešte na niekoľko menších terás oddelených opornými múrmi. Prvá terasa s biobazénom vznikla v úrovni podzemného podlažia. Trojmetrové prevýšenie medzi susedným pozemkom vyriešil oporný gabionový múr. Terasa okolo bazéna je z tropického dreva a plynule prechádza do otvorenej trávnatej plochy. 

Autor: Pekné bývanie

Ďalšie prevýšenie je riešené sústavou oporných múrov spojených chodníkom v podobe rampy a schodov. Medzi terasami dominuje vodný kanál s vodou padajúcou zo steny. Dopĺňajú ho brezy s výraznou bielou farbou kôry, ktorá kontrastuje s hrdzavou farbou cortenu a sivou farbou kameňov. Vďaka sklenenému zábradliu môžu majitelia bez rušivých vplyvov vnímať exteriér aj z domu. 

Autor: Pekné bývanie
Autor: E. Guldan

Torzá stromov zámerne neboli odstránené, stali sa súčasťou záhrady a sú zaujímavou dominantou exteriéru. V celej záhrade nie je ani jeden ihličnan. Hoci sú architektonické prvky v záhrade dominantné a kombinácia exkluzívnych moderných materiálov, ako sú corten, sklo, prírodný kameň a veľkoformátová betónová dlažba, dodala exteriéru dynamiku. Ako celok pôsobí záhrada veľmi harmonicky. Ukazuje, že aj skutočný les môže vstúpiť do súkromnej záhrady, ak sa ho ani investor, ani záhradný architekt neboja, ale rešpektujú ho. 

Autor: Pekné bývanie

Text: ASB

Poloha diela

Ing. Eugen Guldan
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím