Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. december 2018
0
852

Bulbos - čistý či špinavý? - socha študentov Fakulty architektúry STU

Predstavujeme vám výsledok úsilia študentov Fakulty architektúry STU, ktorí pod vedením Martina Mjartana vytvorili z kovového odpadu umelecké dielo. Výsledkom improvizácie na tému Čistý či špinavý? je dynamická kompozícia vyrastajúca z hrdzavej základne.
Bulbos - čistý či špinavý? - socha študentov Fakulty architektúry STU
Autori: Mgr. art. Martin Mjartan, Natália Jurčíková, Matúš Kurdel, Matej ČičkaNávrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Námestie slobody 19, Bratislava, SlovenskoPublikované: 12. december 2018

Dielo priblíži iniciátor Mgr. art. Martin Mjartan:

Projekt vznikol na základe spolupráce firmy Redox a Fakulty Architektúry STU v Bratislave. Téma s názvom "Čistý či špinavý?" vychádza zo zamerania firmy, ktorá sa stará o komunálnu techniku a servis smetiarskych áut z celého Slovenska. K špine a odpadu má teda veľmi blízko. Rovnako blízko však má aj k environmentálnym témam či ku kultúre. Aj preto sme spoločne vymysleli workshop trvajúci päť pracovných dní, počas ktorých sme v lučeneckom sídle firmy so študentmi vytvárali dielo z vyradených častí komunálnej techniky.

Materiálový výstup vznikal postupne. Na začiatku sme nemali vôbec predstavu, chceli sme sa totiž inšpirovať odpadom, ktorý bol k dispozícii a tak sa aj stalo.

Počas prvého dňa sme roztriedili rôzne kusy, začali sme skladať kompozíciu a idea cibuľovitej rastliny bola na svete. Vzniknutý objekt zobrazuje špinu, chaos. Spodná časť "cibuľe", potrebuje byť zasadená v zemi aby mohla rásť, vyháňať čisté lístky a púčiky. Symbolicky sme chceli vyjadriť cestu životom, ktorá je tiež niekedy špinavá, chaotická, no vďaka nej človek rastie a dokáže potom "rozkvitnúť", alebo dosiahnuť vytúžený cieľ.

Podstavec diela nesie moto: "Možno stačí zmeniť uhol pohľadu na odpad..." 
Myslíme si, že práve uhol pohľadu môže byť kľúčový. Odpad má totižto oveľa väčšiu hodnotu, stačí k nemu pristupovať kreatívnejšie. 

O realizácii sa s Martinom Mjartanom (MM) rozprával Jakub Moravčík (JM)

JM: Dizajn a voľná umelecká tvorba - dve rozdielne veci napriek tomu však majú mnoho spoločného.Čo priniesla študentom takáto skúsenosť?
MM: 
Dizajnér by mal vedieť, keď niečo navrhuje, či je to vôbec realizovateľné, znalosť materiálov a technológií je v tomto odbore kľúčová. Edukačným zámerom projektu bolo poskytnúť študentom možnosť pracovať s materiálom a rôznymi nástrojmi. Každý si vyskúšal elektródové zváranie, brúsenie s uhlovou brúskou, rezanie plazmou, rezanie acetylénovým plameňom atď.

JM: Ako sú na tom študenti dizajnu s remeselnými zručnosťami? Navrhovať je jedna vec, realizovať predsa len iná.
MM:
Ak mám byť úprimný, tak v minulosti na tom boli študenti lepšie, nebolo tak veľa digitálnej technológie a modely bolo treba robiť prevažne ručne. Podobné je to s kresbou. Neradi by sme v tomto "trende" pokračovali a preto sa snažím zameriavať pozornosť svoju a aj študentov na manuálne práce. Nehovorí sa zo srandy, že remeslo má zlaté dno. Myslím si, že ideálne je striedať v zdravej miere manuálnu a mentálnu činnosť. Človek potom rastie do viacerých smerov a predchádza tiež mentálnemu preťaženiu, ktoré prichádza s dlhodobým "klikaním", ktoré je nám všetkým známe, či už sú to výkresy alebo vizualizácie... Ako vravíte, realizácia je vec iná. Čím lepšie poznáte materiál a technológie, tým lepšie viete aj komunikovať výrobu vášho návrhu.

JM: Vráti sa plastika po “obehnutí” slovenských miest opäť pred bratislavskú Fakultu architektúry? V súčasnej polohe vyznieva takmer ako site specific inštalácia.
MM:
Na túto tému padlo niekoľko návrhov, no ešte uvidíme, kde bude jej finálne miesto. Snáď tam, kde inšpiruje čo najviac pozorovateľov:)

JM: Plánujete niečo podobné aj do budúcnosti?
MM: 
Veríme, že budeme pokračovať v spolupráci s firmou Redox s.r.o. Ak sa podarí workshop zrealizovať aj o rok, radi by sme sa zamerali na tému "up-cyklingu" a použili vyradené diely na vytvorenie produktov do interiéru či exteriéru... to sú predbežné idee, no ešte uvidíme, čo vymyslíme:)

Názov diela je: "Bulbos" (lat. cibuľovitá časť rastliny)
Autorom diela je Mgr. art. Martin Mjartan a jeho tím študentov dizajnu - Natália Jurčíková, Matúš Kurdel a Matej Čička.

Dielo je momentálne vystavené na Fakulte Architektúry v Bratislave a ďalej poputuje po Slovenských mestách.

Podklady: Mgr. art. Martin Mjartan

Poloha diela

Mgr. art. Martin Mjartan
Natália Jurčíková
Matúš Kurdel
Matej Čička

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím