Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. február 2022
0
958

Pavilón Archipelágo

Dočasný priestor (nielen) pre kultúru.
Pavilón Archipelágo
Ateliér: WOVEN, WOVENAutori: WOVEN:, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Mgr. art. Veronika Michalíková, Danica PištekováNávrh: 2021 - 2021Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 15. február 2022

Drobná architektúra ako oživenie verejného priestoru. Modulárny systém umožňuje jednoduchý transport a adaptáciu pavilónu pre rôzne scenáre využitia.

 

Pavilón Archipelágo predstavíme so sprievodným textom autoriek:

V meste zahustenom zástavbou a prísnymi reguláciami je každá zmena podmienená dlhým procesom citlivého navrhovania, schvaľovania a následnej realizácie - čo môže byť veľmi neflexibilná situácia práve pre organizátorov/ky kultúrnych podujatí a festivaly, ktoré sa snažia o oživenie kultúrneho života v meste. 

WOVEN sa už dlhšie venuje dočasnej a drobnej architektúre, a to práve kvôli jej potenciálu priniesť zmenu a aktivovať priestor za relatívne krátky čas. Pavilón Archipelágo vznikol ako udržateľné riešenie priestorového zásahu v meste, ktoré sa dá vďaka svojej modulárnosti vrstviť, dopĺňať, skladať a rozkladať. Je to ľahko montovateľný kruhový rám pozostávajúci z dvoch radov drevených stĺpov a kovových lichobežníkov lemujúcich ich horný aj dolný okraj. Práve rámová konštrukcia bola navrhnutá tak, aby sa dala na rôzne spôsoby vypĺňať a vrstviť elementami, vďaka ktorým sa premieňa jeho atmosféra, charakter či funkcia (napr. podlaha, tienenie, výstavné panely, plachty a steny, mobiliár atď..). Pomocou závesného systému sa pavilón dá premeniť za krátky čas na uzavreté šapitó a rovnako rýchlo na polo-otvorený priestor so stenou na premietanie, prípadne radiálne otvorené pódium s tienením. Práve modularita má zabezpečiť nekonečne veľa variantov a otvára široké spektrum využitia.

V objekte sa zrealizovali výstavy Humans of [fjúžn]Refjúžn Poster alebo aj ART OF FJÚŽN. Archipelágo bolo súčasťou letnej pláže na Tyršáku 2021, kde sa organizoval komunitný deň, rôzne čítačky aj diskusie. Je to priestor nepriestor, vymedzenie miesta na námestí alebo na verejnom priestranstve. Kruhový pôdorys sa otvára do všetkých strán, radiálne stĺporadie vytvára vstup pre každého. Tento dočasný pavilón je akýmsi rámom pre obsah, ktorý vytvárajú a napĺňajú ľudia. Je naznačením potenciálu, pozvánkou pre všetkých stať sa aspoň na chvíľu súčasťou bezpečného súostrovia rôznorodosti.

Foto: [fjúžn]
Foto: [fjúžn]
Autor: WOVEN
Autor: WOVEN
Autor: WOVEN
Autor: WOVEN
Autor: WOVEN
Autor: WOVEN
Foto: Katarína Janíčková
Foto: Katarína Janíčková
Foto: Katarína Janíčková
Foto: Katarína Janíčková
Foto: Katarína Janíčková
Foto: Katarína Janíčková
Foto: Katarína Janíčková
Foto: Katarína Janíčková

Pavilón vznikol v spolupráci s festivalom [fjúžn] a festivalom Sensorium. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Ďalej podporili: Nadácia mesta Bratislavy a Fond na podporu kultúry národnostných menšín v spolupráci s Nadáciou Tatra banky.
Partneri: woodmaster.sk a PREMIUM Insurance Company

Autor: Woven

Ateliér

Poloha diela

WOVEN:
Anna Cséfalvay
Marianna Maczová
Mgr. art. Veronika Michalíková
Danica Pišteková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím