Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. september 2015
0
2684

Biznis centrum Wallenrod

Hlavným motívom architektúry tohto komorného biznis centra na Mickiewiczovej ulici je zdvojená fasáda, v ktorej rastie popínavá zeleň. Tento vertikálny park sa stal poznávacím znakom projektu a spríjemňuje pracovné prostredie.
Biznis centrum Wallenrod
Ateliér: Architekti Šebo LichýAutori: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr.arch. Igor Lichý, Ing.Arch. Emanuel ZatlukajSpolupráca: Ing. Marián Piterka (autorizovaný stavebný inžinier)Investor: ITB Perspective, s.r.o.Plocha pozemku: 624 m2Zastavaná plocha: 622,7 m2Podlažná plocha: 5355,9 m2Obostavaný objem: 17572 m3Investičný náklad: 6 mil. €Návrh: 2010 - 2011Realizácia: 2011 - 2013Adresa: Mickiewiczova 9, Bratislava, SlovenskoPublikované: 24. september 2015

Ako dodať business centru pridanú hodnotu a poskytnúť nájomníkom niečo navyše? Vo svete veľkých anonymných administratívnych budov sa architekti z ateliéru Šebo Lichý rozhodli vytvoriť nie celkom bežnú budovu. Business centrum Wallenrod na Mickiewiczovej ulici v centre Bratislavy je odlišné a inovatívne hneď viacerými spôsobmi.

foto: Tomáš Manina

Mickiewiczova ulica rozhodne patrí medzi atraktívne lokality hlavného mesta, ale na prvý pohľad môže pôsobiť trochu stiesnene. Napriek tomu v prieluke medzi dvoma budovami architekti našli potenciál, ktorý využili na vytvorenie komorného business centra. Tento priestor využili maximálne efektívne. Pri tvorbe pritom zohľadnili blízky urbánny kontext a potrebu zelene v meste.

Vznikla budova, ktor si všimneme vďaka živej zelenej fasáde z popínavých rastlín. Priniesť do centra mesta trochu zelene je určite prínosom. V business centre Wallenrod sa zeleň vďaka oceľovým lankám dokáže vyšplhať až na najvyššie poschodia. Dvojitá presklená fasáda pôsobí jednoducho, pričom necháva dominovať zelené rastliny.

foto: Ľubo Stacho

Neštandardná fasáda si vyžadovala nielen dôkladný výber vhodných rastlinných druhov, ale aj riešenie pre ich existenciu a údržbu. Na vonkajšom skle je inštalovaná tieniaca technika, ktorá poskytuje ochranu pred slnkom. O rastliny sa stará automatický zavlažovaní systém a celý priestor je vetraný. Vďaka tomu je generálna údržba potrebná len dvakrát ročne. Zelená fasáda tak poskytuje nielen štít pred vonkajším prostredím, ale aj spríjemňuje pracovné prostredie. Vďaka otvárateľným oknám je kontakt so zeleňou ešte intenzívnejší.

foto: Ľubo Stacho
foto: Dano Veselský

Fasáde na dvorovej strane budovy dominujú malé vysunuté balkóniky a dvorová strešná terasa so záhradou - dobré podmienky pre budovanie komunity tohto komorného business centra. Budova sa skladá z piatich nadzemných a troch podzemných podlaží. Kancelárske priestory sú navrhnuté flexibilne a umožňujú každému klientovi prispôsobiť si svoje pracovné prostredie. Na klasickom podlaží sa nachádzajú dva priestory, ktoré môžu byť spojené do jedného, alebo predelené priečkami na menšie kancelárie. Podzemné podlažia sú vyhradené na parkovanie a poskytujú nájomníkom nielen 48 parkovacích miest, ale aj stojany na bicykle. Počet parkovacích miest je v porovnaní s okolitými budovami nadštandardný.

foto: Ľubo Stacho
foto: Ľubo Stacho
foto: David Trčka
foto: Dano Veselský
foto: Dano Veselský

Pri vstupe z ulice dominuje veľké písmeno W podopierajúce druhé nadzemné podlažie. Okrem recepcie je na prízemí ešte jeden obchodný priestor orientovaný do ulice so samostatným vchodom. V budove sa nachádzajú dva výťahy a únikové schodisko. Na vetranie a kúrenie sa využíva fancoilový systém, ktorý umožňuje v jednej časti kúrenie a zároveň chladenie v druhej časti.

foto: Tomáš Manina

Zaujímavosťou je aj názov business centra – Wallenrod, ktorý rozhodne nie je náhodný. Konrad Wallenrod, ktorý statočne bojoval za svoju vlasť, bol hrdinom románu uznávaného poľského spisovateľa Adama Mickiewicza, po ktorom je ulica pomenovaná.

foto: Tomáš Manina
Pôdorys 1NP
Pôdorys 1NP
Pôdorys 2NP
Pôdorys 2NP
Pôdorys 7NP -
Pôdorys 7NP -
Rez
Rez
Rez
Rez
Detail fasády
Detail fasády

Stavebno – technické riešenie budovy

Zakladanie:
základová doska

Nosný systém:
monolitický železobetónový skelet s monolitickými stropmi

Zvislé a vodorovné konštrukcie:
Obvodové murivo je riešené pod terénom ako betónové nad terénom
ako výplňové z pórobetónových tvaroviek. Fasády sú celoplošne zateplené.
Zvislé nenosné konštrukcie sú riešené z pórobetónových tvaroviek a sádrokartónové.

Výplne otvorov:
Otvorové výplne sú riešené z hliníkových profilov zasklených
izolačným dvojsklom (čiastočne otváravé).
Fasáda od Mickiewiczovej Južná fasáda od Mickiewiczovej ul. je upravená systémom dvojitej fasády. Predsadená fasáda je z jednoduchého zasklenia na bodové úchyty. Vo fasádnom medzipriestore je umiestnená vertikálna zeleň.

Zastrešenie:
Objekt je zastrešený kombináciou šikmej a plochej strechy.
Plochá strecha nad 1NP je dotvorená ako zelená strecha.

Vykurovanie:
Ako zdroj tepla pre administratívnu budovu slúži teplovodná nízkotlaková kotolňa na spaľovanie zemného plynu, ktorá je vybudovaná na streche objektu. kúrenie administratívnych priestorov
na 2. NP až 7. NP je riešené jednotkami fan coil.

Vzduchotechnika, chladenie:
Vetranie administratívnych priestorov na 2. NP až 7. NP zabezpečuje
vzduchotechnická jednotka umiestnená na streche.
Chladenie administratívnych priestorov na 2. NP až 7. NP je riešené jednotkami fan coil, zdroj chladu je umiestnený na streche.

Výťahy:
2 výťahy premávajúce 3.PP - 7.NP (kapacita každého výťahu: 9 osôb)

Zabezpečenie:
EPS (elektro-požiarna signalizácia) – v časti budovy, kamerový systém, parkovací systém, kontrolovaný vstup

Building Management System:
meranie a regulácia dôležitých parametrov vnútornej klímy a súvisiacich technológií

Podkaldy: Architekti Šebo Lichý

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Šebo
Mgr.arch. Igor Lichý
Ing.Arch. Emanuel Zatlukaj

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím