Predstavené produkty, spájajú premyslený dizajn, funkčnosť a udržateľnosť. Nábytok Materia vzniká s cieľom podporiť inšpiratívne stretnutia...
Výber okien je pri stavbe či rekonštrukcii kľúčovou investíciou a systém SYNEGO od REHAU prináša komplexné riešenie s dôrazom na...
Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Pred časom sme sa pozreli na projekt Nového sídla královohradeckej centrály Lesov ČR, ktorá patrí medzi mnohé kvalitné projekty z verejných prostriedkov u našich susedov.
Dnes sa presunieme do Malaciek, kde na základe podobného zadania vznikol Administratívny areál Vojenských lesov SR. Autori zo slovenskej pobočky projekčnej a realizačnej firmy Prodesi/Domesi tvorili v priamom kontakte s lesmi, ktoré spravuje investor. Hlavný stavebný materiál tvorí prirodzene drevo. Medzi ciele architektov od začiatku patrilo využitie lokálnych zdrojov materiálu a zníženie energetickej a uhlíkovej stopy projektu.
Projekt zahŕňa štyri budovy a potrebnú infraštruktúru. V prvej fáze vznikli dve stavby – hlavná administratívna budova a objekt garáže s kotolňou. Takisto aj prístupové komunikácie, parkoviská, oplotenie a zadržiavacie vodohospodárske opatrenia. Okrem administratívnej funkcie má komplex výhľadovo slúžiť aj na spoločenské, konferenčné a vzdelávacie aktivity, určené predovšetkým pre deti. Okrem iného by tu mal vzniknúť priestor pre terapeutickú činnosť s využitím kontaktu so živou lesnou zverou z obory v tesnej blízkosti.
Hlavná administratívna budova je riešená ako dvojpodlažná drevostavba. Základnú konštrukciu tvoria panely z krížom lepeného dreva, ktoré v interiéri zostávajú priznané. Horizontálne časti (strecha a stropy) sú riešené tiež z CLT panelov.
Drevo v interiéri zabezpečuje akustickú a teplotnú pohodu. Zároveň prináša estetickú kvalitu, ktorá spolu s množstvom prirodzeného svetla a nábytku v svetlých tónoch vytvára príjemné prostredie pracoviska. Celkovú atmosféru dopĺňajú drevené akustické panely na stropoch.
Hlavný vstup do objektu administratívnej budovy vedie cez zastrešené zádverie, nasleduje vstupná hala so schodiskom a chodba so vstupmi do jednotlivých kancelárií, archívu, technickej miestnosti a toaliet. V druhom nadzemnom podlaží sa nachádzajú ďalšie kancelárie, zasadacie miestnosti, sklad a toalety.
Objekt zastrešuje pultová strecha s extenzívnou zeleňou. Fasádny obklad tvorí smrekovcové termodrevo. S parametrami tepelnej obálky stavby korešpondujú hliníkoé okná s trojsklom. Celý areál, vrátane hlavnej administratívnej budovy je bezbariérový.
Doplňujúce informácie - sprievodný text autorov:
Celý areál je vďaka fotovoltaike, inštalovanej na hlavnej budove a na parkovacom prístrešku, takmer energeticky nezávislý. Na parkovacej ploche sa nachádza nabíjacia stanica pre elektroautá a elektrobicykle. Na parkovisku je použitá vsakovacia dlažba, ktorá zachytí až 40 % dažďovej vody. Zvyšná dažďová voda zo spevnených plôch a striech je odvádzaná do retenčných nádrží, odkiaľ je využívaná na závlahu záhrad.
Na vykurovanie budov v areáli slúži biomasa, ktorá je odpadovým produktom podniku. Zdrojom tepla je kotol umiestnený v novovybudovanej kotolni, odkiaľ vedú teplovodné rozvody. Okrem prvkov pasívneho chladenia (vonkajších žalúzií, zelených striech a ťažkej drevovláknitej izolácie vo fasáde), je v budove inštalované tiež aktívne chladenie s pomocou rekuperácie.
Už počas výstavby bola venovaná maximálna miera pozornosti udržateľnosti a princípom zero waste. Všetok odpad zo stavby bol separovaný a čiastočne znovu použitý. Napríklad vytriedený tvrdý plast poslúžil ako materiál mobiliáru na terase. Betónové časti sú realizované z plastobetónu - odľahčeného betónu, do ktorého bolo zabudovaných 21 ton plastu, odkúpeného z legálnej skládky odpadu. Materiál bol použitý pri stavbe oplotenia, betónovej dlažby, vstupného schodiska a vstupnej podesty.
Celková uhlíková stopa hlavnej budovy vo fáze výroby a spracovania materiálu má negatívnu bilanciu. Vo fáze výstavby je budova uhlíkovo neutrálna. V konštrukcii administratívnej budovy je zabudovaných 271 ton CO2.
Nosné konštrukcie a fasády budov sú realizované z vlastných - lokálnych zdrojov dreva investora. Na nosnú konštrukciu bolo použitých 800 m3 guľatiny miestneho smreka a na fasádu 100 m3 guľatiny smrekovca opadavého.
Podklady: Linka
Ateliér: Prodesi/Domesi
Fotografie: BoysPlayNice