Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. máj 2023
0
434

Rozšírenie pracoviska IT firmy Price f(x), Praha

Sociálna interakcia a osobné stretnutia. Pacovisko ako flexibilný "sandbox" voľne inšpirovaný Minecraftom.
Rozšírenie pracoviska IT firmy Price f(x), Praha
Autori: Krištof Hanzlík, Šimon Kos, Adam Kössler, Libor Mládek, Mark KellySpolupráca: Veronika Horáčkova (projekt management), Kateřina Nováková (projekt management)Investor: Moravská galerieZastavaná plocha: 825 m²Podlažná plocha: 800 m²Investičný náklad: 1,69 mil. €Návrh: 2020 - 2021Realizácia: 2021 - 2022Adresa: Thámova 186 00 681/32, Praha, Česká republikaPublikované: 27. máj 2023

Rozšírenie pracoviska IT firmy reaguje na zmeny pracovných návykov, ktoré prináša digitalizácia a ktoré urýchlila pandémia. Vedenie aj zamestnanci Price f(x) využívajú svoje kancelárie predovšetkým na stretnutia a kreatívny dialóg. Z podstaty sú otvoreným priestorom s variabilným využitím. Absentujú tu  klasické kóje, či open space kancelárie. Už prvotné riešenie kancelárií z roku 2015 reagovalo na spomínané podnety a fungovanie spoločnosti. K rozšíreniu o ďalšie poschodie vedenie firmy pristúpilo v roku 2020 - v priebehu pandémie, ktorá niektoré aspekty spoločného používania kancelárií ešte vyostrila.

Zadaním pre architektov z pražského ateliéru collcoll bolo rozšírenie pôvodných kancelárií o ďalšie podlažie s maximálne flexibilným využitím. “Vertikální propojení dvou pater bývá problematické, pokud se má udržet přirozený flow prostoru. Obě patra tektonicky spojujeme strukturou složenou z tisíce dřevěných pixelů, která moduluje prostor kolem sebe a stává se jeho vnitřní dominantou. V jádru struktury je nové interiérové schodiště a pro odvážnější i skluzavka. Uvnitř dřevěných buněk jsou ukryté osobní skřínky, šatny a funkční místnosti, jednotlivé fragmenty zároveň organicky vytváří zákoutí určená pro neformální posezení i veřejné prezentace,” vysvetľujú autori základné princípy návrhu.

Pravidelná štruktúra sa prepisuje aj do svetelnej mriežky nad celým priestorom, ktorá dokáže fungovať ako obrovský displej s rozlíšením pixelov (LEDiek). Pravidelný raster svetelnej mriežky, ktorý dokáže fungovať ako displej nájdeme aj na pulte recepcie. Charakteristické osvetlenie priestoru možno vnímať aj pri pohľade z ulíc Karlína.

Deň na pracovisku štartuje raňajkami v spoločnej jedálni, ktorá funguje aj ako bar pre zamestnancov a návštevníkov. Spodné poschodie slúži ako miesto stretávania a zahŕňa oddychovú zónu a multifunkčný priestor / konferenčnú sálu.

Na poschodí sú rozmiestnené prezentačné miestnosti so širokou škálou využitia - od videokonferencií po neformálne otvorené stupňovité amfiteátre vybavené sťahovacím plátnom. Nikdy nie je problém, nájsť si priestor zodpovedajúci formátu schôdzky.

Systém regulácie

“Limitem kapacity setkávání jsou vstupy a výstupy médií (větrání, výkon klimatizace a topení, kapacity hygienického zázemí atd.) jednotlivých prostor. Jenže v jeden moment se celá firma může sejít v kavárně nebo ve stohlavém konferenčním sálu a plánovat vize do budoucna - nebo se rozprchnout a v malých týmech řešit každodenní pracovní záležitosti. Zaměstnance proto nerozptylujeme v prostoru (klasický open space s metry čtverečními na hlavu). Distribuujeme kapacity místností v čase pomocí regulace prostředí,” vysvetľujú architekti neobvyklý koncept a dopĺňajú: “Komplexní systém regulace měří a v reálném čase vyhodnocuje data o prostředí. Díky tomu ví, kolik osob se nachází v které místnosti, jaká je teplota vzduchu a intenzita větrání a může dynamicky nastavit i barevnost osvětlení. Systém umí ovládat každý jeden čip a strop se tak stává obrazovkou. Během pracovní doby poskytuje optimální osvětlení, ale umí také interagovat s pohybem lidí a vytvořit atmosféru firemních večírků.”

Spektrum priestoru

Celé poschodie môže fungovať v režime konferenčnej sály s kaviarňou a rozptylovými plochami. Zároveň je ho možné celé fyzicky deliť na menšie celky. Na to slúžia sklenené priečky, ktoré je možné znepriehľadniť a  tiež posuvné panely.

Najväčšou miestnosťou je kaviareň so spoločnou kuchyňou a interaktívnym barovým pultom.  Konferenčná sála je vybavená dlhým stolom, ktorý možno rozdeliť na segmenty.  Medzipriestory fungujú ako plocha bez predpísaného využitia, s rozptýleným sedacím nábytkom a amfiteátrami.  Jediné uzavreté miestnosti s jasne definovanou funkciou sú zasadačky a focus roomy s kapacitou od dvoch do šestnástich osôb.

Drevená štruktúra

Štruktúra v centre dispozície skrýva technické zázemie. Navonok ponúka polouzavreté niky a amfiteátre, rozširujúce neformálne priestory pre prácu a prezentácie. Súčasťou štruktúry sú schody do vyššieho poschodia a tubus šmykľavky. Štruktúra je podľa slov architektov inšpirovaná tvorbou v hre Minecraft. Viditeľné plochy štruktúry v rastri 40 x 40 cm sú dyhované. 

Pôdorysy
PôdorysyAutor: collcoll
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Materiály:

 • pohľadový betón - nosné stĺpy, steny jadra
 • presklené priečky
 • dyha - nábytok na mieru, drevená štruktúra
 • lakované MDF - dvierka kuchynskej zostavy
 • lakovaná oceľ - nábytok v kaviarni
 • plech - kvetináče
 • betónové stierky - priečky
 • umelý kameň - kuchyňa
 • corian - presvietiteľný umelý kameň - interaktívne čelo baru
 • LED - svetelný grid pod stropom
 • koberce 
 • vinyl 
 • epdm podlaha - telocvičňa
 • čierne akustické panely na strope 

Vysvetlivky:
Minecraft
sandbox (žáner hry)

Autor: collcoll
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice

Poloha diela

Krištof Hanzlík
Šimon Kos
Adam Kössler
Libor Mládek
Mark Kelly
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím