Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. máj 2017
0
4855

Čerpacia stanica Slovnaft - Bratislava, Prístavná ulica

Podoba čerpacej stanice je výsledkom architektonickej súťaže organizovanej investorom v roku 2013. V súťaži zvíťazil projekt ateliéru ALEXY & ALEXY, ktorý zaujal elegantnou konštrukciou prestrešenia a ekologickým konceptom.
Čerpacia stanica Slovnaft - Bratislava, Prístavná ulica
Autori: Ing. arch Andrej Alexy, Ing. arch. Martin Bujna, Ing. arch. Štefan Rafanides, Ing. arch. Lukáš OrihelSpolupráca: Ing. arch. Michal Pršo, Ing. arch. Zuzana Patrášová, Bc. Viktor Kasala, Ing. Miroslav Dobrucký (statika)Investor: SLOVNAFT a.s.Plocha pozemku: 3 483,0 m2Zastavaná plocha: 1 038,4 m2 Podlažná plocha: 241,6 m2Obostavaný objem: 1 041,2 m3Investičný náklad: 1,2 mil. €Návrh: 2013 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Prístavná , Bratislava, SlovenskoPublikované: 11. máj 2017

Pre Slovnaft má lokalita špeciálny význam. Objekt sa nachádza vedľa budovy Apollo klubu, kde v minulosti sídlilo riaditeľstvo rafinérie Apollo, predchodkyne Slovnaftu, ktorá bola zničená počas 2. svetovej vojny. Zámerom investora bolo, aby sa objekt stal prirodzenou súčasťou jednej z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich častí Bratislavy, čo sa premietlo do zvýšených nárokov na kvalitu návrhu a technológií. Preto typové riešenie neprichádzalo do úvahy. Technickú stavbu sa podarilo povýšiť na dynamicky pôsobiacu architektúru. Na Prístavnej ulici možeme sledovať aj odkaz na funkcionalistické stavby tohto typologického druhu v podobe zaoblených rohov a horizontálneho členenia budovy zázemia (v tejto súvislosti stojí za zmienku aj čerpacia stanica v dunajskej strede od ateliéru SAD). 

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Situácia
SituáciaALEXY & ALEXY

Cieľom bolo vytvoriť modernú a ekologickú čerpaciu stanicu, ktorá by okrem všetkých funkčných požiadaviek napĺňala aj kritéria estetické a stala sa tak symbolom spoločnosti Slovnaft. Najzaujímavejšou časťou objektu je konštrukcia zastrešenia, na ktorej je postavený celý koncept projektu.

Situácia - schéma
Situácia - schémaALEXY & ALEXY
Foto: Soňa Sadloňová

Jednoduchú a zároveń efektnú konštrukciu prestrešenia tvoria dva proti sebe stojace oceľové priehradové rámy, ktoré sú votknuté do terénu. Medzi nosníkmi je napnutá pružná textilná membrána, ktorá prepúšťa svetlo. Prestrešenie v tvare hyperbolického paraboloidu chráni zákazníkov pred nepriazńou počasia, pričom však prepúšťa svetlo a šetrí náklady na osvetlenie. Rozpon kopuly je v jednom smere 28,6 m a v druhom smere 29,6 m, v najvyššom bode je vysoká 9,72 m. Membrána je vo večerných hodinách podsvietená diodovým pásom po celom obvode, čím pôsobí ako veľké žiariace logo spoločnosti. 

Schéma konštrukcie
Schéma konštrukcieALEXY & ALEXY
Rez
RezALEXY & ALEXY
Pohľad južný
Pohľad južnýALEXY & ALEXY
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Zázemie čerpacej stanice tvorí box štvorcového pôdorysu s rozmermi 16 x 16 m. Objekt so zaoblenými rohmi obsahuje pokladne, kaviareň a drobný predaj, WC pre návštevníkov ako aj zázemie pre zamestnancov. Charakteristický obvodový plášť je tvorený horizontálnymi žalúziami, ktoré chránia objekt pred prehrievaním v letných mesiacoch. Strecha je vegetačná, čo zlepšuje teplotechnické vlastnosti objektu.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Pôdorys
PôdorysALEXY & ALEXY
Schéma dispozičného riešenia
Schéma dispozičného riešeniaALEXY & ALEXY

Základy konštrukcie prestrešenia tvoria železobetónové pätky. Box zázemia je postavený ako oceľový skelet opláštený ľahkým obvodovým plášťom. Smerom do ulice a k čerpajúcim autám sa priestor otvára cez veľké presklené plochy chránené fixnými sklenenými lamelami. Použité materiály sú odolné a recyklovatelné.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Ekologický koncept budovy a technické vybavenie prispievajú k minimalizovaniu spotreby energie a prevádzkových nákladov. Vykurovanie zabezpečujú tepelné čerpadlá. Na vegetačnej streche je zrealizovaná príprava na fotovoltické články. Zdroje svetla sú na báze LED diód. Dažďová voda z membrány zastrešenia je prirodzene odvádzaná a zachytávaná v dvoch zásobníkoch. Všetky technológie sú integrované a riadené cez inteligentný systém merania a regulácie.

Ekologický koncept
Ekologický konceptALEXY & ALEXY
Rezy
RezyALEXY & ALEXY
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

V interiéri zázemia je v súlade s vonkajším farebným riešením použitá výrazná čierno-sivo-biela farebnosť doplnená detailami so svetlými drevenými povrchmi.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

V interiéri sa zeleň objavuje v podobe stále zelenej machovej steny v priestoroch hygieny. Zaujímavé riešenie zrealizovala firma CUREL. Príjemným detailom je prirodzené horné osvetlenie cez kruhové svetlovody.

Foto: Soňa Sadloňová
Foto: Soňa Sadloňová

Podklady: ALEXY & ALEXY

Poloha diela

Ing. arch Andrej Alexy
Ing. arch. Martin Bujna
Ing. arch. Štefan Rafanides
Ing. arch. Lukáš Orihel
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím