Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. január 2018
0
786

Minimalistický rodinný dom v Lotyšsku s technológiami Schüco

Svetlo, výhľady a puristické materiály: Architekti z ateliéru OUTOFBOX vytvorili rezidenčný projekt, ktorý okamžite zaujme, ale zároveň si cení okolitú prírodu. Dom, zasadený do pôvabnej krajiny, sa nachádza neďaleko mesta Cēsis na severe Lotyšska. Aby si majitelia mohli neobmedzene a komfortne celoročne užívať krásy meniacej sa prírody, boli v projekte využité vysoko tepelne izolované posuvné systémy Schüco ASS 77 PD.HI a ASS 70.HI. Automatizované posuvné elementy so zasklením od podlahy až k stropu doslova rozpúšťajú optickú bariéru medzi obytným priestorom a prírodou.
Minimalistický rodinný dom v Lotyšsku s technológiami Schüco

Cēsis. Stredoveký prístav a obchodné mesto na severe Lotyšska. Leží v romantickom prostredí kopcov a nížin nad riekou Gauja, ktorá svoj názov prepožičiava aj priľahlému národnému parku Gauja National Park. Architekti ateliéru OUTOFBOX si boli dobre vedomí tohto výnimočného prostredia, a tak rodinný dom tvorili s maximálnym rešpektom k miestnej krajine a topografii stavebnej parcely. Orientácia svahu a zapustenie do strmého terénu na brehu rieky priam nabádalo k variabilite, vďaka ktorej má dom z každej strany inú „tvár“. S ohľadom na zabezpečenie súkromia pre majiteľov je fasáda najmenej transparentná z prístupovej cesty. Celý dom je z tejto strany vidieť len čiastočne. Naopak juhozápadne orientovaná strana vily sa doslova otvára do údolia. Fasádu všetkých troch podlaží tvoria rozsiahle veľkoplošné zasklenia a interiér sa úplne odhaľuje exteriéru.

Tri pohľadové úrovne

Spodné podlažie, ktoré z cesty nie je vôbec vidieť, slúži k voľnočasovým aktivitám a saunovaniu. Relaxačnú zónu dopĺňa vínna pivnica a rozsiahla terasa s bazénom. V prízemí na prístupovej úrovni domu sa nachádza veľká obývačka s kuchyňou a jedálňou, otvoreným kozubom a dvoma izbami pre hostí. Vďaka 12 metrov širokej a na celú výšku podlažia vysokej sklenej posuvnej stene sa majitelia dennodenne kochajú krásou meniacej sa prírody. Za priaznivého počasia môžu túto sklenú vizuálnu „bariéru“ odsunúť a so zeleňou splynúť úplne.

Obývačka sa otvára až do horného poschodia. Po schodisku sa dostanete na úroveň vnútornej betónovej galérie, ktorá vedie do zóny pokoja, teda do pracovne a veľkej spálne s terasou. Z terasy je ohromujúci výhľad skrz a ponad koruny stromov do údolia rieky Gauji.

Vysoko tepelne izolovaná konštrukcia

Napriek rozsiahlemu zaskleniu sa architektom podarilo dodržať nízkoenergetické stavebné technológie a princípy. Kľúčom k úspechu sa stal kompaktný stavebný projekt s kubickými tvarmi s optimálnym pomerom fasády k obytnej ploche a s využitím vysoko tepelne izolovaného fasádneho systému Schüco s trojitým zasklením. Orientácia týchto plôch na juh a západ prispieva k energetickej účinnosti a využitiu prirodzeného svetla (a tepla). Energetickú bilanciu obvodového plášťa zlepšujú aj termické solárne kolektory umiestnené na streche objektu.

Spodné podlažie a prízemí vily tvorí dvojvrstvová vystužená betónová konštrukcia s inteligentnou izoláciou, ktorá umožňuje betónový povrch priznať zvnútra aj zvonku. Tretie (horné) podlažie je zrealizované zámerne odlišne. Celosklená konštrukcia so subtílnym kovovým rámom prináša 270° panoramatický výhľad.

Systém posuvných dverí

Čistý puristický dizajn preniesli architekti z OUTOFBOX v spolupráci s Lolot Design tiež do interiéru. Zásluhu na tom majú priznané betónové povrchy a veľkoplošné zasklenia v minimalistických hliníkových profiloch. Pocit útulnosti a pohodlia navodzuje prírodný dub (nielen) na podlahe a starostlivo navrhnuté prvky ako vložka do kozubu a dekoratívne kovové schodisko. Koncept osvetlenia - kombinujúci skryto a do steny inštalované jednotky so zvislými svetelnými prvkami - vytvára individuálne svetelné scenérie, ktoré je možné pomocou aplikácie jednoducho ovládať cez smartfón.

Do takto poňatého projektu skvele zapadla voľba okenných, fasádnych a posuvných systémov značky Schüco. K dokonalosti nechýbajú rámy a kovania bezbariérovo zabudované do podláh a stropov, minimálna pohľadová šírka profilov a štrukturálna kapacita pre integráciu veľkoplošných elementov s trojitým zasklením. Užívatelia ocenia "smart" funkcie v podobe mechatronického kovania Schüco TipTronic pre motorizované otváranie a zatváranie okien (zo systému Schüco AWS 75 BS.SI) a systému e-slide, pohonného systému plne skrytého do rámu krídla. E-slide jednoducho, bezpečne a automatizovane otvára, zatvára a zamyká veľkoformátové posuvné jednotky zo systémov Schüco ASS 70.HI a ASS 77 PD.HI.

Základné údaje o projekte:

Projekt: Privátna rezidencia, Cēsis, Lotyšsko

Návrh: OUTOFBOX Architecture, Riga, Lotyšsko

Interiérový dizajn: OUTOFBOX spolu s Lolot design, Riga, Lotyšsko

Vedúci dizajnér: Lolot Design, Santa Meikulāne

Stavebná konštrukcia: a2a.engineers, Riga, Lotyšsko

Dodávateľ systémov Schüco: SmartECO SIA, Siguldas nov., Lotyšsko

Celková obytná plocha: 280 m²

Návrh: 2014-2015

Realizácia: 2015-2016

 

Systémy Schüco požité v projekte:

Fasáda: Schüco FW 50+HI, Schüco FW 50+.SI

Posuvné systémy: Schüco ASS 77 PD.HI, Schüco ASS 70.HI s pohonom Schüco e-slide

Okná: Schüco AWS 75 BS.SI s mechatronickým kovaním Schüco TipTronic

Vchodové dvere: Schüco ADS 75.SI s riadiacou jednotkou Door Control System

Všetko v odtieni RAL 9004, 30 % lesk, trojité zasklenie so špeciálnou úpravou Low-E

 

Zdroj: Schueco, Autorské práva k fotografiám: OUTOFBOX, Lotyšsko, Fotograf: Māris Ločmelis

Autor článku

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím