Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. november 2018
0
1426

Nailith - výsledok šiesteho ročníka WORKSHOPU 1:1

Nová inštalácia v lučeneckom Mestskom parku dostala názov Nailith.
Nailith -  výsledok šiesteho ročníka WORKSHOPU 1:1
Ateliér: WOVENAutori: WOVEN (organizátorky), Tobias Foged Permin (lektor), Anna Cséfalvay (lektorka - WOVEN), Účastníci:, Andrej Siman, David Nosko, Hana Skljarszka, Julia Hegymegi, Ján Siman, Karina Humajová, Ľudmila Jankovychová, Richard Bohuš, Róbert Roth, Stanislaw Killian, Soňa Bellérová, Šimon Doubrava, Karol Gwiazdowski, Víto Halada (kritik - n/a), Benjamín Brádňanský (kritik - n/a), Adrián Švec (stavebný asistent)Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Mestský park , Lučenec, SlovenskoPublikované: 9. november 2018

Toto leto sa už po šiestykrát uskutočnila letná škola pre študentov architektúry, [1:1] WORKSHOP, organizovaný architektkami z o.z. WOVEN. Trinásť študentov zo slovenských, českých, maďarských a poľských škôl pod vedením dánskeho architekta Tobiasa F. Permina a Anny Cséfalvay (WOVEN) za desať dní navrhlo a zrealizovalo drevený objekt do Mestského parku v Lučenci. Cieľom workshopu bolo aj tento rok v krátkom čase navrhnúť a zrealizovať netriviálne architektonické dielo, ktoré prinesie nové možnosti, interpretácie a definície vybranej lokality, ako aj nadobudnúť nové schopnosti a skúsenosti počas riešenia reálnych problémov návrhu a stavby.

Lokalita v zadnej časti parku sa vyznačuje dobrou dostupnosťou z hlavného chodníka, hoci tu park prechádza do svojej neskrotenej oblasti, s charakterom lesa. Objekt, nazvaný Nailith, je na jednej strane kontextuálnym príspevkom do tejto divokejšej časti parku, vypĺňa mierne údolie po bývalom toku potôčika, a aj jeho plochy, stupne na sedenie, sú pokračovaním terénu, tak ako aj strecha pravého objektu stavby. Na druhej strane však samotné miesto neguje. Nakláňa sa a jeho stredová štrbina zneisťuje návštevníka, ktorý je zvyknutý na pravouhlé ukotvenie v priestore. Je anti-amfiteátrom alebo domom, do ktorého sa nedá vstúpiť, padnutým meteoritom z vesmíru, ktorý sa musíme naučiť nanovo obývať.

Študenti sa pri realizácii návrhu naučili pracovať so špecializovanými strojmi a nástrojmi, pochopili konštrukčný vzťah nosných rámov a obkladu, vyskúšali si vyhotovenie rôznych typov detailov. Okrem praktických zručností študenti posilnili svoje architektonické myslenie pri vytváraní návrhu, dizajnu a formy, a to hlavne v témach spájania umelého a prírodného, architektúry a krajiny.

Foto: Anna Horčinová
Situácia
SituáciaAutor: [1:1]
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Axonometria
AxonometriaAutor: [1:1]
Foto: Anna Horčinová

Fotodokumentácia tvorivého procesu:

Text a fotografie: [1:1]

[1:1] WORKSHOP sa sústredí od roku 2013 na miesta s vyblednutou minulosťou a nevyužitým potenciálom. Okrem ambícií vzdelávacieho podujatia sa snaží priblížiť obyvateľom rôznych slovenských miest súčasný pohľad na architektúru, podnietiť diskusiu o úlohe architektúry v dnešnej spoločnosti.

Workshop prebiehal v Lučenci od 13.8 do 24.8 2018. Hlavným organizátorom bolo o. z. WOVEN, spoluorganizátorom o. z. Young Folks. Projekt podporili: Fond na podporu umenia, mesto Lučenec, Nadácia Tatra banky, Banskobystrický samosprávny kraj, železiarstvo Revital, reštaurácia Prameň. Partneri: KAT VŠVU, FA STU, Základná škola M. R. Štefánika, Lučenec.

Ateliér

Poloha diela

WOVEN (organizátorky)
Tobias Foged Permin (lektor)
Anna Cséfalvay
Účastníci:
Andrej Siman
David Nosko
Hana Skljarszka
Julia Hegymegi
Ján Siman
Karina Humajová
Ľudmila Jankovychová
Richard Bohuš
Róbert Roth
Stanislaw Killian
Soňa Bellérová
Šimon Doubrava
Karol Gwiazdowski
Víto Halada (kritik - n/a)
Benjamín Brádňanský (kritik - n/a)
Adrián Švec (stavebný asistent)

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím