Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. jún 2022
6
3642

Kaviareň Výklad, Banská Bystrica

Amsterdam, alebo Banská?
Kaviareň Výklad, Banská Bystrica
Autori: Ing. arch. Andrej Olah, Ing. arch. Filip Marčák, Ing.arch. Jana Filípková, Ing. arch. Matej KurajdaPodlažná plocha: 90 m2Návrh: 2020 - 2021Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Národná 6, Banská Bystrica, SlovenskoPublikované: 27. jún 2022

Denné aj nočné vysedávanie. DJs, tanečné karaoke na ulici. Vystúpenia Divadla Štúdio tanca. Delikatesný výber knižných titulov... V Národnej ulici, priamo pod námestím. Poctivá desadrokartonizácia. Olúpanie všetkých podhľadov, podkonštrukcií, predsadených stien. Nábytok "ako od babky". A hrubé biele plastové rámy? Tie tam už predsa boli... Recept na hipsterské klišé, alebo podarený výsledok? Úprimnosť alebo fazóna?

Ukazuje sa, že v Bystrici to zafungovalo.

Ľudia vo výklade, "obzerači" na chodníku, nočný život v inak prázdnej ulici...

Aj keď sa môže zdať, že architekti iba nahodili základný rámec nízkonákladovej prestavby, koláže v závere článku sa až nebezpečne blížia výslednej realite :). Samotná realizácia odhalila viaceré zaujímavé vrstvy, snaha majiteľov priniesla rôznorodé historické kusy... Architekti nechávajú projekt plynúť, neboja sa prekvapení. Hra s autorskými solitérmi (svietidlá) a neónovým podpisom už akosi patrí k práci kolektívu GRAU. Jediné čo by si Výklad naozaj pýtal, je odstránenie bariéry v podobe prahu pri vstupe. Aj keď je pochopiteľné, že riešenie exteriéru bolo mimo kompetencie autorov.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Pôdorys
PôdorysAutor: GRAU
Axonometria
AxonometriaAutor: GRAU

Viac povedia architekti z ateliéru GRAU:

Kaviareň Výklad je situovaná v Banskej Bystrici, v parteri domu, ktorý bol v minulosti viac krát stavebne upravovaný. Posledný zásah priestor zabalil do sadrokartónovej kulisy, ktorá výrazne zasiahla do celkového priestorového konceptu. Hlavným zámerom preto bolo prinavrátiť mu jeho pôvodné proporcie. Archetypálne kvality domu sú zvýraznené a doplnené novými detailmi a prvkami.
 
Ako hovorí samotný názov kaviarne, dominantou sú veľké presklenia, výklady prevádzky, ktoré dávajú kaviarni prísun denného svetla. Každé z nich upúta z ulice rozdielnou atmosférou. Prvý s dominantným sklobetónovým barom, kde sa odohráva celá príprava, druhý s ústredným neónom vychádzajúcim z logotypu kaviarne a posledný s príjemným obývacím sedením a “nekonečnou” zelenou oázou.

Charakteristickými prvkami sú aj zavesené svietidlá z bordového hliníkového plechu, znázorňujúce prototvary opakujúce sa v ďalších predmetoch. Tieto “lustre” sú odkazom na pôvodný historický priestor, rovnako ako celková symetria rozmiestnenia objektov.

Očistenie interiéru odkrylo rôzne staré nánosy, zrkadliace jeho časový vývoj. Steny a strop so štruktúrou mnohých minulých vrstiev sú zafixované transparentným penetračným náterom. Tento surový charakter vytvára autentickú atmosféru. Mäkkosť do interiéru vnáša podlaha na ktorú bol aplikovaný štandardný nivelizačný poter a nasledovalo tónovanie do ružovej farby. Kontrast vytvára repasovaný nábytok, v dialógu s prvkami z bielenej bukovej preglejky. Pôvodný obklad toaliet oživil bordový náter a ilustrácie či priestorové objekty dizajnéra Emila Taschku.
 
Neoddeliteľnou súčasťou konceptu je osvetlenie interiéru. Rôznorodosť svietidiel ponúka viacero intenzít a princípov svetla, ktoré sú dôležitými ingredienciami dokresľujúcimi atmosféru kaviarne. Priestor dopĺňajú obrazy od výtvarníkov Dávida a Marty Javorských.  

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Koláže:

Autor: GRAU
Autor: GRAU
Autor: GRAU
Autor: GRAU

Autor: GRAU 
Fotografie: Matej Hakár

Poloha diela

Ing. arch. Andrej Olah
Ing. arch. Filip Marčák
Ing.arch. Jana Filípková
Ing. arch. Matej Kurajda

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím