Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. august 2020
1
1640

FITKO Priekopa, Martin

Oživenie "sídliskového kvádra".
FITKO Priekopa, Martin
Ateliér: impressARCHAutori: Ing. arch. Pavol Jarab, Ing Ondrej Hancko, Ing. Barbora KráľováNávrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2022Adresa: Zelená 3741/4, Martin, SlovenskoPublikované: 21. august 2020

Interiér prispôsobený intenzívnej každodennej prevádzke prepája prehľadný vizuálny koncept.

V osemdesiatych rokoch vznikali na slovenských sídliskách unifikované prízemné objekty občianskej vybavenosti. Jedným z nich je aj stavba na martinskom sídlisku Priekopa, ktorá sa dočkala rekonštrukcie a nového využitia. Pôvodne "zakrytovaný" utilitárny oceľový skelet s priehradovými nosníkmi a profilovaným stropom sa rozhodli autori v interiéri opäť odhaliť. Konštrukcie, zjednotené tmavým náterom, tvoria svojbytnú estetickú vrstvu, zodpovedajúcu využitiu priestoru. Farebné akcenty zapadajú do vizuálneho konceptu, ktorý nadväzuje na monochromatickú schému a uľahčuje orientáciu v priestore.  

 

Realizáciu bližšie predstavia autori:

Objekt, pôvodne slúžiaci ako typizovaná Predajňa potravín, sa neskôr transformoval na Predajňu nábytku. Neúspešne. Budova istý čas chátrala, až prišiel Investor s ideou novej Posilňovne. Priestor pre voľnočasovú aktivitu priniesol lokálnej časti mesta oživenie v palete ponúkaných služieb v okolí.

Foto: Martin Remenár
Foto: Martin Remenár

Atmosféru v interiéri navodzuje materialita a farebnosť vnútorných konštrukcií. Odhalené  stropné priehradové väzníky sú natreté na čierno. Stenové stužidlá, stĺpy a rozvody vzduchotechniky kontrastujú (v duchu komplementárnosti) výraznou žltou farebnosťou. Oceľové konštrukcie dopĺňa perforovaný plech, tvoriaci čelo barového pultu a povrch stien vo vstupných a komunikačných priestoroch. Kompozícia perforovaného materiálu sa kontinuálne prelieva do typografického dizajnu samotného loga – FITKO. Farebnosť priestorov Posilňovne sa nesie v odtieňoch žltej, čiernej a sivej. Na jednej strane príjemné, na strane druhej stimulujúce.

Foto: Martin Remenár
Foto: Martin Remenár
Foto: Martin Remenár
Foto: Martin Remenár
Foto: Martin Remenár
Foto: Martin Remenár
Foto: Martin Remenár
Foto: Martin Remenár

Hlavný vstup, akcentovaný zošikmením smerujúcim k ulici a priľahlému parkingu, sa nachádza na západnej strane objektu. Cez zádverie sa dostávame do vstupnej časti určenej na prezúvanie a posedenie pri recepcii s barom. Recepcia / Bar tvorí prepojenie medzi vstupom a priestormi posilňovňe. Južnú časť objektu využívajú šatne s hygienou, technická miestnosť a archív. Z priestorov komunikácií je prístupná aj kancelária, archív a bezbariérové WC. Hlavnú časť dispozície tvoria priestory na cvičenie. Veľký otvorený priestor je rozdelený na funkčné zóny. Súčasťou riešenia je aj TRX zóna a dva uzavreté priestory pre samostatné skupiny.

Nový obvodový plášť budovy (aktuálne v realizácii) charakterizuje rytmické striedanie transparentných segmentov a  polí z perforovaného plechu. Architektonickú kompozíciu dopĺňa solitérna zeleň.

Haptická mapa
Haptická mapa
Pôdorys skutkového stavu
Pôdorys skutkového stavu
Pôdorys navrhovaného stavu
Pôdorys navrhovaného stavu
Rez
Rez
Detail obvodového plášťa
Detail obvodového plášťa

Fotodokumentácia stavby pred rekonštrukciou:

Fotodokumentácia stavby pred rekonštrukciou
Fotodokumentácia stavby pred rekonštrukciou

Ateliér: impressARCH

Ateliér

Poloha diela

Ing. arch. Pavol Jarab
Ing Ondrej Hancko
Ing. Barbora Kráľová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím