Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. júl 2015
1
1443

Staromestská offices

V máji tohto roku sa v Bratislave začala výstavba polyfunkčnej budovy Staromestská offices. Návrh ateliéru Bogle Architects ťaží z atraktívnej polohy v starom meste a vypĺňa chýbajúce nárožie mestského bloku. Podarilo sa navrhnúť budovu, ktorá rešpektuje okolitú zástavbu a dotvára ucelenú urbanistickú štruktúru mestského centra. Výška rešpektuje hladinu okolitej zástavby. Najvyššie ustúpené podlažie poskytuje výhľady na Bratislavský hrad a historické centrum mesta.
Staromestská offices
Autori: BArch. MArch. Ian Bogle, Ing. arch Barbora MarkechováInvestor: Cresco Group, a.s.Zastavaná plocha: 1 624,3 m2Podlažná plocha: 15 490 m2Obostavaný objem: 37 542 m3Návrh: 2014 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Veterná ulica 1, Bratislava, SlovenskoPublikované: 12. júl 2015

Okrem administratívnych priestorov bude k dispozícii vyše 1 500 m2 priestorov na obchody a na služby, čím projekt výrazne prispeje k občianskej vybavenosti historického centra. Podzemné garáže majú dostatočnú kapacitu 138 parkovacích miest. Objekt je ľahko dostupný, keďže sa nachádza na spojnici hlavných dopravných tepien Bratislavy a len pár minút od diaľničného obchvatu mesta. Parter je oproti hmote budovy ustúpený, čím vzniká čiastočne krytá pešia komunikácia a rozptylový priestor. Návštevníci sú vedení rovno do priestoru hlavného vstupu situovaného v najexponovanejšom rohu budovy. Vertikálne členenie fasády reaguje na hmotu budovy Najvyššieho súdu. 

Pôdorys budovy v tvare U ukrýva dvoranu so zelenou nepochôdznou strechou. Vonkajšie nárožia sú zjemnené zaoblením, čím budova získáva nezameniteĺný charakter a je ľahko identifikovateĺná v štruktúre mesta.

Polyfunkčný objekt má 3 podzemné a 7 nadzemných podlaží. kancelárske priestory sa nachádzajú na 2 až 7. NP. Flexibilné priestory občianskej vybavenosti sa nachádzajú na 1 NP v nadväznosti na exteriér a hlavný vstup.

Dominantným výrazovým prvkom je fasáda s vertikálnym členením, a nízkym parapetom. V moduloch sú integrované výklopné okná a interiétrové tieniace rolety. Vertikálne členenie je na každom podlaží posunuté o štvrť modulu. Použité je izolačné trojsklo na transparentných častiach a emailované dvojsklo v netransparentných častiach.

Hlavným kritériom návrhu bola snaha o maximalizáciu podlažnej plochy a o vysokú efektívnosť vnútorných dispozícií.

Vstupné lobby objektu.

Terasa ktorá sa nachádza na najvyššom podlaží budovy poskytuje výhľad na Primaciálny palác, Katedrálu sv. Martina či Bratislavský hrad, ktoré sú v pešej dostupnosti. 

Pôdorys 1.NP, kde sa nachádza občianska vybavenosť.

Pôdorys typického podlažia s kancelárskymi priestormi. V centre dispozície je umiestnené kompaktné jadro s vertikálnymi komunikáciami, a sociálnym a technickým zázemím.

Pôdorys najvyššieho ustúpeného podlažia.

Podklady: Bogle Architects s.r.o.

Poloha diela

BArch. MArch. Ian Bogle
Ing. arch Barbora Markechová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím