Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. september 2017
0
2243

Supergola -  výsledok piateho ročníka WORKSHOPU 1:1

V prostredí Kaštieľskeho parku v Stupave sa v auguste konalo podujatie pod názvom 1:1 WORKSHOP, organizované už po piatykrát občianskym združením WOVEN.
Supergola -  výsledok piateho ročníka WORKSHOPU 1:1
Ateliér: WOVENAutori: WOVEN (organizátor), Ransu Helenius (lektor), Tobias Foged Permin (lektor), Účastníci:, Lucia Dubačová, Tomáš Jančařík, Silvia Gálová, Petra Garajová, Marta Gruca, Karol Gwiazdowski, Michaela Krpalová, Eva Kvaššayová, Salomé Meuret, Ilona Morel, Dávid Nosko, Maria Pietrenko, Katarína Siváková, Vanda VýbohováNávrh: 2017 - 2017Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Kaštieľsky park , Stupava, SlovenskoPublikované: 3. september 2017

Pod vedením lektorov, architektov zaoberajúcich sa drevenými konštrukciami vytvorila skupina 14 študentov architektúry a dizajnu zo 6 európskych krajín návrh na revitalizáciu doposiaľ nie veľmi využívanej časti Kaštieľskeho parku, ktorej výsledkom je Supergola.

Cieľom workshopu bolo navrhnúť a zrealizovať nevšedné architektonické dielo, ktoré prinesie nové možnosti, interpretácie a definície vybraného priestoru v parku, ako aj nadobudnutie nových schopností a skúseností účastníkov workshopu.   

Po dôkladnej analýze celého územia parku a prehodnotení viacerých možností sa skupina spolu s pozvanými kritikmi Benjamínom Brádňanským a Vítom Haladom zhodla na umiestnení objektu v zadnej časti parku. Toto miesto sa vyznačuje dobrou dostupnosťou pri križovatke hlavného chodníka a turistickej trasy. Študentov upútalo najmä rozľahlým zeleným priestorom v kontraste so zákutiami v tieni mohutných stromov. Natočením objektu navádzajú okoloidúcich k vybočeniu z trasy, zastaveniu, orientujú ho do vnútra parkovej prírody.

Foto: Anna Horčinová
Situácia
SituáciaAutor: [1:1]

Finálne dielo môže z diaľky pripomínať vznášajúcu sa líniu, levitujúcu medzi skupinkou mohutných stromov, a to vďaka úmyselne nepravidelnej kompozícii subtílnych stĺpov, na ktorých je horizontálna konštrukcia pripevnená vo výške 3 metrov. Dĺžka zastrešenia je necelých 20 metrov a šírka približne 3 metre. Zvláštnosťou je ohýbané zavetrenie jednoduchej rámovej konštrukcie, viditeľné až v detailnejšom preskúmaní, pri pohľade zospodu. Stĺpy svojim usporiadaním a hustotou vytvárajú premenlivé prostredie. Dojem otvorenosti striedajú izolovanejšie miesta, zatienené nielen pravidelnou tieňohrou konštrukcie, ale aj konárov stromov. Prechádzka pavilónom privádza okoloidúceho smerom k potoku, do stredu rozľahlej lúky.

Supergola dáva voľnej zelenej ploche parku iný význam, konštrukcia citlivo reaguje na romantické prostredie a má vo všeobecnosti slúžiť v prvom rade ako atraktor, definícia miesta na stretávanie a odpočinok, či zázemie pre rôzne druhy akcií a podujatí. Precvičovanie jógy, burza nepotrebných vecí, dizajn market, pikniková pauza, relax s dobrou knižkou, hra na slepú babu, šialená naháňačka či športový tréning... predstavivosti sa medze nekladú, práve naopak. Názov pavilónu by mal taktiež nabádať k nejednej interpretácii diela.

Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová
Foto: Anna Horčinová

Fotografie z výstavby:

Prespektíva
PrespektívaAutor: [1:1]
Pohľad zhora
Pohľad zhoraAutor: [1:1]
Pohľad bočný
Pohľad bočnýAutor: [1:1]
Diagram konštrukcie strachy
Diagram konštrukcie strachyAutor: [1:1]
Foto: Lorcan Koethe
Foto: Lorcan Koethe
Foto: [1:1]
Foto: [1:1]

1:1 WORKSHOP prináša od roku 2013 život na zabudnuté miesta s potenciálom či vyblednutou minulosťou. Okrem ambícií vzdelávacieho podujatia sa snaží priblížiť obyvateľom rôznych slovenských miest súčasný pohľad na architektúru, podnietiť diskusiu o úlohe architektúry v dnešnej spoločnosti.

projekt finančne podporili: Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, mesto Stupava, Nadácia Tatra banky.
partneri projektu: Inžiniersky kabinet KAT VŠVU, Fa STU

Text: Marianna Maczová

Podklady: WOVEN

Ateliér

Poloha diela

WOVEN (organizátor)
Ransu Helenius (lektor)
Tobias Foged Permin (lektor)
Účastníci:
Lucia Dubačová
Tomáš Jančařík
Silvia Gálová
Petra Garajová
Marta Gruca
Karol Gwiazdowski
Michaela Krpalová
Eva Kvaššayová
Salomé Meuret
Ilona Morel
Dávid Nosko
Maria Pietrenko
Katarína Siváková
Vanda Výbohová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím