Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. február 2022
0
1910

Administratívna budova GBC 5, Bratislava

Nový kancelársky blok medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1.
Administratívna budova GBC 5, Bratislava
Ateliér: Architekti Šebo Lichý, ROARAutori: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr. arch. Igor Lichý, Prof. akad. arch. Imrich Vaško, Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD., Ing. arch. Juraj Murín, Ing. arch. Martina Bognerová Hrašková, Ing. arch. Michal Romanec, ing. arch. Patrik KuvaInvestor: developer: KRON Real + Asseco Plocha pozemku: 16 687 m2Zastavaná plocha: 4 137m2Podlažná plocha: 20 500m2 (celková plocha kancelárskych priestorov)Obostavaný objem: 140 723 m3Návrh: 2016 - 2020Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Galvaniho 19, Bratislava - Ružinov, SlovenskoPublikované: 8. jún 2022

Ateliéry Architekti Šebo Lichý a ROAR vstupovali do rozpracovaného projektu pre územné konanie. Prostredníctvom dynamicky sa meniacej fasády, lodžií a terás výrazne štruktúrovali navrhovaný administratívny blok. Architektúra, ktorá reaguje na východiskové podmienky, otvára zamestnancom prístup do exteriéru v dostupných vzdialenostiach od pracovného stola.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Realizáciu predstavíme so sprievodným textom Imricha Vaška, ktorý je jedným z autorov projektu:

Galvaniho Business Centrum V je posledným realizovaným blokom bratislavského obchodno-administratívneho komplexu medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1, ktorý tvoria nákupné parky a centrá, pasáže, showroomy, hotely a prenajímateľné administratívne komplexy. GBC 5 je administratívna budova, ktorá dynamickou fasádou a meniacou sa tektonikou okien parametricky reaguje na svetelné podmienky a orientáciu voči svetovým stranám. Široké panoramatické výhľady na svahy Karpát a sever Bratislavy, husté vertikálne slnolamy na južnej strane a pozdĺžne východné a západné fasády meniacej sa geometrie perforácií s nepravidelnými fasádnymi átriami so zeleňou prinášajú do predmestského generického urbanizmu osviežujúcu zmenu a autentický dizajn. GBC 5 sa svojimi architektonickými a stavebno-technickými riešeniami snaží reagovať na všetky kritické otázky a nové výzvy súčasného navrhovania. K nevyhnutnosti zmeny architektonického navrhovania a riešenia problematiky mesta a developovanej krajiny nás dnes núti aj posledná skúsenosť s globálnou pandemickou krízou a nastávajúcou klimatickou zmenou.

Bloková forma administratívneho komplexu v tvare písmena C rešpektuje stavebnú dispozíciu pozemku, svetlo-technické podmienky, ekonomiku stavby a dnešné technologické trendy riešenia kancelárskych budov. Prevádzkové dispozície variabilných prenajímateľných priestorov umožňujú aplikovať individualizované riešenia prevádzky, cirkulácií a dizajnu kancelárskej krajiny. Architektúra GBC 5 poskytuje všetkým svojim klientom benefity dizajnu „zelenej architektúry“ s koncepciou zelených terás, lodžií a otvorených priestorov za účelom zlepšeného pracovného prostredia. Krajina stromov pred hlavným vstupom vytvára bio-estetiku vstupného portálu, vestibulu a átria komplexu, kde ekológia štruktúry stromov prirodzene tieni presklenú fasádu interiéru krajiny a vytvára organickú tieňohru živej prírody v technologickom svete.

Architektonické riešenie GBC 5 sa vyznačuje rôznorodosťou typológie vnútorných a vonkajších priestorov, dynamickej tektoniky architektonických konštrukcií, otvorov, povrchov, obkladov, prírodných materiálov a čierno-bielej farebnosti. Systém rôznych otvorených lodžií na všetkých poschodiach so zeleňou a čerstvým vzduchom je nielen určujúcim prvkom architektúry budovy, ale aj aktuálnym trendom zmeneného architektonického navrhovania pracovného prostredia v nových podmienkach. Možnosť generovania prirodzene vetraných oddychových priestorov so zeleňou v dostupnej vzdialenosti od pracovného stola sa v čase pandemickej krízy stáva novou nutnosťou. Zelený háj pred vstupom do budovy pokračuje aj na zelenú strechu vestibulu a hlavnú terasu objektu, čím sa potvrdzuje idea architektonického konceptu prerastania živej prírody a administratívnej stavby. Terasa je otvoreným parkom umožňujúcim zamestnancom bezprostredný prístup do exteriéru, čo umožňuje aj prenikanie svetla a slnka do vnútorného otvoreného priestoru zeleného átria. Zelená terasa nad hlavným vstupom delí administratívnu budovu na dve symetrické časti a zároveň akcentuje aj hlavný vstup do obidvoch uzavretých dispozičných častí objektu.

GBC 5 je mnohofunkčným objektom a komplexným prevádzkovým organizmom, kde sa križujú rôzne typy prenajímateľných kancelárskych dispozícií a cirkulačných okruhov obsluhované zložitými sieťami technologickej podpory s aplikáciami najnovších trendov kancelárskych priestorov. Diferencované potreby nájomcov a poloverejných, verejných obchodných a obslužných prevádzok stravovania, oddychu, prestávok a kontaktu s prírodou zvyšujú nároky sa štandardy pracovného priestoru. Technológie digitalizovaného štandardu, fyzických a hygienických vlastností stavby, dopravnej obslužnosti a kapacity verejnej dopravy, rôznych aplikácií, áut, bicyklov a elektrických kolobežiek permanentne menia architektonické parametre navrhovania.

Nejednoznačné a zložité cirkulačné diagramy architektonickej prevádzky sa premietajú aj do hybridnosti architektonickej formy modernistických monofunkčných typológií. Významný architekt transformácie mesta do globálneho spoločensko-ekonomického priestoru Rem Koolhaas vyhlasuje, že už nastal koniec identity mesta, miesta a ulice. Príbeh mesta je dnes nahradený pojmom veľkosť. To, čo sa dnes označuje ako mesto, je obslužnou megaštruktúrou informačnej spoločnosti, ako sú kancelárie, shopping, automobilová doprava a parkoviská. V takomto generickom meste, bez tradičných verejných priestorov, parkov a zelene vzniká požiadavka na autentický dizajn novej urbánnej mikroštruktúry simulujúcej chýbajúci verejný mestský priestor.

Architekti a autori GBC 5 Šebo - Lichý majú vo svojom architektonickom manifeste desať zásad navrhovania ako náročnosť, angažovanosť, konceptuálnosť, radikálnosť, presnosť, urbánnosť, sviežosť, generatívnosť, provokatívnosť a autentičnosť. Jedenástym a hlavným bodom manifestu je ambícia byť zelený, čo dokumentujú svojím prístupom k navrhovaniu v ich predchádzajúcich projektoch so zelenou fasádou v bratislavskej centrále ITB na Mickiewiczovej ulici v rodinnom dome “medzi stromami” alebo v developerskom projekte záhradného mesta Čerešne. Nielen inšpirácia prírodou, ale hlavne aktívne a zodpovedné navrhovanie integrujúce prírodu, jej princípy a zdravé životné prostredie sú predpoklady nevyhnutných nových stratégií tvorby premyslených mestských verejných aj súkromných, obytných aj komerčných architektonických priestorov. GBC 5 je takouto architektúrou generovanou revidovanými prostriedkami moderny pre novú kultúru životného prostredia 21. storočia.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Situácia
SituáciaAutor: Architekti Šebo Lichý
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Architekti Šebo Lichý
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Architekti Šebo Lichý
Priečny rez
Priečny rezAutor: Architekti Šebo Lichý
Juhozápadný ohľad
Juhozápadný ohľadAutor: Architekti Šebo Lichý
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Použité materiály a riešenia: Okná a dvere su zo systemu Schüco AWS/ADS 75.SI, fasádne konštrukcie Schüco FW 50 a použité boli aj protipožiarne konštrukcie zo systému Schüco.

 

Podklady: Architekti Šebo Lichý

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Šebo
Mgr. arch. Igor Lichý
Prof. akad. arch. Imrich Vaško
Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD.
Ing. arch. Juraj Murín
Ing. arch. Martina Bognerová Hrašková
Ing. arch. Michal Romanec
ing. arch. Patrik Kuva

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím