Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Univerzitný projekt spájal interdisciplinárny výskum barokovej krajiny na juhomoravskom pohraničí s následnou intervenciou. Tá vychádzala z tradície drobných sakrálnych stavieb v krajine, navzájom prepojených výraznou osnovou komunikácií, ktoré boli úsilím o “zhmotnenie” duchovného života človeka. Autori sa snažia abstrahovaním pôvodných symbolov preniesť odkaz do súčasného, výrazne zmeneného prostredia. Podoba a rozmiestnenie artefaktov v krajine vedie pútnika k zamysleniu a vnímaniu pôsobivých krajinných scenérií.
Mikulovsko je krajinou mnohých tvárí. Nájdete tu turisticky atraktívne miesta aj kúty s menej známou históriou. Mnohovrstvová historická krajina sa stala podkladom pre aktivitu študentov, ktorí sa rozhodli drobnými zásahmi (často na hranici architektúry a land artu) posilniť identitu lokality. Študentské práce, ktoré vznikli na Fakulte architektúry VUT v Brne pod vedením Barbory Ponešovej a Jana Foretníka boli súčasťou projektu NAKI DF13P01OVV019 „Identifikace a interpretace vzniku, podoby a proměny barokní kulturní krajiny jihomoravského pohraničí“. Ďalšími riešiteľmi grantového projektu boli NPU ÚOP v Brne, ESF a FF MU v Brne.
Iniciátor projektu Vojtěch Kolář zvolil pre intervenciu lokalitu Rochusberg (dnes Liščí kopec) nad obcou Dolní Dunajovice. Na vrchole tohto kopca stála od 17. do konca 18. storočia Kaplnka svätého Rocha. Koncept odkazuje na objekt pôvodnej kaplnky, jej pripomienka však nie je doslovná. "Podobně jako střípky naší paměti, tak i fragmenty liturgického prostoru vyvstávají při pohledu na toto (polo)zapomenuté duchovní místo," vysvetľuje Kolář. Pozdĺž historickej cesty k vrcholu kopca osadil autor niekoľko vápencových blokov ako pripomienku mobiliáru kaplnky: schody (neoddeliteľná súčasť vstupu), lavica (miesto odpočinku a modlitby), ambona (tribúna pre pomyselný dialóg v krajine) a kľakátko (prehĺbenie osobnej spirituality pod krížom). Piatym prvkom by mal byť obnovený kríž, umiestnený na torze zachovaného sokla (ten je z dôvodu prebiehajúceho konania o vyhlásení nehnuteľnosti za kultúrnu pamiatku v súčasnosti zastúpený dočasným dreveným krížom).
Rozmiestnenie prvkov "mobiliáru" odkazuje na tradíciu drobnej sakrálnej architektúry (božích múk, kaplniek) v okolí pútnických miest. Jednotlivé prvky usmerňujú cestu pútnikov ku krížu, regulujú ich pohyb po národnej prírodnej pamiatke. Umiestnenie týchto prvkov naviac počiarkuje významné krajinné výhľady. Vápenec bol zvolený ako lokálne používaný matriál.
Projekt bol dokončený v auguste 2016, uvedenie do prevádzky bolo spojené so slávnostným požehnaním kríža. V novembri 2017 bolo v severnej časti cesty vysadených približne 50 ovocných stromov (čerešňe, marhule, mandle, hrušky a jablone). Dôkazom toho, že miesto začalo znovu ožívať je niekoľko svadieb, ktoré sa tu konali.
Podklady: Vojtěch Kolář
Viac informácií o projekte je dostupných online.