Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. júl 2020
1
3052

Archeopark Kopčany

Rekonštrukcia a dobudovanie prístupových komunikácií a chodníkov v archeoparku Mikulčice - Kopčany.
Archeopark Kopčany
Autori: Ing. Vojtech Krumpolec, Ing. Mária Krumpolcová, Ing. arch. Ing. Peter Derevenec, Ing. arch. Vladimír VodnýInvestor: Trnavský samosprávny kraj Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Archeopark , Kopčany, SlovenskoPublikované: 27. júl 2020

Citlivá práca s prírodným kontextom. Doplnenie infraštruktúry do krajiny. Reverzibilná drobná architektúra rozširujúca vybavenosť lokality. Niekedy naozaj netreba veľa. Minimum zásahov do historického a prírodného kontextu, eliminovanie "tvrdých povrchov". Napriek tomu obohacujúca a funkčná intervencia. Projekt ateliéru AŽ Projekt vznikol v úzkej spolupráci z pamiatkarmi. 

 

Viac povedia autori:

Možnosť vstúpiť do jedného z najvzácnejších území bohatého na viaceré významné kultúrnohistorické vrstvy sme prijali s bázňou. Rešpektovanie útlej stavby kostola sv. Margity Antiochijskej a v teréne sotva viditeľných dún Veľkomoravskej cesty, nás potrápilo hľadaním citlivých a neinvazívnych riešení. Princíp k archeológii ďalšej intaktnej vrstvy, odstrániteľného nánosu, vzišiel zo spoločných debát s pamiatkarmi. Areál sa tak od okolia odlišuje náznakovo - len občas kosenou lúčnou zeleňou, vlniacim sa chodníkom Veľkomoravskej cesty, barokovou alejou, dvomi “položenými” vyhliadkami a lávkou... Dvojicu významných nálezísk - slovenské Kopčany a české Mikulčice spája pešia lávka cez rieku Morava. K nej smeruje trasa zo špeciálneho pieskového asfaltu.

Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
669
Youtube

Pamiatky Veľkej Moravy - Slovanské hradisko v Mikulčiciach a kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch, sú výnimočným svedectvom o kultúre Veľkomoravskej ríše. Úroveň vtedajšieho staviteľstva dokladá práve kostol sv. Margity Antiochijskej, ležiaci na slovenskej strane, ktorý je jedinou doteraz identifikovanou zachovanou stavbou Veľkomoravskej ríše. Na slovenskej strane bolo územie vyhlásené za pamiatkovú zónu. Mikulčicko - kopčianska aglomerácia je v súčasnosti v procese prípravy na návrh zápisu do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Architekti z ateliéru AŽ Projekt riešili infraštruktúru náleziska, severne až severozápadne od obce Kopčany. Súčasťou projektu bola výstavba lávky cez Tvrdonický kanál a dobudovanie prístupových komunikácií a chodníkov na slovenskej strane. Prvá časť vedie od hrádze na rieke Morava (neďaleko prístaviska Kopčany) po lávku cez Tvrdonický kanál.  Spevnený povrch slúži ako cyklistická a pešia komunikácia. 

Lávka cez Tvrdonický kanál
Lávka cez Tvrdonický kanálAutor: AŽ Projekt

Časť s názvom Veľkomoravská cesta vedie od lávky, cez Tvrdonický kanál, až po koniec úseku. Komunikácia má povrch z nestmeleného materiálu a slúži výlučne pre chodcov. 

Baroková cesta vedie od “Kačenárne” po Veľkomoravskú cestu, na ktorú sa napája jej ďalší úsek. Nespevnená komunikácia slúži pre peších, cyklistov a dopravnú obsluhu priľahlého územia.

Veľkomoravská a baroková cesta - pôdorys
Veľkomoravská a baroková cesta - pôdorysAutor: AŽ Projekt
Veľkomoravská a baroková cesta - rezy
Veľkomoravská a baroková cesta - rezyAutor: AŽ Projekt

Súčasťou projektu je prízemná lávka - vyhliadka. Vrátane prístupového chodníka, oddychovej a informačnej zóny - ktorá slúži na prepojenie cyklochodníka vedúceho z hrádze rieky Moravy s Archeoparkom Kopčany. Súčasne reguluje prístup návštevníkov na hranicu lokality Archeoparku. 

Lávka slúži na prepojenie prístupových komunikácií a cyklochodníka vedúceho z hrádze rieky s peším chodníkom vedeným v pravdepodobnej trase bývalej “Veľkomoravskej cesty“ na území Archeoparku Kopčany.

Prístupový cyklochodník cez remízku  - Vyhliadka I.
Prístupový cyklochodník cez remízku - Vyhliadka I.Autor: AŽ Projekt
Prístupový cyklochodník cez remízku  - Vyhliadka II.
Prístupový cyklochodník cez remízku - Vyhliadka II.Autor: AŽ Projekt

Obrusná vrstva cyklochodníku je realizovaná z materiálu BITUCLAIR s použitím syntetického priehľadného spojiva a farebného prírodného kameniva. Riešenie bez pigmentov zabezpečuje stálu farebnosť cyklotrás a podčiarkuje spätosť stavebných prvkov s prírodou a pôvodným rázom krajiny. 

Vzorové priečne rezy
Vzorové priečne rezyAutor: AŽ Projekt
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)
Foto: Peter Letko (COLAS SLOVAKIA)

Podklady: AŽ Projekt

Poloha diela

Ing. Vojtech Krumpolec
Ing. Mária Krumpolcová
Ing. arch. Ing. Peter Derevenec
Ing. arch. Vladimír Vodný

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím