Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. august 2020
5
10379

CE ZA AR 2020 - nominácie

Porota rozhodla. Nominovala 21 diel v šiestich kategóriách.
CE ZA AR 2020 - nominácie

Ocenenie CE ZA AR už 19. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov.

Jeho význam pre rozvoj kultúry a prostredia pre zdravý život ľudí, je vzhľadom na súčasnú globálnu situáciu ešte významnejší. V dvadsaťosemročnej histórii Slovenskej komory architektov sa nenájdu obdobné okolnosti, ktoré by architektov, či investorov, stavali do podobnej neľahkej situácie. Celá spoločnosť prechádza ťažkou situáciou v súvislosti s pandémiou COVID-19. Práve preto sme sa rozhodli pokračovať v realizácii  ocenenia CE ZA AR  a podporiť tak kvalitnú domácu architektúru a jej tvorcov. 

"Príjemne nás prekvapilo a veľmi potešilo, že historicky máme najväčší počet prihlásených diel spolu 110 a taktiež doposiaľ najviac diel – dovedna 30 si porota vybrala na obhliadky, ktoré boli roztrúsene po celom Slovensku", vysvetľuje Oľga Miháliková, manažérka ocenenia CE ZA AR.


Medzinárodná porota pracovala v zložení:
Peter Moravčík - Slovenská republika, predseda poroty
Peter Jurkovič - Slovenská republika
Antonín Novák - Česká republika
Ľubica Segečová - Slovenská republika
Kay Strasser - Rakúsko
Táňa Buijs-Vítková - Holandsko

Porota vybrala v prvom kole na shortlist 30 diel, ktoré osobne navštívila  v posledný júlový týždeň. Po piatich dňoch obhliadok naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel, ktoré sa uchádzajú o ocenenia 19. ročníka CE ZA AR 2020 v 6 kategóriách:

  • Rodinné domy
  • Bytové domy
  • Fenomény architektúry
  • Interiér
  • Exterér
  • Občianske a priemyselné budovy

"Z pohľadu porotcu i architekta môžem povedať, že tento ročník je mimoriadne dobrý. Videli sme veci, kde bolo zlé očistené a opravené na dobré, staré, zabudnuté a nevyužité premenené na plne funkčné a vysoko aktuálne. Pomerne málo banality, zato veľa zmyslupnej kreativity, vtipu a poctivého profesionálneho nasadenia. Zažili sme vzrušujúci pocit stretu s koncentrovaným extraktom čírej architektúry, ale  riešili sme aj dilemu konfrontácie brilantného architektonického výkonu a jeho spoločenského a environmentálneho dopadu. Spoločným leitmotívom  je potvrdenie, že primárnou podmienkou vzniku kvalitnej  architektúry je harmónia spolupráce, spoločný cieľ  a intenzívne nadšenie každého zo známej trojky Objednávateľ – Architekt – Realizátor" zhrnul predseda poroty architekt Peter Moravčík. 

 

V nasledujúcich riadkoch predstavujeme nominované diela s originálnym komentárom poroty. Podrobnejšie profily nominovaných stavieb si môžete pozrieť po kliknutí na priložený link, alebo na ich fotografiu.

 

Nominácie v kategórii Rodinné domy

 

Dom Hexagon, Bratislava viac TU

Autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík

"Rodinný dom sa nachádza na svahovitom pozemku veľmi špecifického trojuholníkového tvaru. Najviac nás oslovilo osadenie domu a jeho pôdorysný tvar. Autori zvolili tvar nepravidelného šesťuholníka. Osadením domu do trojuholníkového pozemku vytvorili tri samostatné záhrady, z ktorých každá ma svoju veľmi špecifickú atmosféru a funkciu."

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

 

Dom pre brata, Prešov viac TU

Autori: Pavol Šilla, Silvia Šillová

"V novovznikajúcej prešovskej obytnej štvrti sa zrodil sympatický rodinný domček, ktorý vyniká svojou materialitou betónových fasád. Vstupujeme do krytého námestíčka, ktoré, zdá sa srdom, organizujúcim centrom malého organizmu rodinného domu. Ďalej už stačí len vstúpiť do interiéru, záhrady, či sympaticky poňatej exteriérovej kuchynky."

 

Vila Knöpfler, Bratislava viac TU

Autori: Michal Vršanský, Martin Skoček

"Porotu oslovilo najmä to, ako sa architekti veľmi sebavedome vysporiadali s návrhom rekonštrukcie vily zo 40. rokov minulého storočia. Zväčšením otvorov, odstránením nepotrebných stien a priečok sa im podarilo vytvoriť kontinuálny, fluidný, moderný priestor pre bežné fungovanie rodiny a zároveň sa im podarilo nepokaziť to pôvodné z historického domu."

Foto: Michal Vršanský

 

Letný dom, Vajnory viac TU

Autori: Aleš Šedivec, Tomáš Tokarčík

"Rodinný dom nás očaril najmä rozsiahlou a kultivovanou, relatívne prázdnou pôvodnou záhradou, okolo celého domu. Objekt je rozdelený na tri funkčné jasne čitateľné, rovnaké časti (domy): dennú, resp. spoločenská, nočnú a exteriérovú – prekrytú terasu. Práve riešenie exteriérovej časti nás výrazne upútalo. Ako architekti cítime, že riešenie exteriérových priestorov v rámci rodinných domov výrazne absentuje. Pričom  je dôležitou súčasťou, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje celkovú atmosféru i život v rodinnom dome, pretože slúži ako dôležitý pobytový priestor pre rodinu. V prípade Letného domu vo Vajnoroch bol práve exteriérový multifunkčný priestor brilantne vyriešený."

Foto: Eva Benková

 

Nominácie v kategórii Bytové domy

 

Polyfunkčný dom na Konventnej ulici, Bratislava viac TU

Autori: Martin Kusý, Pavol Paňák, Martin Kusý ml.

"Je noblesným príkladom polyfunkčného objektu situovaného do prieluky v historickom centre mesta. Obsahuje veľmi kvalitné byty s terasami orientovanými do vnútrobloku a predovšetkým udivuje prepracovanou fasádou a kvalitným detailom, ktoré sa v danom kontexte stávajú sebavedomým počinom, jasne deklarujúc dobu svojho vzniku."

Foto: Tomáš Manina

 

Bytový komplex na Drotárskej ceste, Bratislava viac TU

Autori: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal

"Hlavnou prednosťou bytového komplexu na Drotárskej ceste v Bratislave je v podstate veľmi invenčné použitie drevenej prevetrávanej fasády. Vďaka nej autori dokázali vytvoriť pomerne bohatý svet polosúkromných priestorov lodžii a balkónov, ktoré poskytujú svojim obyvateľom rôznu škálu intimity a súkromia. Príkladné je zvládnutie okolitého priestoru, sadovníckych úprav a rovnako zvládnutý je aj spôsob presvetlenia vnútorných priestorov schodiska a výťahu."

Foto: Juraj Hantabal

 

BDR - Bytový dom Račianska, Bratislava viac TU

Autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Matej Honč, Barbara Borščová-Šranková

"Bytový dom na Račianskej ulici v Bratislave je vydareným príkladom konverzie pôvodnej ubytovne na bytový dom s veľmi kvalitnými bytmi. V tomto ohľade sa stáva veľmi dôležitým príspevkom aj vo vzťahu k ekológii, nakoľko nielen vracia život do stredu mesta ale využíva aj pôvodnú stavebnú matériu – nebúra ju."

Foto: Lukáš Kordík a Luboš Dobóczi

 

Nominácie v kategórii Fenomény architektúry

 

Lesná sauna, Spišský Hrhov viac TU

Autorky: Danica Pišteková, Anna Cséfalvay, Marianna, Maczová, Veronika Michalíková

"Objekt sauny sa ocitol v kategórií Fenomény ani nie tak pre svoju formu, ale skôr pre program, ktorý toto dielo prináša. Nečakaný objekt, zasadený v krajine, vytvára špecifickú atmosféru a zážitok, za ktorým cestujú ľudia z celého Slovenska. Zrodil sa novodobý fenomén trávenia voľného času."

Foto: Lukáš Procházka

 

Prístavba k chalupe v Čachticiach viac TU

Autor: Pavol Paňák

"Prístavba víkendového domu v Čachticiach bola očarujúca už z fotografií. Reálna návšteva bola tým typom zážitku, kedy aj v horúcom lete pociťujete zimomriavky z dotyku so skutočným extraktom čírej architektúry. Hoci ide o jednoduché rozšírenie obytného priestoru víkendového domu, spôsob formy, priestoru, netriviálne konštrukčné riešenie a materialita, zaradili túto realizáciu medzi Fenomény."

Foto: Tomáš Manina

 

Múzeum Slovenských národných rád - rekonštrukcia, Myjava viac TU

Autori: Martin Kusý II., Pavol Paňák, Mária Michalič - Kusá, Jana Paňáková, Viera Bolebruchová, Denisa Kubinová, Július Vass

"Rekonštrukcia Múzea Slovenských národných rád na Myjave nás oslovila poznaním, že nevhodné zásahy do podstaty architektúry v priebehu jej života sú reverzibilné. Medzi Fenomény sme ju zaradili vďaka odkrytiu a citlivému prinavráteniu do života jej pôvodnej podstaty a architektonickej kvality."

Foto: Tomáš Manina

 

Nominácie v kategórii Interiér 

 

Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice v Senci viac TU

Autor: Matúš Bišťan

"Pri tomto diele je dôležité zvýrazniť, že investorom je mesto Senec. Knižnica oslovila architekta už vo fáze žiadosti o grant. Architektonický návrh bol súčasťou projektu už od začiatku a bol obdivuhodne a dôsledne dotiahnutý do realizácie. Ku kvalite diela prispelo aj to, že si architekt prizval na spoluprácu ďalších autorov na riešenie grafického dizajnu a závesovej steny. Vzniklo tak komplexné dielo, ktoré je dobrým príkladom spolupráce samosprávy a architekta."

Foto: Pavel Meluš a Juraj Marko


Mezonetový loft Mlynica, Bratislava viac TU

Autori: Juraj Hubinský, Peter Kuklica, Martin Smerek

"V prostredí bratislavskej Mlynice vytvárajú priznaním materiality architekti veľmi sympatickým spôsobom atraktívny životný priestor a novými intervenciami vzniká takmer chrám dynamického životného štýlu."

Foto: Jakub Markech

 

Byt PC, Bratislava viac TU

Autor: Martin Skoček

"Byt na vyššom podlaží v bratislavskom Panorama City je vytvorený paralelný životný priestor pre dynamického, mladého perfekcionistu. Je celkom logické a prirodzené, že pre tento zámer si vybral rovnako perfekcionisticky ladeného architekta. Priznaný pohľadový betón na strope, leštený betón na podlahe, ktorý ako monolit prechádza v rovnakej materialite do 'oltára' každodenných pracovných činností - kuchynského pultu, orámovanie výhľadov na novú bratislavskú štvrť, vytvára krásne scénografické pohľady. Do tejto precíznosti veľmi sympatickým spôsobom vstupujú malé trhliny v betóne podlahy, ktoré potvrdzujú životnosť celého návrhu."

Foto: Matúš Bence

 

Rekonštrukcia podkrovného bytu na Godrovej ulici, Bratislava viac TU

Autori: Iľja Skoček, Danica Ščepková

"Využitím priestoru historickej povaly v dome na Godrovej ulici v Bratislave vznikol aj napriek komplikovaným konštrukčným podmienkam dreveného krovu, pomerne veľký byt. Autor vďaka striedaniu nálad a svetla vytvoril bohatý svet bytu. Pridanou hodnotou tejto realizácie je aj rekonštrukcia celého historického objektu a obnova strechy domu."

Foto: Peter Jurkovič

 

Byt AK, Bratislava, viac TU

Autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Barbara Rek 

"Expresívny interiér malého mestského bytu sa vymyká väčšinovej produkcii. Netriviálne riešené detaily, radikálne a jednoduché materiály sú použité sofistikovaným spôsobom. Oceľová konštrukcia je ústredným objektom, ktorý v sebe integruje prvky kúpeľne, spálne a kuchyne."

Foto: Luboš Dobóczi

 

 

Nominácie v kategórii Exteriér

Korzo Zálesie, viac TU

Autori: Vojtech Krumpolec, Peter Derevenec

"Korzo prepája mesto s nedotknutým prírodným prostredím Malé ho Dunaja. Aj napriek tomu, že sa jedná o projekt iniciovaný a z veľke j časti realizovaný angažovanými občanmi, v plnej miere napĺňa ambíciu stať sa multifunkčným priestorom pre kultúru s funkciou námestia, promenády a dopravného uzla. Ako nám ukázala skúsenosť s karanténou v dôsledku Covid-u, takýto priestor potrebuje každé menšie mesto."

Foto: Juraj Krumpolec, Michal Zajaček

 

Turistická útulňa - Červená studňa, Banská Štiavnica viac TU

Autori: Tomáš Ružiak, Miroslav Šestina, Eva Šestina

"Turistická útulňa dopĺňa v prostredí jednoduchým a efektívnym spôsobom predchádzajúce intervencie občianskeho združenia. Originálne hlinené steny prepájajú objekt s prostredím a dodávajú mu veľmi príjemnú materialitu. Okrem funkcie núdzového prístrešku je možné objekt využiť aj ako pódium pre menšie kultúrne podujatia."

Foto: Tomáš Ružiak

 

Archeopark Kopčany viac TU

Autori: Vojtech Krumpolec, Mária Krumpolcová, Peter Derevenec, Vladimír Vodný

"Projekt ponúka pozoruhodný rámec pre prezentáciu skrytej, avšak hodnotnej historickej vrstvy územia. Prostredníctvom malých priestorových intervencii ponúka pohľady na postupujúce archeologické odkrývanie lokality. Skromne nedemonštratívna mierka a rozsah prvkov inštalácie je nevšedný, avšak práve preto dokonale pasujú k námetu územia."

Foto: Peter Letko 

 

Nominácie v kategórii Občianske a priemyselné budovy

 

Lodenica Karloveské rameno, Bratislava viac TU

Autori: Martin Hörmann, Richard Kastel, Peter Kopecký

"Malá, utilitárna stavba bola financovaná z verejných zdrojov. Veľmi sympatickým spôsobom reaguje na tento fakt aj skromnosť výrazových prostriedkov, dôsledné použitie dreva, pre lodenice tak tradičného, veľmi invenčne tak na fasáde ako i nosnej konštrukcii. Situovanie, neštandardne ďalej od brehu na protipovodňovom vale, je presvedčivé a prirodzeným spôsobom komunikuje priestor pre verejnosť i vodákov."

Foto: Martin Hörmann

 

Monument Majer, Banská Bystrica viac TU 

Autori: Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš

"Objekt je výsledkom súťaže, ktorá je v slovenských pomeroch stále viac výnimkou ako pravidlom. Architekti vytvorili nádherný, až sakrálny objekt, kde veľmi koncepčným, až krajinárskym spôsobom reagujú na rôzne vrstvy v časovom kontexte. Týmto spôsobom citlivo obnovili pietnosť pôvodného vojnového cintorína. Objekt zároveň ukazuje aj hlboké výtvarné cítenie autorov a ich zručnosť a fachmanstvo v čistote detailu a prevedenia."

Foto: Štefan Moravčík - ARCHINFO

 

Smaltovňa, Lučenec viac TU

Autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Samuel Kadák, Barbara Rek, Ľuboš Dobóczi, Filip Hečko

"Stará smaltovňa ilustruje zručnosť autorov s podobnými úlohami, ktorých už v minulosti zvládli viac. I tu sa im podarilo vlastným, konštrukčne čitateľným, sympatickým spôsobom zviditeľniť konštrukciu starého, tmavého krovu, vliať mu nový život a unikátnu priestorovosť a svetlo. Do schátraného objektu vniesli nový život a dynamiku. Sympatický je i samotný parter, novovytvorené námestie, kde vznikol jedinečný priestor aj pre mesto."

Foto:: Matúš Sedlak, Samuel Kadák, Ľuboš Dobóczi

Slovenská komora architektov intenzívne sleduje vývoj v slovenskej architektúre. Naša krajina aktuálne stojí pred novými výzvami. Ohlasovaná a toľko potrebná obnova a nové investície do škôl, nemocníc a verejnej infraštruktúry ako aj naliehavosť adaptácie stavieb v dôsledku klimatickej krízy sú príležitosťou pre slovenskú architektúru. Je len otázkou ochoty zadávateľov verejných investícií a súkromných investorov, či sa vydajú zodpovednou cestou hľadania kvalitných a udržateľných riešení. Osvedčeným riešením sú súťaže návrhov. Ako ukazujú nominácie 19. ročníka ceny, slovenskí architekti sú na tieto výzvy pripravení.  

Laureátov jednotlivých kategórií sa verejnosť dozvie v priamom prenose na Dvojke v stredu 07. októbra.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím