Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Toto leto sa už po šiestykrát uskutočnila letná škola pre študentov architektúry, [1:1] WORKSHOP, organizovaný architektkami z o.z. WOVEN. Trinásť študentov zo slovenských, českých, maďarských a poľských škôl pod vedením dánskeho architekta Tobiasa F. Permina a Anny Cséfalvay (WOVEN) za desať dní navrhlo a zrealizovalo drevený objekt do Mestského parku v Lučenci. Cieľom workshopu bolo aj tento rok v krátkom čase navrhnúť a zrealizovať netriviálne architektonické dielo, ktoré prinesie nové možnosti, interpretácie a definície vybranej lokality, ako aj nadobudnúť nové schopnosti a skúsenosti počas riešenia reálnych problémov návrhu a stavby.
Lokalita v zadnej časti parku sa vyznačuje dobrou dostupnosťou z hlavného chodníka, hoci tu park prechádza do svojej neskrotenej oblasti, s charakterom lesa. Objekt, nazvaný Nailith, je na jednej strane kontextuálnym príspevkom do tejto divokejšej časti parku, vypĺňa mierne údolie po bývalom toku potôčika, a aj jeho plochy, stupne na sedenie, sú pokračovaním terénu, tak ako aj strecha pravého objektu stavby. Na druhej strane však samotné miesto neguje. Nakláňa sa a jeho stredová štrbina zneisťuje návštevníka, ktorý je zvyknutý na pravouhlé ukotvenie v priestore. Je anti-amfiteátrom alebo domom, do ktorého sa nedá vstúpiť, padnutým meteoritom z vesmíru, ktorý sa musíme naučiť nanovo obývať.
Študenti sa pri realizácii návrhu naučili pracovať so špecializovanými strojmi a nástrojmi, pochopili konštrukčný vzťah nosných rámov a obkladu, vyskúšali si vyhotovenie rôznych typov detailov. Okrem praktických zručností študenti posilnili svoje architektonické myslenie pri vytváraní návrhu, dizajnu a formy, a to hlavne v témach spájania umelého a prírodného, architektúry a krajiny.
Fotodokumentácia tvorivého procesu:
Text a fotografie: [1:1]
[1:1] WORKSHOP sa sústredí od roku 2013 na miesta s vyblednutou minulosťou a nevyužitým potenciálom. Okrem ambícií vzdelávacieho podujatia sa snaží priblížiť obyvateľom rôznych slovenských miest súčasný pohľad na architektúru, podnietiť diskusiu o úlohe architektúry v dnešnej spoločnosti.
Workshop prebiehal v Lučenci od 13.8 do 24.8 2018. Hlavným organizátorom bolo o. z. WOVEN, spoluorganizátorom o. z. Young Folks. Projekt podporili: Fond na podporu umenia, mesto Lučenec, Nadácia Tatra banky, Banskobystrický samosprávny kraj, železiarstvo Revital, reštaurácia Prameň. Partneri: KAT VŠVU, FA STU, Základná škola M. R. Štefánika, Lučenec.