Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. jún 2023
4
5860

Nominácie na cenu CE ZA AR 2023

Medzi 21 najlepšími dielami slovenských architektov sa tentoraz ocitli aj dve realizácie zo zahraničia.
Nominácie na cenu CE ZA AR 2023

Slovenská komora architektov už po 22. raz oceňuje to najkvalitnejšie zo súčasnej slovenskej architektúry  prostredníctvom ceny CE ZA AR. Členovia a členky medzinárodnej poroty sa aj tentoraz snažili vyzdvihnúť  nielen estetickú kvalitu a trvácnosť realizácií, ale dbali aj na ich energetickú a sociálnu udržateľnosť. Ich prístup  odzrkadľuje aj motto ročníka: #spoluvarchitektúre. 

Do ocenenia CE ZA AR bolo prihlásených 95 diel zrealizovaných podľa návrhu slovenských architektov a architektiek. Porota navštívila 28 z nich počas 1600 km dlhej cesty naprieč Slovenskom a susedným Českom. Okrem  toho sa detailne zoznámila s dvomi dielami slovenských architektov, ktoré nemohla navštíviť osobne. Z vybrala  21 nominácií v šiestich kategóriách. Zaujímavosťou tohto ročníka je, že dve z týchto diel sa nachádzajú mimo územia Slovenska a ďalšie bolo možné vidieť iba počas niekoľkých dní v rámci letného hudobného festivalu. Tak ako v uplynulých ročníkoch sú nominácie rozdelené do piatich typologických kategórií: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér a Exteriér. Šiestou kategóriou sú Fenomény architektúry, ktoré umožňujú porote vyzdvihnúť rôzne aspekty architektonickej kvality bez typologických obmedzení. 

Záštitu nad aktuálnym ročníkom prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ministerstvo dopravy SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, primátor Hlavného mesta Bratislavy a starosta Mestskej časti Bratislava - Staré mesto. 

Cieľom súťažnej prehliadky CE ZA AR nie je len prezentovať tvorbu členov a členiek Slovenskej komory architektov a oceniť ich najlepšie diela, ale aj upozorniť širšiu verejnosť na úlohu architektúry pri rozvoji spoločnosti, zlepšovaní kvality prostredia pre život a prácu, ako aj pri tvorbe nových kultúrnych hodnôt. Ocenenie sa  aj preto dlhodobo venuje úlohám samospráv vo formovaní miest a obcí a dokazuje, že kvalitná architektúra či  zodpovedne navrhované verejné stavby a priestranstvá sú cestou k vyššej kvalite života obyvateľov. 

Význam architektúry ako kvalitného, krásneho a udržateľného priestoru pre spoločenské interakcie, prepájanie  komunít a stretnutia pri práci aj vo voľnom čase a dôležitosť navrhovania s ohľadom na potreby spoločnosti  zdôrazňuje nové motto #spoluvarchitekture/ #togetherinarchitecture. 

Ako táto téma nadväzuje na skorej deklarované, no stále aktuálne posolstvo #regenerácia približuje predsedníčka SKA, architektka Nora Vranová: "Aj vďaka Cene za architektúru CE ZA AR vidíme, že diela, ktoré sú  pripravované zodpovedným a transparentným postupom súťaže návrhov, vytvárajú udržateľné stavebné pro stredie. Iba porovnávaním možných podôb stavebných investícií vieme smerovať energiu do projektov, ktoré  neškodia životnému prostrediu a sú prospešné pre rozvoj spoločnosti a medziľudských vzťahov."

Medzinárodná porota

Porota zložená z domácich a zahraničných odborníčok a odborníkov aj tento rok spoločne navštívila diela zo  svojho výberu a mala tak možnosť zažiť ich na vlastnej koži a v neformálnej atmosfére diskutovať o kladoch  a záporoch jednotlivých realizácií. Na záver zúžila výber do nominácií v jednotlivých kategóriách a zároveň ur čila víťazné diela. Konečné výsledky sú až do ich vyhlásenia utajené. Členstvo v porote tento rok prijali: 

  • Juraj Benetin (architekt, SK) 
  • Dana Čupková (architektka, USA) 
  • Ján Hoffstädter (akademický sochár, SK) 
  • Petra Kunarová (architektka, CZ) 
  • Igor Marko (architekt a urbanista, SK/UK) 
  • Jan Schindler (architekt, CZ) 
  • Lucie Vogelová (krajinná architektka, CZ)

 

Nominácie na CE ZA AR 2023 :

 

Kategória RODINNÉ DOMY  

 

Dom Na Rade v Bratislave (viac tu)

Architekti: Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič 

Dôsledne a kultivovane spracovaný projekt, s osobitým gestom výrazného schodiska v interiéri. Premysle né a príjemné bývanie vo všetkých aspektoch. 

Iné: Ján Majerník, Juraj Stieranka 

Foto: Tomáš Manina 

 

Chata Tomky v Borskom Svätom Jure (viac tu)

Architekti: Martin Maňo, Tomáš Amtmann 

Novostavba chatky v Tomkách je výborným príkladom inšpiratívneho rozvinutia typologického modelu. Na  zdanlivo malom priestore sa podarilo vytvoriť duálny priechodný mikrosvet. Dva scénické pohľady do lesa  a k jazeru dopĺňa prekvapivo veľkorysé a funkčné vnútorné riešenie. 

Foto: Matej Hakár 

 

Dom režiséra v Jakubove (viac tu)

Ateliér: DeRaxa, architekti: Peter Rakšány, Jonáš Karásek 

Štyri objekty slobodne uložené v krajine na brehu jazera, bez plotov a bariér voči okoliu aj voči sebe na vzájom, vytvárajú zaujímavú komunitu priestorov a vzťahov. 

Iné: Martin Simonides 

Foto: Marika Majorová, Jonáš Karásek, Patricia Schafferová 

 

Dom na Hrnčiarskej v Modre (viac tu)

Architektka: Jana Konečná 

Dom veľmi citlivo pracuje s historickým prostredím a jeho priamym zakomponovaním do nového, mäkšie ho architektonického tvaroslovia objektu. Používa pôvodný hradný múr nielen v rámci hybridnej materiálo vej estetiky, ale i termodynamiky pasívnej termoregulácie vnútornej teploty domu. 

Iné: Martin Frič, Doblex s.r.o., Tibor Ivanko, Maroš Baťo, Faircraft s.r.o. 

Foto: Martin Frič 

 

RD Bohúňova v Bratislave (viac tu)

Architekt: Ilja Skoček 

Dom v zložitej uličnej situácii s čistou fasádou a maximálnou redukciou materiálu. Minimum okenných  otvorov ochraňuje súkromie a špecifický vnútorný svet obyvateľa domu. 

Iné: Dominika Čerepkaiová, Martina Kalivodová 

Foto: Peter Jurkovič 

 

 

 

Kategória BYTOVÉ DOMY 

Kolísky v bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica (viac tu)

Ateliér: Architekti Šebo Lichý, architekti/ architektky: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Imrich Vaško, Aleš Hradec ký, Emanuel Zatlukaj, Juraj Murín, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pongó, Júlia Jackulíková Krajinný architekt: Vojtěch Urban 

Bytový súbor vytvára rezidenčný priestor, v ktorom sa môžu deti zahrať a dospelí venovať cvičeniu  a socializácii so susedmi, v budúcnosti pod korunami vzrastlých stromov. Výrazný koncept centrálneho  priestoru je prevádzkovo logický a navyše zaujímavý v pohľadoch z bytov súboru. Osadenie spoločenské ho centra na umelom teréne vyvažuje predpoklad kvalitného života. 

Foto: Tomáš Manina 

 

Nový svet v Bratislave (viac tu)

Ateliér: mikulaj & mikulajova, architekti/ architektky: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj

Bytový dom pri Horskom parku prešiel extenzívnou a zároveň citlivou prestavbou. Proces dohody oby vateľov je vždy náročný a v tomto prípade je výsledok konzistentný s originálnou kvalitou a charakterom.  Navyše tento objekt kvalitu vhodne ďalej rozvíja. 

Iné: Jana Machalová, Jakub Hanták 

Foto: Matej Hakár, Filip Šlapal 

 

Rezidencia Valčíkova v Prahe  (viac tu)

Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík 

Autori pristupujú k vnútornej organizácii bytového domu koncepčne, a to tak z hľadiska dispozície domu,  ako aj z hľadiska prepojenia jednotlivých bytov s vonkajšími priestormi, čím plne využívajú potenciál po zemku. Výsledok je uveriteľný a veľmi dobre remeselne spracovaný. 

Iné: Danica Ščepková, Barbora Navrátilová 

Foto: Filip Šlapal 

 

 

Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY 

Kancelárska budova MTS B3 v Krivej na Orave (viac tu)

Ateliér: FORM A21, architekti: Richard Koseček, Ján Kuva, Ján Jacko, Andrej Valent, Vladimír Kobliška, Ákos Takács 

Pracovné prostredie napojené na výrobnú halu je zamerané na formálnu hru so svetlom, zvukom  a krajinnými prvkami. Architektúra je jasne komponovaná na ľudskú dimenziu priestorového toku vnímania,  ale zároveň napojená na širší kontext krajiny v rámci podpory ekonomického kontextu Oravy. Foto: Vlado Veverka, Juraj Laclavík, Ákos Takács 

 

Mestský úrad v Leopoldove (viac tu)

Ateliér: zerozero, architekti: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený 

Krajinný architekt: Rastislav Mochnacký 

Silný výraz v exteriéri (až nečakaný) sa prenáša do dvoch najväčších priestorov interiéru (sobášna sieň  a zasadačka), ktoré pôsobia až nadštandardne. Skvelý príklad verejnej stavby. 

Iné: Martin Ratkoš, Vladimír Durbák, Viliam Hrubovčák, Marcel Benčík, LightLab 

Foto: Matej Hakár 

 

Warm Nest - onkologický denný stacionár v Belgickom Knokke-Heist (viac tu)

Ateliér: Ark-shelter, ARCHEKTA, architekti/ architektky: Viktor Mikovčák, Martin Mikovčák,  Michiel De Backer, Ondrej Vavro, Radovan Hnidka, Monika Balalová, Milan Ščury, Barbora Šimašková, Beata Varechová, Menno Cramer 

Objekt spája výskum o vplyve architektúry na ľudské zdravie s modulárnou prefabrikovanou konštrukciou.  Architektonické riešenie uvoľnenia rigidnej geometrie prefabrikátu dovoľuje tokom svetla a prírodných  prvkov vytvorenie mäkkého humánneho prostredia, ktoré balansuje kolektívne a individuálne funkcie liečby. Foto: BoysPlayNice, Jakub Skokan, Martin Tůma 

 

 

Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY 

Nový pavilón urgentného príjmu v Nemocnici Bojnice (viac tu)

Architekti: Marek Jablonský, Stanislav Majcher 

Výnimočný je už samotný fakt, že ide o verejnú investíciu do zdravotníctva, ale našťastie architektonic ké riešenie ide ďalej a ponúka veľmi kvalitné efektívne racionálne riešenie. Pavilón je logicky umiestnený v rámci areálu nemocnice s výborným prístupom pre pacientov aj RZP. Autori zvládli aj úlohu zakompono vať náročné technické zabezpečenie objektu do jeho siluety. 

Foto: Tomáš Manina 

 

NORMA V PIEŠŤANOCH (viac tu)

Ateliér: GUTGUT, architekti: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič, Tomáš Vrtek 

Norma pôsobí ako mávnutie motýlieho krídla, ktoré môže spustiť oživenie mestského parku a širšieho ve rejného priestoru. Je to príklad toho, že vedľajšie roly v architektúre neexistujú. 

Foto: Martina Ulehlová, Daniel Kordík 

 

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu  Slovenskej národnej galérie v Bratislave (viac tu)

Ateliér: Architekti BKPŠ, architekti/ architektky: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Mi chalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 1964-1979 

Náročný projekt v celej šírke oslovuje svojou veľkorysosťou, pokorou i oslavou. Trvalo to dlho, ale SNG  získala svoju konečnú podobu, ktorú môžeme s radosťou začať využívať naplnenú obsahom. Foto: Matej Hakár, Ján Kekeli 

 

Kategória INTERIÉR 

TB Lobby v Bratislave (viac tu)

Ateliér: AT26 Architects, architekti/ architektky: Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Peter  Kukučka, Veronika Mandincová 

Nové riešenie vstupu do centrály Tatra Banky je odpoveďou na často formálne, štandardizované vstupy  do administratívnych priestorov. Vzdušné senzorické priestorové usporiadanie kombinované s invenčne  aplikovanou korporátnou identitou vytvára konzistentný a užívateľsky príjemný priestor.

Foto: Matej Hakár 

 

Zázrak prírody - Človek v čase a priestore v Národnom múzeu v Bratislave (viac tu)

Architekti: Peter Masár, Dušan Veverka, Jakub Tóth 

Oslovilo nás v rovnakej miere výtvarno-priestorové riešenie aj kurátorské vedenie inštalácie. Je cenné,  že kamenná inštitúcia, akou je Slovenské národné múzeum, dokáže prijať a podporiť úplne nové prístupy  k prezentácii svojej centrálnej témy, akou je "človek". 

Iné: Alena Šefčáková, Barbora Krejčová, Lukáš Freytag, Dominika Szabová 

Foto: Eva Benková 

 

Byt 29A v Bratislave (viac tu)

Ateliér: martinskoček, architekt: Martin Skoček 

Autor veľmi jemne a premyslene zasahuje do podstaty bytu. Rešpektuje pôvodnú remeselnú vrstvu,  podporuje ju a celkom prirodzene a s ľahkosťou pridáva novú vrstvu - sebavedomú, remeselne  neuveriteľne kvalitnú. Všetko sa stáva jedným veľkorysým, ale citlivým celkom. 

Foto: Matej Hakár 

 

IOKO v Bratislave (viac tu)

Architekt: Alan Prekop 

Mimoriadne osobitý prístup ku skladbe materiálu a k usporiadaniu priestoru sa zdá byť dokonalým  prostredím pre dizajnérku dioptrických okuliarov a jej klientov. 

Iné: Evgeniia Kazarezova 

Foto: Jakub Gulyás 

 

Kategória EXTERIÉR Grape festival 2022 v Trenčíne (viac tu)

Ateliér: martinskoček, architekti: Martin Skoček, Pavol Dobšinský, Radoslav Hamara, Šimon Voštinár

Urbanistický koncept hudobného festivalu sprevádzaného originálnou architektúrou so silným umeleckým  presahom je veľmi ojedinelým fenoménom a môže vyvolávať mnoho otázok. Sme presvedčení, že krása  je hodnota, ktorú sa oplatí podporovať a zažívať aj v situáciách, v ktorých ju neočakávame. Možno preto,  že má silu spájať. 

Foto: Lousy Auber, Radoslav Hamara 

 

Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke (viac tu)

Ateliér: KATEdesign 

Krajinné architektky: Katarína Monček, Michaela Šmeringaiová, Mária Jurčová 

Úprava okolia pamätníka je príkladnou transformáciou nedôstojnej plochy parkoviska na zmysluplný vstup do nábrežného parku. Citlivá práca so zvlneným terénom umocňuje spoločenský význam pamätníka  a zároveň je oddychovým miestom všetkých jeho návštevníkov. 

Foto: Marek Velček 

 

Mestský park v Karlovej Vsi - Park Suchá Vydrica v Bratislave (viac tu)

Ateliér: AWE ATELIER 

Krajinní architekti/ architektky: Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega 

Vznikol nový verejný priestor a športový park na mieste, ktoré neponúkalo takmer nič. Autorom  sa podarilo doplniť chýbajúce funkcie v meste nielen pestrou náplňou aktivít, ale aj atraktívnou  geometriou parku. 

Iné: Tomáš Pozdech 

Foto: Tomáš Manina, Tomáš Pozdech, Ivana Citarová 

Slávnostné vyhlásenie ocenených diel sa uskutoční 5. októbra 2023 v Starej tržnici v Bratislave, priamy  prenos z odovzdávania CE ZA AR 2023 uvidia diváci na Dvojke RTVS. Moderátorom odovzdávania cien  22. ročníka bude predseda poroty a architekt Juraj Benetin. 

Okrem diel ocenených v 6-tich kategóriách budú v rámci galavečera vyhlásené aj dve špeciálne ocenenia.  "Cena verejnosti" CE ZA AR 2023 je udeľovaná na základe internetového hlasovania, ktoré prebehne po čas septembra na internetovom portáli www.cezaar.tv. Hlasovanie verejnosti podporuje generálny mediálny  partner ocenenia Denník N na svojej platforme Minúta po minúte. Ocenenie "Patrón architektúry" udeľuje  predstavenstvo Slovenskej komory architektov za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjad rený architektonickým dielom, ale je výsledkom práce osobnosti, miestnej samosprávy alebo inštitúcie, ktorá  sa zaslúžila o rozvoj slovenskej architektúry. 

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím