Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. september 2020
0
849

Dog republic - výstup workshopu Mood for Wood pod vedením slovenských tútorov

"Psí monument". Definovanie myšlienky výbehu ako kráľovstva psov. Ich priestor, ich pravidlá, ich hrad. Psy sú prvoradé a všetko sa odvíja od ich potrieb. Človek sa stáva len sprievodcom, respektíve nezúčastneným pozorovateľom. Psia republika...
Dog republic - výstup workshopu Mood for Wood pod vedením slovenských tútorov
Autori: Ing. arch. Andrej Olah (tútor), Ing. arch. Matej Kurajda (tútor), Alexandra Májska (účastníčka), Maria Katarzyna Kwiatkowska (účastníčka), Julia Zubek (účastníčka), Gosia Wybieralska (účastníčka), Ola Darwaj (účastníčka), Bartosz Teodorczyk (účastník), Robert Rossler (účastník), Kuba Kozaczenko (účastník), Dóra Veres (účastníčka), Eryk Szczepański (účastník)Návrh: 2020 - 2020Realizácia: 2020 - 2020Adresa: Český Tešín, Česká republikaPublikované: 12. september 2020

Koncom leta sa na česko-poľskom pohraničí (Cieszyn – Český Tešín) uskutočnil workshop pre študentov architektúry a dizajnu. Podujatia s medzinárodnou účasťou (študenti z Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska) sa pravidelne zúčastňujú aj slovenskí tútori, pod ktorých vedením vznikajú nápadité inštalácie vo verejnom priestore (výsledky minuloročného workshopu si môžete pozrieť tu, ostatné ročníky nájdete v súvisiacich článkoch pod textom). Výnimkou nebol ani aktuálny ročník. Andrej Olah a Matej Kurajda previdli študentov okrem tvorby konceptu (s ktorým sa študenti počas štúdia denne stretávajú) aj kompletným procesom realizácie. Výsledkom je funkčný "psí monument" – výbeh, ihrisko a drevená skulptúra zároveň.

Foto: Dawid Majewski
Foto: Dawid Majewski
Foto: Dawid Majewski
Foto: Dawid Majewski
Foto: Dawid Majewski
Foto: Dawid Majewski
Foto: Dawid Majewski
Foto: Dawid Majewski
Foto: Dawid Majewski


M A N I F E S T O

Ornament

Ornament ako súčasť architektúry zastával svoju pozíciu až do doby priemyselnej revolúcie. Ako remeselne prepracovaný detail, ktorý v architektúre dával určitú sociálnu a estetickú vážnosť hlavne ako znak bohatšej vrstvy spoločnosti, sa dostal do roviny sériovej výroby a tým stratil svoju pozíciu a stal sa tak trochu bezvýznamným dostupným doplnkom.

Ornament definuje architektúru, stavbu, miesto a priestor. Ornamentálne skladané štruktúry s ornamentálnymi detailmi a kompozíciami.

Súčasný trend ornamentu vychádzajúci z postmodernej architektúry a stal prítomným definíciou tvorby nie len mladej generácie architektov, ale aj dizajnérov a umelcov. Stal sa jazykom ktorým komunikujú, tvoria a definujú samých seba v mase súčasnej umeleckej produkcie. Ornament alebo dekór sa v súčasnosti stáva prirodzenou súčasťou konceptuálneho riešenia a nie len okrášľujúcim prvkom alebo pózou.

Funkčný monument

Psí výbeh v Českom Tešíne je nejasne definovaný verejný priestor. Situovaný v strategickej polohe na brehu rieky, na rozhraní dvoch štátov a predsa jedného mesta. Bez programu, môže byť čímkoľvek. Neponúka žiaden atraktor – bod záujmu.

Zámerne tak vytvárame dominantný a vizuálne silný kompaktný objekt. Miesto tradičného priestorového rozloženia jednotlivých prekážok ich organizujeme do priestorovej štruktúry jedného centrálneho objektu.

Vzniká monument, ktorý nie je len umeleckým dielom, ale aj funkčným prvkom.
V prvom pláne štruktúru tvoria prekážky pre amatérsky tréning psov ako praktické funkčné vyžitie. V druhom pláne svojou masou dopĺňa verejný priestor ako vizuálny a estetický symbol. Funkčný monument.

Funkčný ornament

Základom je rámová štruktúra, ktorá tvorí hlavnú objemovú hmotu - monument v priestore.

Prvým plánom sú do nej sú vkladané funkčné prvky určené pre rekreačný tréning psov. Vychádzajú zo skutočných, sú však transformované do rámu a tvoria prvú vrstvu celého objektu.

Druhý plán je vrstva diagonálnych prvkov, ktorá staticky objekt stužuje a tým dostáva funkčný význam aj na základe použitých estetizujúcich prototvarov.

Tretím plánom je samotný zámerne použitý dekór. Žiaden prvok z neho však nevznikol za účelom zdobenia, vychádza ako odpad z funkčnej vrstvy určenej pre pohyb a zábavu psov. Funkčný dekór. Funkčný ornament.

Objekt alebo monument svojim stvárnením vychádza z praktického užívania a estetického dekóru s funkčnou podstatou. Estetické prvky sa môžu javiť ako povrchné skrášľovanie objektu, ako póza architektonického vyjadrovania alebo len ako trend. V tomto prípade je ich podstata funkčná s estetickým popudom pozorovateľa.

Dog republic

Hlavným dôvodom vytvorenia psieho monumentu bolo definovanie myšlienky výbehu ako kráľovstva psov. Ich priestor, ich pravidlá, ich hrad. Psy sú prvoradé a všetko sa odvíja od ich potrieb. Človek sa stáva len sprievodcom, respektíve nezúčastneným pozorovateľom. Psia republika.

Workshop Mood for wood

Tútori: Andrej Olah, Matej Kurajda
Účasníci: Alexandra Májska, Maria Katarzyna Kwiatkowska, Julia Zubek, Gosia Wybieralska, Ola Darwaj,
Bartosz Teodorczyk, Robert Rossler, Kuba Kozaczenko, Dóra Veres, Eryk Szczepańskii

Workshop Mood for wood

Tútori: Andrej Olah, Matej Kurajda
Účasníci: Alexandra Májska, Maria Katarzyna Kwiatkowska, Julia Zubek, Gosia Wybieralska, Ola Darwaj, Bartosz Teodorczyk, Robert Rossler, Kuba Kozaczenko, Dóra Veres, Eryk Szczepańskii

Autorský kolektív s hotovým dielom
Autorský kolektív s hotovým dielomFoto: Dawid Majewski
Tvorivý proces
Tvorivý proces

Poloha diela

Ing. arch. Andrej Olah
Ing. arch. Matej Kurajda
Alexandra Májska
Maria Katarzyna Kwiatkowska
Julia Zubek
Gosia Wybieralska
Ola Darwaj
Bartosz Teodorczyk
Robert Rossler
Kuba Kozaczenko
Dóra Veres
Eryk Szczepański

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím