Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. december 2018
0
1067

Cyberdog - infocentrum a vináreň s robotickou obsluhou, Praha

David Černý v úlohe architekta. Realizácia s presahom do sochárskeho remesla, navyše so značnou dávkou “cyberpunku”. Zaručený recept na pritiahnutie pozornosti.
Cyberdog - infocentrum a vináreň s robotickou obsluhou, Praha
Autori: akad. soch. David Černý, Ing. arch. Tomáš CísařInvestičný náklad: 21 mil. KčNávrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Seydlerova 2835/4, Praha, Česká republikaPublikované: 7. december 2018

Pri stanici pražského metra Nové Butovice vyrástlo infocentrum a vináreň s robotickou obsluhou. Stavba je prvou realizáciou ateliéru Black n 'Arch, v ktorom pôsobí umelec David Černý známy predovšetkým svojimi provokatívnymi sochami a inštaláciam po boku architekta Tomáša Císařa. V súčasnosti Black n 'Arch pracuje už viac ako na desiatke projektov. Náklady na realizáciu objektu s oceľovou priestorovou konštrukciou sa vyšplhali na 21 miliónov Kč. Stavba vznikla podobne ako mnohé Černého sochy. Nosný skelet dvoch modulov bol v dielni precízne zvarený z ohýbaných “íčkových” profilov. Na nosníky bola následne navarená subtílnejšia podkonštrukcia. Oba moduly boli v celku dopravené na miesto, kde prebiehali dokončovacie práce a inštalácia fasádnych panelov z nehrdzavejúcej ocele. Proces výstavby bol zjednodušený absenciou pevných základov. Stavba je položená na pevnom povrchu, pričom dodatočnú oporu tvoria “nožičky” vybiehajúce do strán.  

Foto: Trigema
Foto: Trigema

Názov vychádza podľa slov Davida Černého z podoby objektu, ktorého silueta pripomína sediaceho psa. Priestorová bunka na poschodí je kratšia, pričom veľké presklenie orientované smerom do pešej zóny funguje nielen ako “výklad so živou náplňou”, ale vďaka použitiu špeciálnej fólie umožňuje sledovať projekcie z interiéru aj exteriéru. Oba moduly prepája v interiéri točité schodisko.

Foto: Trigema
Foto: Trigema

Objekt je rozdelený na robotické pracovisko, vozíkovú dráhu umiestnenú nad sedením pre návštevníkov a priestor s projekciou, kde sa premietajú ukážky zo sveta technológií.

Cyberdog je podľa autorov prvé miesto v Európe, kde robot pripravuje nápoje - nejde len o ich nalievanie, ale celý systém od objednávky až po platbu. Zákazník si objedná cez mobilnú aplikáciu, nápoj naleje robotická ruka a objednávku doručí koľajnicový distribučný systém. Už dnes si na stránke vinárne možno vyberať z menu. Počíta sa aj s prenájmom na firemné akcie či narodeninové oslavy, kapacita kaviarne je 41 osôb.

Okrem dominantného postavenia robotického someliéra disponuje Cyberdog množstvom multimediálneho obsahu s vedecko-technologickú tematikou.

Foto: Trigema
Foto: Trigema
Foto: Trigema
Foto: Trigema
Priestorová schéma kaviarne
Priestorová schéma kaviarneAutor: Black n' Arch
Pôdorys s vyznačenou prevádzkou. Robotické rameno a dopravný koľajnicový systém sú znázornené červenou farbou.
Pôdorys s vyznačenou prevádzkou. Robotické rameno a dopravný koľajnicový systém sú znázornené červenou farbou.Autor: Black n' Arch
Vizualizácia pôvodného návrhu s pohyblivým vrchným modulom
Vizualizácia pôvodného návrhu s pohyblivým vrchným modulomAutor: Black n' Arch
Fotografie z výstavby
Fotografie z výstavbyAutor: Black n' Arch

Robotický someliér v akcii:

4826
Youtube

Podklady: Black n' Arch

Poloha diela

akad. soch. David Černý
Ing. arch. Tomáš Císař

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím