Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. jún 2023
1
1460

Bytový komplex Kolísky, Záhorská Bystrica

Bývanie na rozhraní nového a starého / novej rezidenčnej zástavby a prírody Záhoria.
Bytový komplex Kolísky, Záhorská Bystrica
Ateliér: Architekti Šebo LichýAutori: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr.arch. Igor Lichý, Prof. akad. arch. Imrich Vaško, Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD., Ing. arch. Emanuel Zatlukaj, Ing.arch. Juraj Murín, Ing. Branislav GrochSpolupráca: Ing. Jakub Vydra, Ing. Teodor Pongó, Ing. arch. Júlia JackulíkováInvestor: ITB DevelopmentPlocha pozemku: 7 801 m²Zastavaná plocha: 2 252 m²Podlažná plocha: 9 284 m²Investičný náklad: 17,8 mil. €Návrh: 2016 - 2019Realizácia: 2017 - 2020Adresa: Na Krčoch , Bratislava, SlovenskoPublikované: 17. jún 2023

Štyri domy, ktoré sa obracajú do zeleného vnútrobloku. Horizont parteru a striech rozšírený o obytné predzáhradky, konštrukcie lodžií pripravené na obrastenie... Nová predmestská krajina s prvkami zelenej infraštruktúry.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Realizáciu bližšie predstavia autori z ateliéru Architekti Šebo Lichý:

Bytový komplex Kolísky je špecifický svojou polohou na rozhraní obytnej štvrte a tradičnej dedinskej zástavby Záhorskej Bystrice. Pri navrhovaní životného priestoru pre takmer stovku rodín sme to mali na mysli. Nájdete tu treláže na balkónoch, kvetináče so zeleňou, ústredný dvor s lieskami, ihriskami s grilom, lavičkami... A práve tieto motívy s abstrahovaným nádychom dedinskej atmosféry dávajú Kolískam výraz a autenticitu.

Kolísky sú vyriešené tak, ako by mali podľa nás byť vyriešené všetky bytové domy - s autami schovanými pod zemou, polo-súkromným dvorom s mierkou priateľskou k okoliu, priestormi pre obchodík, alebo fitness v prízemí. Treláž s popínavou zeleňou bola pôvodne plánovaná na všetkých obvodových stenách okrem severnej fasády. Nakoniec, kvôli požiarnym normám, sme sa jej predsa len museli vzdať. Ostala však viac než dostatočne prítomná na balkónoch a pergolách predzáhradiek. Zeleň v kvetináčoch na balkónoch a strechách ju takto plnohodnotne zastúpi. Každý balkón je abstrahovanou tradičnou mrežou pre popínavé rastliny divého viniča, ruží. Každý má svoj kvetináč, svoj kúsok vidieckej záhradky s bylinkami, popínavou zeleňou, kvetmi. Aj na tomto vneme je postavená  identita projektu.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Bytový komplex vychádza z blokového urbanizmu, kde sa exteriérový priestor delí na verejnú ulicu a poloverejný vnútroblok. Hmoty objektov sa smerom do svahu zmenšujú, urbanistické riešenie odkazuje na mierku mestských víl. Polo-zapustená podnož suterénu absorbovala všetko rezidenčné parkovanie a komerčnú vybavenosť.

Koncept vnútroblokového malopodlažného komplexu dáva dôraz na maximálne ozelenenie vonkajšieho bytového príslušenstva, loggií, terás a predzáhradiek. Do priestoru vnáša pohľadovú ako aj izolačnú zeleň, ktorá najmä vo vnútroblokových priehľadoch koriguje mierku objektov obytných budov a zelene. Vnútroblok je riešený ako pobytové nádvorie, ktoré dopĺňa architektúru mestských víl o komunitného bývania osadeného do zelene stromov.

Pôdorysy
PôdorysyAutor: Architekti Šebo Lichý
Pôdorys 1. NP - výrez
Pôdorys 1. NP - výrezAutor: Architekti Šebo Lichý
Rez
RezAutor: Architekti Šebo Lichý
Východný pohľad
Východný pohľadAutor: Architekti Šebo Lichý
Západný pohľad
Západný pohľadAutor: Architekti Šebo Lichý
Foto: Marián Peiger
Foto: Marián Peiger
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Podklady: Architekti Šebo Lichý
Fotografie: Tomáš Manina a Marián Peiger

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Šebo
Mgr.arch. Igor Lichý
Prof. akad. arch. Imrich Vaško
Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD.
Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Ing.arch. Juraj Murín
Ing. Branislav Groch

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím