Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. jún 2018
0
1130

Kaplnka "cestou", Dolní Dunajovice (ČR)

Krajina ako dielo.
Kaplnka "cestou", Dolní Dunajovice (ČR)
Autori: Ing. arch. Vojtěch KolářSpolupráca: Ing. arch. Bc.A. Barbora Ponešová, Ph.D., Ing. arch. Jan ForetníkInvestičný náklad: 205 000 KčNávrh: 2013 - 2013Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Dolní Dunajovice, Česká republikaPublikované: 10. jún 2018

Univerzitný projekt spájal interdisciplinárny výskum barokovej krajiny na juhomoravskom pohraničí s následnou intervenciou. Tá vychádzala z tradície drobných sakrálnych stavieb v krajine, navzájom prepojených výraznou osnovou komunikácií, ktoré boli úsilím o “zhmotnenie” duchovného života človeka. Autori sa snažia abstrahovaním pôvodných symbolov preniesť odkaz do súčasného, výrazne zmeneného prostredia. Podoba a rozmiestnenie artefaktov v krajine vedie pútnika k zamysleniu a vnímaniu pôsobivých krajinných scenérií.

Mikulovsko je krajinou mnohých tvárí. Nájdete tu turisticky atraktívne miesta aj kúty s menej známou históriou. Mnohovrstvová historická krajina sa stala podkladom pre aktivitu študentov, ktorí sa rozhodli drobnými zásahmi (často na hranici architektúry a land artu) posilniť identitu lokality. Študentské práce, ktoré vznikli na Fakulte architektúry VUT v Brne pod vedením Barbory Ponešovej a Jana Foretníka boli súčasťou projektu NAKI DF13P01OVV019 „Identifikace a interpretace vzniku, podoby a proměny barokní kulturní krajiny jihomoravského pohraničí“. Ďalšími riešiteľmi grantového projektu boli NPU ÚOP v Brne, ESF a FF MU v Brne.

Letecký pohľad zo severu
Letecký pohľad zo severuFoto: Jan Foretník a Vojtěch Kolář
Situácia
SituáciaVojtěch Kolář

Iniciátor projektu Vojtěch Kolář zvolil pre intervenciu lokalitu Rochusberg (dnes Liščí kopec) nad obcou Dolní Dunajovice. Na vrchole tohto kopca stála od 17. do konca 18. storočia Kaplnka svätého Rocha. Koncept odkazuje na objekt pôvodnej kaplnky, jej pripomienka však nie je doslovná. "Podobně jako střípky naší paměti, tak i fragmenty liturgického prostoru vyvstávají při pohledu na toto (polo)zapomenuté duchovní místo," vysvetľuje Kolář.  Pozdĺž historickej cesty k vrcholu kopca osadil autor niekoľko vápencových blokov ako pripomienku mobiliáru kaplnky: schody (neoddeliteľná súčasť vstupu), lavica (miesto odpočinku a modlitby), ambona (tribúna pre pomyselný dialóg v krajine) a kľakátko (prehĺbenie osobnej spirituality pod krížom). Piatym prvkom by mal byť obnovený kríž, umiestnený na torze zachovaného sokla (ten je z dôvodu prebiehajúceho konania o vyhlásení nehnuteľnosti za kultúrnu pamiatku v súčasnosti zastúpený dočasným dreveným krížom).

Letecký pohľad zo západu
Letecký pohľad zo západuFoto: Jan Foretník a Vojtěch Kolář
Celkový pohľad na Liščí kopec
Celkový pohľad na Liščí kopecFoto: Barbora Ponešová
Panoramatický pohľad od ambonu
Panoramatický pohľad od ambonuFoto: Barbora Ponešová

Rozmiestnenie prvkov "mobiliáru" odkazuje na tradíciu drobnej sakrálnej architektúry (božích múk, kaplniek) v okolí pútnických miest. Jednotlivé prvky usmerňujú cestu pútnikov ku krížu, regulujú ich pohyb po národnej prírodnej pamiatke. Umiestnenie týchto prvkov naviac počiarkuje významné krajinné výhľady. Vápenec bol zvolený ako lokálne používaný matriál.

Detaily
DetailyVojtěch Kolář
Vstupné schodisko
Vstupné schodiskoFoto: Barbora Ponešová
Pohľad z lavičky (vľavo Veľká Slunečná a v pravo silueta Pálavy)
Pohľad z lavičky (vľavo Veľká Slunečná a v pravo silueta Pálavy) Foto: Barbora Ponešová
Pohľad od ambony
Pohľad od ambonyFoto: Barbora Ponešová
Pohľad od kľakátka na dočasný drevený kríž
Pohľad od kľakátka na dočasný drevený krížFoto: Barbora Ponešová
Pohľad od dočasného kríža
Pohľad od dočasného krížaFoto: Barbora Ponešová
Torzo kamenného sokla pôvodného klasicistického kríža
Torzo kamenného sokla pôvodného klasicistického krížaFoto: Barbora Ponešová

Projekt bol dokončený v auguste 2016, uvedenie do prevádzky bolo spojené so slávnostným požehnaním kríža. V novembri 2017 bolo v severnej časti cesty vysadených približne 50 ovocných stromov (čerešňe, marhule, mandle, hrušky a jablone). Dôkazom toho, že miesto začalo znovu ožívať je niekoľko svadieb, ktoré sa tu konali.

Žehnanie dočasného kríža
Žehnanie dočasného krížaFoto: Barbora Ponešová
535
Youtube

Podklady: Vojtěch Kolář

Viac informácií o projekte je dostupných online.

Poloha diela

Ing. arch. Vojtěch Kolář

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím