Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. november 2018
0
1608

Nailith - výsledok šiesteho ročníka WORKSHOPU 1:1

Nová inštalácia v lučeneckom Mestskom parku dostala názov Nailith.
Nailith -  výsledok šiesteho ročníka WORKSHOPU 1:1
Ateliér: WOVEN, WOVENAutori: WOVEN (organizátorky), Tobias Foged Permin (lektor), Anna Cséfalvay (lektorka - WOVEN), Účastníci:, Andrej Siman, David Nosko, Hana Skljarszka, Julia Hegymegi, Ján Siman, Karina Humajová, Ľudmila Jankovychová, Richard Bohuš, Róbert Roth, Stanislaw Killian, Soňa Bellérová, Šimon Doubrava, Karol Gwiazdowski, Víto Halada (kritik - n/a), Benjamín Brádňanský (kritik - n/a), Adrián Švec (stavebný asistent)Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Mestský park , Lučenec, SlovenskoPublikované: 9. november 2018

Toto leto sa už po šiestykrát uskutočnila letná škola pre študentov architektúry, [1:1] WORKSHOP, organizovaný architektkami z o.z. WOVEN. Trinásť študentov zo slovenských, českých, maďarských a poľských škôl pod vedením dánskeho architekta Tobiasa F. Permina a Anny Cséfalvay (WOVEN) za desať dní navrhlo a zrealizovalo drevený objekt do Mestského parku v Lučenci. Cieľom workshopu bolo aj tento rok v krátkom čase navrhnúť a zrealizovať netriviálne architektonické dielo, ktoré prinesie nové možnosti, interpretácie a definície vybranej lokality, ako aj nadobudnúť nové schopnosti a skúsenosti počas riešenia reálnych problémov návrhu a stavby.

Lokalita v zadnej časti parku sa vyznačuje dobrou dostupnosťou z hlavného chodníka, hoci tu park prechádza do svojej neskrotenej oblasti, s charakterom lesa. Objekt, nazvaný Nailith, je na jednej strane kontextuálnym príspevkom do tejto divokejšej časti parku, vypĺňa mierne údolie po bývalom toku potôčika, a aj jeho plochy, stupne na sedenie, sú pokračovaním terénu, tak ako aj strecha pravého objektu stavby. Na druhej strane však samotné miesto neguje. Nakláňa sa a jeho stredová štrbina zneisťuje návštevníka, ktorý je zvyknutý na pravouhlé ukotvenie v priestore. Je anti-amfiteátrom alebo domom, do ktorého sa nedá vstúpiť, padnutým meteoritom z vesmíru, ktorý sa musíme naučiť nanovo obývať.

Študenti sa pri realizácii návrhu naučili pracovať so špecializovanými strojmi a nástrojmi, pochopili konštrukčný vzťah nosných rámov a obkladu, vyskúšali si vyhotovenie rôznych typov detailov. Okrem praktických zručností študenti posilnili svoje architektonické myslenie pri vytváraní návrhu, dizajnu a formy, a to hlavne v témach spájania umelého a prírodného, architektúry a krajiny.

Foto: Anna Horčinová
Situácia
SituáciaAutor: [1:1]
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Axonometria
AxonometriaAutor: [1:1]
Foto: Anna Horčinová

Fotodokumentácia tvorivého procesu:

Text a fotografie: [1:1]

[1:1] WORKSHOP sa sústredí od roku 2013 na miesta s vyblednutou minulosťou a nevyužitým potenciálom. Okrem ambícií vzdelávacieho podujatia sa snaží priblížiť obyvateľom rôznych slovenských miest súčasný pohľad na architektúru, podnietiť diskusiu o úlohe architektúry v dnešnej spoločnosti.

Workshop prebiehal v Lučenci od 13.8 do 24.8 2018. Hlavným organizátorom bolo o. z. WOVEN, spoluorganizátorom o. z. Young Folks. Projekt podporili: Fond na podporu umenia, mesto Lučenec, Nadácia Tatra banky, Banskobystrický samosprávny kraj, železiarstvo Revital, reštaurácia Prameň. Partneri: KAT VŠVU, FA STU, Základná škola M. R. Štefánika, Lučenec.

Ateliér

Poloha diela

WOVEN (organizátorky)
Tobias Foged Permin (lektor)
Anna Cséfalvay
Účastníci:
Andrej Siman
David Nosko
Hana Skljarszka
Julia Hegymegi
Ján Siman
Karina Humajová
Ľudmila Jankovychová
Richard Bohuš
Róbert Roth
Stanislaw Killian
Soňa Bellérová
Šimon Doubrava
Karol Gwiazdowski
Víto Halada (kritik - n/a)
Benjamín Brádňanský (kritik - n/a)
Adrián Švec (stavebný asistent)

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím