Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. november 2015
0
6971

Príbeh krížovej cesty a Kaplnky vzkriesenia v Poprade - Kvetnici

Jednoduché. Prosté. Neokázalé. A predsa pritom "fajnové", sofistikované a presvedčivé. Aj také je dielo, ktoré vám dnes predstavujeme.
Príbeh krížovej cesty a Kaplnky vzkriesenia v Poprade - Kvetnici
Autori: MArch Samuel NetočnýSpolupráca: Ing. Vít Svoboda (statika)Investor: Rímskokatolická farnosť Poprad, verejná zbierkaNávrh: 2010 - 2015Realizácia: 2014 - 2016Adresa: Masív Krížová, 930 m n. m., Poprad-Kvetnica, SlovenskoPublikované: 20. november 2015

Dlho som rozmýšľal, aký bude prvý krok. Po celom dni chôdze som si uvedomil, že som si ho nevšimol. Dlho som uvažoval, aké to bude – dôjsť do cieľa. Posledný kilometer sme bežali. Únavu po 900 prejdených kilometroch sme v nohách necítili. Spolu s dobrými priateľmi Vojtechom a Vavrincom sme za zvonenia nedeľných poludňajších zvonov dorazili k hrobu svätého Jakuba. Dvadsaťštyri dní bez hodiniek a mobilu a predsa prídeme na minútu presne! Aká náhoda… O pár dní sedím už doma pod Tatrami. Postupne a veľmi pomaly mi dochádza, čo som za posledný mesiac vlastne prežil. O to viac som bol sklamaný, že som koniec predsa len necítil. Chcel som poznať odpoveď, tá však neprišla.

Premýšľal som, ako môžem vyrozprávať príbeh, ktorý som na chodníku svätého Jakuba prežil. Písať neviem, kniha z toho nebude. Fotografie na facebook som tiež vešať nechcel. Ako architekt som mal túžbu ponúknuť krátku púť každému, kto ju potrebuje.
V roku 2009, keď sa kríza ešte len rozbiehala, som stretol dvoch investorov, ktorí by malú poľnú betónovú kaplnku zafinancovali. Ako to býva, na drobnú stavbu sa peniaze nezvýšili a projekt mal skončiť v zásuvke. Usilovali sme sa osloviť iných ľudí, skúšali sme iné miesta a farnosti, ale nepochodili sme.
Po roku som stretol človeka s podobným snom. Riaditeľ Mestských lesov Poprad Robert Dula chcel nad miestnou časťou Kvetnica vybudovať kalváriu. Kopec sa nemohol volať príznačnejšie než Krížová.

Krížová cesta - celková situácia
Krížová cesta - celková situácia
Možnosti prístupu
Možnosti prístupu
Výhľad z masívu Krížová
Výhľad z masívu Krížová

O zastaveniach:

Prvých 11 zastavení má rovnakú formu a odlíšené sú len číslovaním. Forma zastavení, kedy pán Ježiš padá pod ťarchou kríža je jemne odlišná, aby putujúcemu pripomenula oddanosť Krista Otcovi a jeho silu niesť svoj kríž až do konca. Zdvojenie jednoduchého krížu vytvára kríž v tvare Stromu poznania, ktorý má na Spiši tradíciu od stredoveku. Takisto je to krásny symbol Kristovej obety za naše hriechy. Jednoduchý tvar ticho zadadá do rozbujnelej prírody a vytvára priestor pre modlitbu.

Zastavenia
Zastavenia

Dvanáste zastavenie je kríž ako nástroj utrpenia vo svojej „najčistejšej“ forme. Obetu - Ježišovu smrť, aby následne mohol z mŕtvych vstať, dáva na vrchol našej cesty. Posledné dve zastavenia sa odohrávajú v imtímnej atmosfére kaplnky.

Zastavenie XII
Zastavenie XII
Zastavenie XII
Zastavenie XII

O kaplnke:

Prvý krát sme začali hľadať miesto, kde by mohla kaplnka stáť, v lete 2011. Na vedľajšom vrchole sme našli magické miesto s výhľadom na mesto a okolité hory. Ďalší rok sme občasnými vychádzkami hľadali vhodnú cestu.

Pôvodný návrh betónovej kaplnky bol koncipovaný ako výrazný objekt usadený niekde v spišských poliach. Biely betón mal žiariť z diaľky podobne ako kostolná veža v dedine Mlynica. Na kopci bola situácia iná. Otvorený priestor vystriedala intimita lesa a človek – pútnik neprichádza zo všetkých strán, ale len po jednom chodníku. Kaplnka nie je iba zastávka, je to koniec krížovej cesty a Boží hrob. Osemnásť mohutných červených smrekov z týchto lesov darovalo mesto a o použití iného materiálu ako dreva sme ani na chvíľu neuvažovali. Vertikalita a materiál stromov premenili svoju formu do architektúry.

Stena bráni vstupovať svetlu do miestnosti. V zadymenej katedrále v Santiagu de Compostela prenikal jasný slnečný lúč cez otvor pod kupolou. Okno presvetľuje interiér. Je to jasný symbol kam sa oko otáča, keď sa chce vymaniť z temnoty. Štyri masívne steny bez okien, ktoré zároveň prepúšťajú slnko do vnútra reprezentujú metaforu Božej prítomnosti v našom živote. Boh je tu v každom momente a detaile. Závisí len od nás, či si jeho záblesk všimneme a začneme ho nasledovať. Priestor kaplnky reprezentuje náš obmedzený svet, za hranicami ktorého môže byť iný, dokonalý a nekonečný. Jediným spojením týchto svetov je práve svetlo. Pohyb slnka po oblohe vytvára dynamickú hru svetla a tieňa v interiéri. Svojou komplexnosťou rytmov a zdanlivo monotónnym opakovaním pripomína kompozície Steva Reicha. Skladba Proverb vystihuje tento nestabilný svetelný obraz najlepšie. Spočiatku archaický spev chorálu je prekladaný novými patternami rytmov a jednoduchá linka sa postupne rozšíri do nebývalej navrstvenosti.

Konštrukcia je založená na unikátnom rozložení asi stovky stĺpov. Ich vzájomná poloha vytvára masívnu stenu, cez ktorú ľudské oko neprehliadne a izoluje človeka od okolitej prírody. Naopak, ostré a precízne slnko prežiari cez malé štrbiny interiér a v každom momente mu prepožičia neopakovateľnú atmosféru.

Samostatnou kapitolou návrhu boli základy. Kaplnka skoro v tisíc metrovej nadmorskej výške je dokonalým odrazom sily viery človeka. Ak sa niektorá budúca generácia odvráti od pestovania hodnôt ducha, drevená archa sa znova navráti prírode. V zemi ostanú iba šachovnicovo rozložené betónové pätky. Ako stopa kultúry, ako boží hrob. Niekto ďalší, kto sa rozhodne svätostánok obnoviť, môže na nájdených základoch vystavať nový chrám. Spolu s pôvodným bude fyzicky spätý.

Doladiť kaplnku do posledného detailu, tak aby základové pätky, trámy podlahy, stĺpy, strop, oceľové krokvy a priehľadná krytina tvorili jeden celok, bola úloha nie jednoduchá, ale zďaleka nie tak náročná ako zabezpečenie financií.

Pôdorys kaplnky
Pôdorys kaplnky
Rez pozdĺžny
Rez pozdĺžny
Rez priečny
Rez priečny
Pohľady
Pohľady
Schéma skladby objektu
Schéma skladby objektu
Svetlo v interiéri
Svetlo v interiéri
1474
Youtube

Po prezentáciách a púťach na kopec, sme sa snažili spustiť lokálny crowdfundig a ľudia mohli prispievať na účet ľubovoľné čiastky. To sa nám veľmi nedarilo, a tak nám farnosť darovala výťažok jednej nedeľnej zbierky v kostoloch. Postavili sme základy a na dlhšiu dobu skončili. Peniaze aj napriek našej snahe nepribúdali tak, ako sme dúfali. Nakoniec sme postretli človeka, ktorý sa rozhodol darovať svoje životné úspory. Neveril som. Mal iba jednu podmienku. Kaplnka by mala byť kamenná. Kúzlo translucentných drevených stien by sa stratilo. Zastihli sme ho v lese a priamo na mieste sme mu projekt ukázali. V momente, keď som vytiahol model vyliezlo na dve minúty slnko. Hra svetla a tieňa ho presvedčila. Zvyšok dňa bol opäť hmlysto jesenný. Náhoda…

Z daru sme financovali drevenú časť. Kaplnka opäť stála rok bez dokončenia. Ani rozostavaný projekt nám nepomohol k ľahšiemu získavaniu ďalších prostriedkov. Tento rok sme zrealizovali oceľový krov a dúfame, že sa nám podarí do zimy stavbu dostať pod strechu. Smrekovcové drevo pekne zosivelo a objekt lepšie zapadá do prírody. Vnúro kaplnky si ale ponechalo svoju červenú farbu, čo vo mne evokuje spomienky na tmavé gotické katedrály zaplnené farebným svetlom vitráží. Pred budúcoročnou Veľkou nocou by sme chceli nechať kaplnku vysvätiť, no všetko závisí od peňazí. Vôľu a vieru nosíme v srdci a nevzdávame sa.

Ak by ste krížovu cestu, kaplnku a dobrú architektúru chceli podporiť, budeme vďační za akúkoľvek pomoc. Na www.krizova-cesta-poprad.blogspot.sk nájdete číslo účtu v správe farského úradu v Poprade. Na kopec vedie cesta lemovaná štrnástimi zastaveniami vo forme dreveného kríža. Ak nás chcete podporiť vyššou čiastkou, môžete to spraviť formou adoptovania si kríža. Na zadnej strane bude vyrezané Vaše meno. Úprimne ďakujeme.

Partneri projektu: Mestské lesy Poprad, s. r. o., Mesto Poprad
Realizácia základov: Lesostav, s. r. o. Poprad
Tesárske práce: Tauber, s. r. o. Spišská Nová Ves
Strecha: Isometal, s. r. o., Lendak

podklady: MArch Samuel Netočný

Poloha diela

MArch Samuel Netočný

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím