Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. júl 2015
0
675

Run to the hills

Práca mladého architekta Jakuba Lenarta absolventa TU v Košiciach. Prezentujeme súťažný návrh vypracovaný pre Land Art Generator Initiative 2014 v Kodani. Cieľom súťaže bolo navrhnúť verejnú umeleckú inštaláciu, ktorá by fungovala aj ako zdroj čistej energie.
Run to the hills
Autori: Ing. arch Jakub LenartSpolupráca: Ing. arch. Štefan Tkáč (konzultant technickej časti)Investor: Land Art Generator Initiative 2014 KodaňNávrh: 2014 - 2014Adresa: Langelinie 2100, Kodaň, DánskoPublikované: 3. august 2015

Nosnou témou pri rozmýšľaní nad využitím prostredia a získaním energie bola pre mňa voda a slnko. Potom som si položil otázku: Ako vytvoriť Land art, ktorý by vytváral energiu samotnou svojou podstatou? Ako vytvoriť technológiu začlenením do krajiny?

Návrh vytvára pre Dánsko netypický park plný kopcov, ktoré v sebe obsahujú prečerpávacie nádrže využívajúce morskú vodu a zákony gravitácie. Do oddychovej zóny parku plnej stromov vstupujeme cez nadvinutý roh krajiny a dostávame sa na líniu zarezanú do krajiny a smerujúcu priamo na sochu Malej morskej víly. Sieť chodníkov nás prevedie členitou krajinou k moru, reštaurácii alebo požičovní lodiek a je tak zaujímavou oddychovou zónou pre mesto. Nepravidelnosť krajiny narušuje racionálna skupina fotovoltaických skulptúr využívajúcich slnečnú energiu.  Park je tak plnohodnotný priestorom na rekreáciu.

Základnou technológiou je princíp prečerpávacích nádrží ukrytých pod celým pozemkom. Solárna energia získaná pomocou fotovoltaických skulptúr poháňa reverznú Francisovu turbínu, ktorá si z morskej vody vytvára zásobu v nádrži. V čase špičky a v prípade havarijnej situácie sa nádrž vypúšťa a vďaka gravitácii roztáčajúca turbína vytvára energiu.

Prečerpávajúca elektráreň má ľubovoľný nastavovateľný výkon (v rámci možností dokáže využívať aj lacnejší nočný prúd na vytváranie zásob vody). Turbína má životnosť 70 rokov, dovtedy je prakticky bezúdržbová. Návrh je tvorený šiestimi menšími turbínami (menšia hlučnosť). Vrstva zelene a stromov vytvára protihlukový filter. Ponúka rekreačnú zónu v meste pre chodcov, cyklistov, bežcov. Na výrobu energie využíva len fotovoltaiku, vodu a gravitáciu, je ekologicky nezávadná.

Projekt je konceptuálny, ale používa systémy, ktoré reálne existujú a fungujú.
Inštalovaný výkon: 60MW
Ročný výkon: 20,000 MWh
Počet turbín: 6
Počet fotovoltaických jednotiek: 8
Životnosť reverznej Francisovej turbíny: približne 70 rokov
Materiály: železobetón, pôda, drevo

podklady: Ing. arch. Jakub Lenart 

Poloha diela

Ing. arch Jakub Lenart
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím