Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Kompaktné bývanie, priestorovo na úrovni trojizbového bytu, ktoré v teplých mesiacoch rozširuje tienená terasa a rozsiahla záhrada. V "divočine" záhradkárskej kolónie hrala prím zeleň, krajina, a osadenie objektu. Realizáciu ateliéru GRAU architects charakterizuje snaha o efektívne využitie priestoru a prostriedkov. Strohú formu ľahkej drevostavby v spleti okolitých chatiek podčiarkuje fasáda z opaľovaného dreva, vďaka ktorej splýva s prírodným prostredím.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
Minimálna zastavaná plocha, maximálna plocha na život. To je základné východisko návrhu dvojpodlažného rodinného domu v záhradkárskej lokalite kúsok od lesa. Mladý pár sa rozhodol odísť z mesta na okraj lesa, k čomu ho čiastočne donútila aj ekonomická situácia pri kúpe pozemku. Parcela v záhradkárskej kolónii je úzka a strmá, s pôvodnou chatkou v hornej časti pozemku. Novostavbu rodinného domu preto situujeme do dolnej časti, k prístupovej lesnej ceste. Miernym vyrovnaním pozemku dosahujeme dostatočnú plochu potrebnú na umiestnenie stavby. Regulatív maximálnej zastavanej plochy - 40 m2 a dve nadzemné podlažia využívame na maximum a vytvárame tak 80 m2. Minimalizujeme chodby a obslužné priestory a vytvárame maximálne funkčný trojizbový dom. Obývačka na spodnom podlaží sa v lete otvára do exteriéru pod pergolu a zdvojnásobuje tak svoju plochu.
Objekt záhradnej chatky slúži na rekreačné účely s celoročným využitím. Je navrhnutý ako dvojpodlažný s jednoduchou geometriou v tvare obdĺžnika a s plochou strechou. Parcela je súčasťou záhradkárskej oblasti, dnes už s prevažne stavbami rodinných domov a záhradných chatiek. Pozemok je obklopený zeleňou, čo sa snaží reflektovať navrhovaný dom primeraným objemom a osadením na pozemku. Umiestnenie domu je posunuté na úroveň susednej stavby. Objekt vychádza z princípu pôvodných stavieb v oblasti a je poňatý ako drevostavba s opaľovanou drevenou fasádou, čím materiálovo zapadá do okolia.
Objekt je napojený len na elektrickú prípojku, voda je čerpaná zo studne na pozemku prostredníctvom domácej vodárne, odpadové vody sú odvádzané do koreňovej čističky. Dažďová voda je odvádzaná do zbernej nádrže a zbytok do vsakovacej jamy. Kúrenie zabezpečujú elektrické rohože, umiestnené v betónovom potere. Dom bol postavený čiastočne svojpomocne, pomaly, s citom na detail. Je kvalitne zateplený avšak technologicky minimálny.
Koláže:
Autor: GRAU architects
Fotografie: Matej Hakár