Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. apríl 2020
2
2690

CoffeeShopa, Limbach

Novostavba kaviarne s viacúčelovou sálou v centre Limbachu - architektúra za normálne peniaze.
CoffeeShopa, Limbach
Ateliér: Architekti Šebo LichýAutori: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr. arch. Igor Lichý, Ing. arch. Juraj Murín, Ing. arch. Emanuel Zatlukaj, Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD., Prof. akad. arch. Imrich VaškoSpolupráca: Ing. Jakub Vydra, Ing. arch. Martina Ďurčeková, Ing. arch. Adam JurgaInvestor: Pacamara, s. r. o.Návrh: 2016 - 2018Realizácia: 2018 - 2019Adresa: SNP 570 , Limbach, SlovenskoPublikované: 2. máj 2020

Autorom z ateliéru Architekti Šebo Lichý sa podarilo transformovať zadanie do architektonicky jednoduchej a ekonomicky efektívnej podoby. Návrh vychádza z prevádzkovej a konštrukčnej logiky stavby. Transparentné nárožie a parter prebiehajúci pozdĺž hlavnej cesty, terasa odtienená od rušnej ulice... Pred farebne potlačenú štandardnú omietku a tmavé rámy zasklenia vystupuje priestorový raster z cédrového dreva, ktorý zjednocuje objem a integruje prvky fasády. Okrem čiastočne ukrytých dažďových zvodov využíva geometriu rastra aj terasa (zástena pôsobí ako vysunutá časť fasády) a reklamné pútače. Vo výsledku tak aj úsporná forma, bez použitia drahších materiálov a náročnejších technických prvkov, je vhodným riešením.   

Foto: Martin Žilka
Foto: Martin Žilka
Foto: Martin Žilka
Foto: Martin Žilka
Foto: Martin Žilka

Viac povedia autori:

Objekt lokálnej kaviarne sa nachádza v priamom srdci obce Limbach pri Pezinku. Vznikol výraznou prestavbou pôvodného malého objektu lokálnej predajne ovocia a zeleniny, ktorá už dlhší čas neslúžila svojmu účelu. Architektonický koncept tvarovo jednoduchého dvojpodlažného objektu spočíva vo vytvorení jednotného funkčného celku v urbanizme obce s niekoľkými úrovňami vizuálno-funkčných väzieb interiéru a exteriéru.

Na jednej strane sú to vizuálne väzby nárožia objektu - na prízemí víta barové zázemie návštevníkov na príjazdovej komunikácií, zatiaľ čo vrchné podlažie otvára interiér pohľadom na centrum obce a Malé Karpaty s typickými vinicami na ich úpätí.

Druhú rovinu tvorí vizuálna os - ulica - kaviarenská časť - súkromná terasa - zeleň v pozadí. Striedajú sa tu rôzne úrovne súkromia verejných priestorov.

Poslednú úroveň vizuálnej väzby tvorí predsadený drevený fasádny raster, ktorý je inšpirovaný  tradíciou lokálnych viníc. Ten tvorí charakteristický vizuálny filter medzi vnútorným a vonkajším priestorom.

Dispozícia je priamočiara - prízemie tvorí z polovice zázemie a bar a z polovice je otvorenou kaviarňou s prístupom z parteru. Poschodie ponúka variabilný priestor s možnosťou spájania a rozdeľovania podľa aktuálne prebiehajúcich aktivít.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Architekti Šebo Lichý
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Architekti Šebo Lichý
Juhovýchodný pohľad
Juhovýchodný pohľadAutor: Architekti Šebo Lichý

Autorkami riešenia interiéru sú Ing. Eva Horváthová a Zuzana Haláková (Ateliér v podkroví):

Foto: Martin Žilka
Foto: Martin Žilka
Foto: Martin Žilka

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Šebo
Mgr. arch. Igor Lichý
Ing. arch. Juraj Murín
Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD.
Prof. akad. arch. Imrich Vaško

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím