Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Je váš projekt dostatočne silný, aby sa stal projektom Prefarenzen?
Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Neobvyklé zadanie. Komplikovaná úprava priestoru a jeho dodatočné presvetlenie. Riešenie návrhu interiéru od statiky až po nábytkové detaily...
Autorský rukopis ateliéru GRAU, ktorý využíva neutrálnu farebnú schému a precízne línie nábytkových blokov, zjednocuje mnohovrstvové prostredie do konzistentného celku. Dôležitá je otvorená povaha dennej zóny bytu a nové prepojenie s exteriérom a záhradou.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
V súčasnej dobe veľkého dopytu a malej ponuke s nehnuteľnosťami, ľudia hľadajú v centre Bratislavy alternatívne formy bývania.
Zadanie pre tento projekt vzniklo z potreby využiť na bývanie nepoužívanú bazénovú halu v rodinnom dome, a vytvoriť tak ďalšiu bytovú jednotku, ktorá vie fungovať samostatne v rámci domu, napriek tomu zostáva prepojená aj s pôvodným bytom na podlaží.
Vzniká tak viacgeneračné bývanie mladého páru s rodičmi, s dostatkom súkromia avšak výhodou vzájomnej blízkosti.
Priestor mal problematickú orientáciu a nedostatočné presvetlenie, ktoré sme čiastočne vyriešili výrezom nových okenných konštrukcií, tak aby poskytli dostatok svetla a zároveň prepojenie so záhradou.
Priestor sme predelili nábytkovou jaseňovou stenou, ktorá oddelila spálne so schodiskom a vytvorila tak rozmerovo racionálnu nočnú zónu. Spálne sú orientované na východ, tak aby mali dostatok ranného slnka.
Zámerne sme ponechali maximum miesta hlavnému obytnému priestoru. Vkladaním jednotlivých nábytkových prvkov vytvárame prirodzene oddelené zóny vstupu, jedálne, kuchyne či obývacej izby. Tá je zámerne zapustená pod úroveň okolitého priestoru, vďaka tomu získava intimitu a inú perspektívu výšky, poukazuje však aj na pôvodné využitie priestoru.
Celková materialita je striedma, jediným farebným akcentom je modrý prievlak so stĺpom, ktorý poukazuje na centrálny nosný element priestoru. Nerezový obklad kúpeľne a toalety vytvára svetelné reflexie a čiastočne tak kompenzuje nedostatok prirodzeného svetla v hĺbke dispozície.
Oblúkovým závesom je možné priestor na večer privrieť a vytvoriť tak inú priestorovú konfiguráciu a zároveň dostatočnú intimitu voči okolitému prostrediu.
Koláže:
Autor: GRAU
Fotografie: Matej Hakár