Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. október 2019
4
3194

Lodenica Karloveské rameno

Kvalitná architektúra z verejných prostriedkov.
Lodenica Karloveské rameno
Autori: Ing. arch. Martin Hörmann, Ing. arch. Richard Kastel, Ing. arch. Peter KopeckýSpolupráca: Boris SolgaInvestor: MČ Bratislava - Karlova VesPlocha pozemku: 2656 m2Zastavaná plocha: 190 m2Podlažná plocha: 466 m2Obostavaný objem: 1990 m2Investičný náklad: 600 000 €Návrh: 2010 - 2017Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Botanická , 841 04 20/51, Bratislava, Karlova Ves, SlovenskoPublikované: 4. október 2019

Architekti transformovali neľahké zadanie do architektonicky kultivovanej a zároveň ekonomicky efektívnej podoby. Návrh vychádza z prevádzkovej a konštrukčnej logiky stavby. Všetko je odhalené, nič tu nie je navyše. Obvyklé povrchové úpravy a podhľady nahrádzajú viditeľné konštrukcie a rozvody. Odmenou pre investora je úsporné a čisté riešenie, ktoré znižuje nielen náklady na stavebný materiál, ale je pripravené  pružne reagovať aj na prípadné zmeny v budúcnosti.

Surová účelová stavba je vďaka tvorivému vkladu architektov nositeľkou nesporných architektonických hodnôt 

Foto: Martin Hörmann

Genéza projektu

Lodenica Karloveského športového klubu, ktorá je prístupná z Botanickej cesty odbočkou na Karloveské rameno (pri pamätníku Róberta Remiáša), mala byť pôvodne nahradená novou trojpodlažnou budovou. Nízky objekt, sotva viditeľný z úrovne cesty nakoniec zostal zachovaný.

Nová lodenica stojí na zvyšnej časti pozemku, stavba je posunutá na hranicu parcely.

Situácia,
Situácia,autor: OFFICE110 architekti

Architektúra

Severovýchodé presklené nárožie vystupuje na hranicu komunikácie vedúcej k terasovým bytovým domom. Severo-južná orientácia stavby otvára trojuholníkové vstupné predpolie. Parter je po celej dĺžke otvorený do ulice, stavba oživuje inak neatraktívny priestor križovatky. 

Foto: Martin Hörmann

Architektonické riešenie vychádza zo základného prevádzkového a konštrukčného princípu. Na nevykurovanom betónovom hangári pre lode, ktorý je “utopený” pod úrovňou cesty, stojí dvojpodlažná drevostavba, materiálovo nadväzujúca na kontext slávnych karloveských drevených lodeníc Tatranu alebo Kajak Klubu Bratislava.

Foto: Martin Hörmann

Drevená rámová konštrukcia  je sympaticky priznaná zo strany exteriéru aj interiéru. Umožňuje vytvoriť variabilnú vnútornú dispozíciu, ktorá má potenciál prispôsobiť sa budúcim zmenám. Otvorený priestor na vstupnom podlaží je deliteľný prostredníctvom posuvných drevených priečok. 

Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann

Väčšina povrchov je “vystavená” bez dodatočnej povrchovej úpravy. Pohľadový betón, drevo, a kov dopĺňajú výrazné farebné akcenty. Bude zaujímavé sledovať prirodzené starnutie materiálu, keďže drevo v exteriéri nie je ošetrené náterom.

Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann

Dielo bližšie predstavia autori:

Trojpodlažný objekt lodenice pri Karloveskom ramene v Bratislave sme projektovali pre Mestskú časť Karlova Ves.

Základy a suterén sú navrhnuté ako železobetónová konštrukcia z pohľadového betónu, 1. a 2. nadzemné podlažie je riešené ako drevená konštrukcia, kombinovaná s oceľovými stužujúcimi prvkami.

Suterénne podlažie objektu je vyhradené hangáru pre lode. Ide o nevykurovaný priestor pri ktorom sa počíta s občasným zaplavením, s minimálnym technickým vybavením a s prístupom z exteriéru (z čelnej fasády).

Vstupné podlažie (1. NP) sa už nachádza nad hladinou storočnej vody a okrem vstupu v ňom je umiestnené vodácke centrum, spoločná denná miestnosť pre usporadúvanie akcií a vodácka klubovňa. Technicko-prevádzkové zázemie je tvorené skladom, kuchynkou, wc a kotolňou. Súčasťou podlažia je aj čiastočne prekrytá letná terasa so schodiskom na poschodie / terénnym schodiskom do spodného hangáru.

Horné podlažie (2. NP) je sprístupnené exteriérovým schodiskom a je vyhradené šatniam pre vodákov a verejnosť, ku ktorým sú navrhnuté sklady, sušiarne a fitness s prechodom na hornú terasu.

Pôdorysy,
Pôdorysy,autor: OFFICE110 architekti
Vizualizácia - rezoperspektíva,
Vizualizácia - rezoperspektíva,autor: OFFICE110 architekti
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Foto: Martin Hörmann
Vizualizácia - exteriér,
Vizualizácia - exteriér,autor: OFFICE110 architekti
Vizualizácia - exteriér,
Vizualizácia - exteriér,autor: OFFICE110 architekti
Vizualizácia - exteriér,
Vizualizácia - exteriér,autor: OFFICE110 architekti
Vizualizácia - interiér,
Vizualizácia - interiér,autor: OFFICE110 architekti

Poloha diela

Ing. arch. Martin Hörmann
Ing. arch. Richard Kastel
Ing. arch. Peter Kopecký

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím