Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. november 2023
0
701

Prehľad cien a ocenení v roku 2023

Prehľad najzaujímavejších cien a ocenení v oblasti architektúry a príbuzných druhov kultúry. Prioritu má slovenská scéna. Zahrnuli sme aj nosné ocenenia od susedov a zo sveta.
Prehľad cien a ocenení v roku 2023

Na Slovensku i v zahraničí sa každoročne udeľujú nezávislé ocenenia, ktoré majú ambíciu predstaviť to najlepšie čo vzniklo.

Aj v tomto roku sme podrobne prezentovali všetky relevantné výbery. Či už slovenské, české, alebo renomované medzinárodné. Ako to dopadlo, a aké diela boli v uplynulom roku vybrané odbornými porotami, prináša nasledovný prehľad:

 

Najprv Slovensko:

 

CE.ZA.AR 2023 - Cena Slovenskej komory architektov za architektúru (Súhrnný článok o výsledkoch a predstavenie víťazných diel nájdete tu)

Laureátmi tohtoročnej Ceny Slovenskej komory architektov sa v jednotlivých kategóriách stali:

Rodinné domy: Dom Na Rade v Bratislave, viac TU
Autori: Samuel Zeman, Andrej Šabo, Lukáš Kordík, Štefan Polakovič

Bytové domy: Rezidencia Valčíkova v Prahe, viac TU
Autori: Iľja Skoček a Rudolf Netlík

Občianske a priemyselné stavby: Mestský úrad v Leopoldove, viac TU
Autori: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený
Spolupráca: Martin Ratkoš (stavebné riešenie), Vladimír Durbák (statika), Hrubovčák (statika), Marcel Benčík (vizuálna komunikácia)

Fenomény architektúry: Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave, viac TU
Autori: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 1964-1979

Interiér: Byt 29A v Bratislave, viac TU
Autor: Martin Skoček

Exteriér: Mestský park v Karlovej Vsi - Park Suchá Vydrica v Bratislave, viac TU
Autori: Krajinní architekti / architektky: Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega, Tomáš Pozdech

Cena verejnosti: Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke, viac TU
Autori: Katarína Monček, Michaela Šmeringaiová, Mária Jurčová, Arch Vlado Gašpárek

Slovenská národná galéria za príkladný postup hľadania podoby obnovy areálu Slovenskej Národnej galérie medzi rokmi 2003 až 2023

 

Výročné ceny Spolku architektov Slovenska (viac v samostatnom článku)

Cenu Dušana Jurkoviča v roku 2023 udelil Spolok architektov Slovenska architektonickému dielu: Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave. O výsledkoch ceny sme informovali v tomto článku, dielo sme podrobne predstavili tu. Najstaršia architektonická cena u nás sa udeľuje autorovi, alebo autorskému kolektívu za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.

Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo udelilo prezídium Spolku architektov Slovenska architektom Martinovi Kusému a Pavlovi Paňákovi

Cenu profesora Martina Kusého za výnimočný počin v audiovizuálnej tvorbe a popularizácii architektúry udelil Spolok architektov Slovenska Ladislavovi Kabošovi za dokument Architekt drsnej poetiky (Denník architekta). Viac o snímke, ktorá zachytáva príbeh Hansa Broosa - brazílskeho architekta slovenského pôvodu - si môžete prečítať tu.

Cenu Združenia urbanistov a územných plánovačov na Slovensku (ZUUPS), ktorá sa udeľuje za urbanistické, územnoplánovacie alebo krajinárske diela, ktoré významne prispievajú k usmerňovaniu, riadeniu, tvorbe urbánneho a krajinného prostredia na Slovensku a k rozvoju urbanizmu a územného plánovania ako profesionálnej tvorivej činnosti putovala do rúk kolektívu autorov za dielo Centrálna rozvojová os Petržalky. Viac o Cene ZUUPS nájdete tu.

Vyhlásenie výsledkov Ceny ARCH 2023 prebehlo 22. júna v priestoroch Galérie mesta Bratislavy (Mirbachov palác). Počas večera, ktorý sa niesol v neformálnej atmosfére si hlavnú cenu odniesol prešovský ateliér zerozero za dielo Mestský úrad Leopoldov. Realizáciu sme podrobne predstavili v samostatnom článku.

 

 

 

V susednej Českej republike boli udelené nasledovné ocenenia:

Česká cena za architektúru 2023 (viac tu)

V súťažnej prehliadke (ekvivalent CE.ZA.AR-a), ktorú každoročne organizuje Česká komora architektov si hlavnú cenu si odniesli Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ladislav Dvořák a Ladislav Šašek za dielo Lávka v Litomyšli. Realizáciu sme podrobne predstavili v samostatnom článku.

Čestné uznanie udelila porota Verejnému priestranstvu medzi školami v meste Červený Kostelec. Realizáciu bratislavského ateliéru 2021 sme predstavili tu.

 

Grand Prix Obce Architektů 2023 (viac tu)

Grand Prix v súťažnej prehliadke, ktorú organizuje česká Obec Architektů (obdoba nášho Spolku architektov Slovenska), získal projekt získal projekt Kloboucká lesní - nová administratívna budova, Brumov-Bylnice. Artefakt Velká modrá kostka z dielne Bohumila Eliáša si odniesli architekti Jan Mach, Jan Vondrák a Filip Cerha z ateliéru MJÖLK architekti (dielo sme podrobne predstavili tu).

 

 

 

Zo svetového kontextu vyberáme nasledovné:

Pritzkerova cena  (Laureáta sme predstavili tu)

Pritzkerovu cenu, všeobecne považovanú za najprestížnejšie ocenenie v oblasti architektúry, si prevzal britský architekt Sir David Alan Chipperfield.

Porota ocenila dlhoročnú prácu Davida Chipperfielda, ktorá "demonštruje úctu k historickému a kultúrnemu dedičstvu. Zároveň ctí urbánne a prírodné prostredie, zlepšuje funkčnosť a dostupnosť budov. Prostredníctvom renovácií odhaľuje potenciál pôvodných stavieb, čelí klimatickým problémom, transformuje sociálne vzťahy a oživuje mestá."

 


Slovenská architektúra nominovaná na EU Mies Award 2024
(celý článok nájdete tu)

V aktuálnom ročníku bienálnej Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru, ktorú od roku 1987 organizuje Európska komisia, Európsky parlament a Nadácia Miesa van der Rohe v Barcelone, nás bude reprezentovať 6 diel. 

V prebiehajúcom ročníku Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru, ktorá je všeobecne považovaná za najprestížnejšie ocenenie za architektonickú tvorbu na starom kontinente, je celkovo nominovaných 362 prác zo 38 krajín. Diela navrhli nezávislí odborníci, národné profesné organizácie a poradný výbor Ceny. Diela za Slovensko nominujú Slovenská komora architektov a dvaja nezávislí experti, menovaní Nadáciou Miesa van der Rohe: Henrieta Moravčíková a Štefan Moravčík (ARCHINFO). Všetky diela nominované za Slovensko nájdete tu.

Medzinárodná súťažná prehliadka v dvojročnom cykle oceňuje najlepšie diela postavené z tehly a keramických materiálov.

Do aktuálneho ročníka Brick Award 24 prihlásili architekti z 54 krajín sveta celkom 743 projektov. Z množstva kvalitných realizácii vybrala odborná porota do užšieho výberu 50 nominácií. Do finálovej päťdesiatky sa bohužiaľ nedostal žiadny zo slovenských projektov. Víťazi v jednotlivých kategóriách budú známi na jar budúceho roku.

 

BigMat International Architecture Award ´23 (výsledky súťaže)

Hlavnú cenu získal pavilón rybieho trhu v prístave španielskeho mesta Almería. Národnú cenu a zároveň špeciálnu cenu za malú rezidenčnú architektúru si odniesol Ján Studený za realizáciu Dom vo svahu, Pernek. Ďalšia Národná cena za architektúru BMIAA’23 - Slovensko putovala do rúk Petra Lényiho, Mariána Luckého, Ondreja Marka, Lenky Boreckej, Miroslava Šestinu a Matúša Šestinu za dielo Ubytovanie v kaštieli Coburgovcov, Jelšava.

Skupina BigMat International so sídlom v Luxembursku organizuje od roku 2005 súťažné bienále BigMat International Architecture Award. Táto cena sa prvýkrát odovzdávala v Španielsku, po troch ročníkoch sa rozšírila na medzinárodnú úroveň (Belgicko, Česká republika, Slovensko, Francúzsko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko). Do aktuálneho ročníka bienálnej súťažnej prehliadky sa prihlásilo viac ako tisíc diel. Do finálového výberu poroty sa dostalo 16 stavieb, dve nominácie smerovali na Slovensko.

 

 

 

Veríme že Vás zaujme aj výber študentských prác a ocenenia z príbuzných kultúrnych oblastí:

Cena profesora Jozefa Lacka (viac tu)

Celoštátnu súťaž o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku organizuje každoročne Spolok architektov Slovenska. Porota vybrala víťaza a ďalších 6 prác, ktorým za ich špecifický prínos v konkrétnej oblasti udelila odmeny.

Cena profesora Jozefa Lacka bola udelená Matúšovi Stierankovi / FAD STU za projekt Dlhý dom, Starý Ružinov, Bratislava. Prácu sme predstavili tu.

 

Cena dekana Fakulty architektúry STU v Bratislave za najlepšiu ateliérovú prácu (viac tu)

"Cena víťazov cien" je každoročne prehliadkou najlepších ateliérových prác, ocenených v jednotlivých oblastiach študijných odborov na Fakulte architektúry a dizajnu STU. 

Cena dekana za najlepšiu ateliérovú prácu putovala do rúk Natálie Zaťkovej za prácu Huta Etelka - pamiatková obnova a konverzia industriálneho areálu, vypracovanú vo vertikálnom ateliéri ateliéri Pauliny - Hrašková - Terao Vošková, ktorú sme predstavili v samostatnom článku.

 

CENY A+ za najlepšiu ateliérovú tvorbu na Katedre architektúry Stavebnej fakulty STU (viac tu)

Súťaže A+ už po piatykrát slávnostné ocenila najlepšiu ateliérovú tvorbu na Katedre architektúry SvF STU. Cieľom súťažnej prehliadky je podpora záujmu študentov o ateliérovú tvorbu, súťaženie a štúdium súčasných trendov v architektúre, urbanizme i v obnove pamiatok.

 

Výsledky celoštátnej súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka (viac tu)

Ministerstvo kultúry SR ocenilo najlepšie zrekonštruované či zreštaurované národné kultúrne pamiatky. 

Kultúrnymi pamiatkami roka a držiteľmi ceny Fénix sa spomedzi 36 prihlásených diel stali v rámci 16. ročníka súťaže stali Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne, Meštiansky dom číslo 12 na Námestí SNP v Banskej Bystrici a mestská veža v Brezne

 

 

Národná cena za dizajn 2023 (celý článok)

Národná cena za dizajn (NCD) je ocenenie udeľované Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry SR. NCD je udeľovaná už od roku 1993, vtedy ešte pod názvom Dobrý dizajn. Súťaž je určená všetkým polohám dizajnu. 19. ročník súťažnej prehliadky slovenského dizajnu bol venovaný najlepšiemu produktovému dizajnu rokov 2021 a 2022. Počas slávnostného galavečera v Divadle Nová scéna bolo odovzdaných 6 hlavných cien, 4 ceny pre osobnosti dizajnu a 4 špeciálne uznania.

 

 

Prehliadka diplomových prác českých architektonických škôl (viac tu)

Súťažnú prehliadku každoročne organizuje Česká komora architektov, so zámerom porovnávať úroveň kvality štúdia na vysokých školách. V aktuálnom ročníku sa o ocenenie uchádzalo 90 diplomantov.

Víťazom sa stala slovenská architektka Dominik Vácha, ktorá obhajoval projekt Promised 5. května na Akadémii výtvarných umení v Prahe.

 

Olověný Dušan - najlepšie semestrálne projekty pražskej Fakulty architektúry ČVUT (viac tu)

Cieľom súťaže je sprostredkovať kritický pohľad na výučbu na pražskej fakulte. Odborná nezávislá porota, tak ako každý rok, ocenila najlepšie projekty a ateliéry v kategóriách Architektúra a Design (viac tu)

 

 

Maľba - Cena Nadácie VÚB (diela sme predstavili tu)

V súťaži, ktorá je určená mladým umelcom (do 35 rokov) zvíťazili Dominika Kováčiková, Michaela Šuranská a Alexandra Hrehová s dielom Inštinkt prežitia.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím