Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. október 2023
5
3838

Výsledky CE ZA AR 2023

Laureáti ocenenia CE ZA AR 2023 sú známi.
Výsledky CE ZA AR 2023

Vo štvrtok 5. októbra 2023 boli v Starej tržnici v Bratislave slávnostne vyhlásení laureáti Ceny za architektúru CE ZA AR 2023. Galavečer bol v priamom prenose vysielaný na Dvojke RTVS, sprevádzal ním architekt Juraj Benetin.

KDE JE #REGENERÁCIA, TAM SME #SPOLUVARCHITEKTÚRE

Všetci, ktorí žijeme vo svojich domovoch, používame verejné priestranstvá, fungujeme pracovne či vo voľnom čase v rôznych budovách a priestoroch. Sme rôzni: laici, súkromní či verejní investori, architekti a ďalší odborníci, ktorí sa zúčastňujú na finálnej podobe architektonického diela. Estetická kvalita, trvácnosť realizácií a najmä ich energetická a sociálna udržateľnosť je zodpovednosťou nás všetkých, nás všetkých sa týka. 

Ako potvrdila predsedníčka SKA, architektka Nora Vranová: "Asi najdôležitejšia úloha projektu CE ZA AR je scitlivovanie verejnosti voči kultúrnemu prínosu architektúry a prezentovanie príkladov dobrej praxe. Lebo zodpovednosť za tvorbu urbánneho prostredia a krajiny nesieme všetci - architekti, urbanistky, krajinári, ale aj obyvatelia a obyvateľky Slovenska reprezentovaní samosprávami a verejnými inštitúciami. Sme v tom všetci spolu - #SPOLU V ARCHITEKTÚRE.“ 

Členky a členovia medzinárodnej poroty aj v 22. ročníku pri posudzovaní súťažných diel brali na zreteľ tento kľúčový význam architektúry a dôležitosť navrhovania s ohľadom na súčasné potreby spoločnosti, teda v súlade s mottom: #spoluvarchitekture/ #togetherinarchitecture.

MEDZINÁRODNÁ POROTA

Porota zložená z domácich a zahraničných odborníčok a odborníkov hodnotila 95 prihlásených diel, v užšom výbere spoločne navštívila 28 z nich. Z následných nominácií napokon určila víťazné diela v jednotlivých kategóriách. Členstvo v porote v tomto ročníku prijali:

  • Juraj Benetin (architekt, SK)
  • Dana Čupková (architektka, USA)
  • Ján Hoffstädter (akademický sochár, SK)
  • Petra Kunarová (architektka, CZ)
  • Igor Marko (architekt a urbanista, SK/UK)
  • Jan Schindler (architekt, CZ)
  • Lucie Vogelová (krajinná architektka, CZ)

 

LAUREÁTI CE ZA AR 2023

 

Kategória RODINNÉ DOMY  

Dom Na Rade v Bratislave (viac tu)
Architekti: Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič 
Iné: Ján Majerník, Juraj Stieranka 

Porota vyzdvihla, že ide o dôsledne a kultivovane spracovaný projekt, s osobitým gestom výrazného schodiska v interiéri. Premyslené a príjemné bývanie vo všetkých aspektoch.

Foto: Tomáš Manina 

Rez
Rez

 

 

Kategória BYTOVÉ DOMY 

Rezidencia Valčíkova v Prahe  (viac tu)
Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík 
Iné: Danica Ščepková, Barbora Navrátilová 

Autori pristúpili k vnútornej organizácii bytového domu koncepčne, a to tak z hľadiska dispozície domu, ako aj z hľadiska prepojenia jednotlivých bytov s vonkajšími priestormi, čím plne využili potenciál pozemku. Porota sa zhodla na tom, že výsledok je uveriteľný a veľmi dobre remeselne spracovaný.

Foto: Filip Šlapal 

 

 

Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY 

Mestský úrad v Leopoldove (viac tu)
Ateliér: zerozero
Architekti: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený 
Krajinný architekt: Rastislav Mochnacký 
Iné: Martin Ratkoš, Vladimír Durbák, Viliam Hrubovčák, Marcel Benčík, LightLab 

Porota ocenila silný výraz v exteriéri (až nečakaný), ktorý sa prenáša do dvoch najväčších priestorov interiéru (sobášna sieň a zasadačka), ktoré pôsobia až nadštandardne. Skvelý príklad verejnej stavby.

Foto: Matej Hakár 

 

 

Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY 

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu  Slovenskej národnej galérie v Bratislave (viac tu)
Ateliér: Architekti BKPŠ
Architekti / architektky: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 1964-1979 

Porota vyzdvihla náročnosť projektu. V celej šírke oslovuje svojou veľkorysosťou, pokorou i oslavou. Trvalo to dlho, ale SNG získala svoju konečnú podobu, ktorú môžeme s radosťou začať využívať naplnenú obsahom.

Foto: Matej Hakár 

 

Kategória INTERIÉR  

Byt 29A v Bratislave (viac tu)
Ateliér: martinskoček
Architekt: Martin Skoček 

Podľa slov poroty, autor veľmi jemne a premyslene zasahuje do podstaty bytu. Rešpektuje pôvodnú remeselnú vrstvu, podporuje ju a celkom prirodzene a s ľahkosťou pridáva novú vrstvu - sebavedomú, remeselne neuveriteľne kvalitnú. Všetko sa stáva jedným veľkorysým, ale citlivým celkom.

Foto: Matej Hakár 

 

Kategória EXTERIÉR

Mestský park v Karlovej Vsi - Park Suchá Vydrica v Bratislave (viac tu)
Ateliér: AWE ATELIER 
Krajinní architekti / architektky: Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega 
Iné: Tomáš Pozdech 

Vznikol nový verejný priestor a športový park na mieste, ktoré neponúkalo takmer nič. Autorom  sa podarilo doplniť chýbajúce funkcie v meste nielen pestrou náplňou aktivít, ale aj atraktívnou  geometriou parku. 

Foto: Tomáš Manina, Tomáš Pozdech, Ivana Citarová 


ŠPECIÁLNE OCENENIA

CENA VEREJNOSTI

Cena je udeľovaná nominovanému dielu, ktoré v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov verejnosti. Hlasovanie prebiehalo od začiatku septembra na portáli www.cezaar.tv, až do oznámenia víťaza v samotnom závere galavečera. Cenu verejnosti získala Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke (viac tu).


PATRÓN ARCHITEKTÚRY 

V rámci gala večera sa udeľuje ocenenie Patrón architektúry, ktorým predstavenstvo Slovenskej komory architektov vyzdvihuje jednotlivcov alebo organizácie, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a propagáciu slovenskej architektúry.

Cenu Patrón architektúry 2023 získava Slovenská národná galéria za príkladný postup hľadania podoby obnovy areálu Slovenskej Národnej galérie medzi rokmi 2003 až 2023.

Riaditeľky SNG, Alexandra Kusá a Katarína Bajcurová, zasvätili svoje pôsobenie obnove jedinečného areálu galérie s výrazným rukopisom architekta Vladimíra Dedečka, ktorý sa po dlhých rokoch chátrania zaslúžene zaradil medzi dominanty Bratislavy. Jeho súčasná podoba je výsledkom dvoch súťaží návrhov - ideovej z roku 2003 a následne projektovej z roku 2005. Aj vďaka tomu je dnes prezentované dielo hodné najvyšších ocenení tvorivej činnosti a práce všetkých, ktorí sa na ňom podieľali. 

Ocenenie predstavenstva Slovenskej komory architektov je prejavom vďaky a uznania desiatkam zamestnancov a zamestnankýň galérie, ktorí pochopili, že kultúra spoločnosti sa prejavuje aj jej vzťahom k architektonickému dedičstvu. Ich odvaha a profesionalita slúžia ako vzor dobrej praxe aj pre iné verejné a štátne inštitúcie na Slovensku.


ARCHITEKTÚRA SA PRIHOVÁRA VŠETKÝM

Ceny za architektúru CE ZA AR už tradične sprevádzajú rôzne ďalšie aktivity, ktoré popularizujú kvalitné architektonické riešenia ako bežnú avšak dôležitú súčasť nášho bytia v súkromnom aj verejnom priestore. 

Na Dvojke RTVS mohli diváci sledovať TÝŽDEŇ SÚČASNEJ SLOVENSKEJ ARCHITEKTÚRY. V pracovné dni od štvrtka 28. 09. do stredy 04. 10. boli postupne vo video dokumentoch predstavené nominované diela v jednotlivých kategóriách.

V rámci festivalu Biela noc mohla verejnosť navštíviť PAVILÓN CE ZA AR 2023 v SNG. Prístupný bol od piatku 29.09. do nedele 01. 10. "Pavilón CE ZA AR 2023 je po letnom pavilóne SNG z roku 2012 ďalším a trochu iným pokusom o využitie nádvoria vodných kasární,“ vysvetlil Martin Skoček, jeden z iniciátorov tejto myšlienky a doplnil: "Nepracuje s jeho horizontálnou plochou, ale priestor pod premostením využíva ako rám obrazu pre umiestnenie monumentálnej 36 × 5 metrovej LED steny, ktorá ponúkla publiku sekvenciu záberov z nominovaných diel 22. ročníka CE ZA AR."

Ostatným sprievodným výstupom CE ZA AR 2023 je špeciálny MAGAZÍN N O ARCHITEKTÚRE. V náklade 10 000 kusov bude odovzdaný žiakom v 450 slovenských stredných školách. Nosným motívom čísla je snaha o zmenu vnímania architektúry v duchu hesla #spoluvarchitekture. Inštitút Slovenskej komory architektov pre Slovenskú agentúru životného prostredia pripravil v rokoch 2022 a 2023 sériu súťaží návrhov pre hľadanie zodpovedných riešení obnovy najčastejšie sa vyskytujúcich typov rodinných domov na Slovensku. Víťazné návrhy môžu byť inšpiráciou ako zhodnotiť svoje bývanie nielen z energetického hľadiska, ale tiež z pohľadu architektonickej kvality a kultúry krajiny. Každý jeden takto obnovený rodinný dom dokáže ako drobná zmena prispieť k  vyššej kvalite života a estetike slovenských ulíc, obcí a miest.

Záštitu nad aktuálnym ročníkom prevzali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ministerstvo dopravy SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, primátor Hlavného mesta Bratislavy a starosta Mestskej časti Bratislava - Staré mesto.

 

Vyhlasovateľ: SKA
Organizační partneri: ISKA, LOCO AGENCY
Generálny partner: VÚB 
Generálni mediálni partneri: RTVS, DVOJKA, DENNÍK N
Z verejných zdrojov podporil FPÚ

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím