Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. jún 2024
0
486

Wienerberger Brick Award 24 - výsledky

Medzinárodná súťažná prehliadka v dvojročnom cykle oceňuje najlepšie diela postavené z tehly a keramických materiálov.
Wienerberger Brick Award 24 - výsledky

O výsledkoch Brick Award 24 rozhodla hodnotiaca komisia v zložení: Christelle Avenier (Francúzsko), Christine Conix (Belgicko), Ingrid van der Heijden (Holandsko), Wojciech Malecki (Poľsko), Boonserm Premthada (Thajsko). Ocenenie získalo päť autorských kolektívov, ktoré si Ceny si prevzali v piatich kategóriách:

  • Feeling at home: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty  
  • Living together:  bytové domy  
  • Working together: administratívne a industriálne stavby 
  • Sharing public spaces: verejné budovy určené pre vzdelávanie, kultúru a zdravotnú starostlivosť, verejné miesta a projekty infraštruktúry  
  • Building outside the box: inovatívne koncepcie zamerané na cirkulárne stavebné riešenia, energetickú efektívnosť a inovatívne spôsoby využitia tehál 

Do aktuálneho ročníka Brick Award 24 prihlásili architekti z 54 krajín sveta celkom 743  projektov. Z množstva kvalitných realizácii vybrala odborná porota do užšieho výberu 50 nominácií. Do finálovej päťdesiatky sa bohužiaľ nedostal žiadny zo slovenských projektov. 

Vysoký počet prihlásených diel svedčí o popularite keramických materiálov i samotnej súťaže. Hoci bienálnu súťažnú prehliadku organizuje spoločnosť Wienerberger AG, o výsledkoch nerozhoduje použitie jej produktov. Porota hodnotí výlučne architektonické kvality diel, ktorých významnú časť tvoria keramické materiály (tehlové bloky, lícové tehly, keramická strešná krytina, keramická dlažba...). 

"V súčasnosti čelia architekti viacerým vážnym výzvam. Patrí medzi ne zvyšovanie dostupnosti bývania, efektívne využívanie zdrojov, alebo zvyšovanie energetickej bilancie stavieb a znižovanie produkcie odpadu. Projekty v aktuálnom ročníku Brick Award ilustrujú zaujímavú paletu príkladov, prostredníctvom ktorých sa snažia architekti adresovať aj tieto, často protichodné ciele. Výber diel, od hi-tech realizácií, občianskych budov, až po drobné stavby využívajúcie lokálne suroviny a remeselné techniky, ukazuje tehlu ako materiál vhodný pre najširšie spektrum realizácií,“ vysvetľuje Heimo Scheuch, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger AG.

Laureát hlavnej ceny a zároveň víťaz kategórie Sharing Public Spaces si odniesol finančnú odmenu vo výške 7 000 €. Každý zo zvyšných štyroch víťazov jednotlivých kategórií bol odmenený čiastkou 5 000 €. Všetky nominované i víťazné projekty budú zároveň prezentované v knižnej publikácii "BRICK 24".

 

 

V nasledujúcom článku bližšie predstavujeme víťazov jednotlivých kategórií:

 

Grand Prix a víťaz kategórie Sharing Public Spaces: International Rugby Experience
Ateliér:  Níall McLaughlin Architects 
Lokalita: Limerick, Ireland
Realizácia:  2019-2022

"Katedrála športu"

Novostavba v stotisícovom západoírskom mestečku zastrešuje expozíciu venovanú športovej histórii (nielen) írskeho Ragby. "Inšpirovali nás fanúšikovia tímu Munster v červenom oblečení, ktorí zaplavili ulice po víťaznom zápase. Chceli sme v prostredí centra s vežami kostolov vytvoriť nový symbol - takmer 34 metrov vysoký monument s výhľadmi na mesto," vysvetľuje Tom McGlynn z londýnskeho ateliéru Níall McLaughlin Architects. Dominantná tehla v tomto prípade nie je len efektným, obalom, ale tiež dominantným konštrukčným materiálom a finálnym povrchom v interiéri. Klasická plná pálená tehla, charakteristická pre centrum mesta prechádza od prevýšeného foyer s kaviarňou a obchodmi, cez priestory expozícii a prednáškové miestnosti, až pod strechu s otvorenou eventovou plochou. Presklená koruna novodobej mestskej veže smeruje pohľady na panorámu mesta. Takmer pol miliónu tehál použitých na stavbe sekundujú sklupturálne povrchy z farbeného betónového monolitu.

Schematický rez
Schematický rez
139
Youtube

 

Víťaz kategórie Living together: M 5605 
Ateliér:  Estudio Arqtipo
Lokalita:  Buenos Aires, Argentína
Realizácia: 2020-2022

Kompaktný šesťposchodový dom s desiatimi bytmi vyrástol na pôdoryse 8,8 x 12,7 m. Otvorená rožná parcela na severozápade argentínskej metropoly umožnila architektom otvoriť fasády na všetky svetové strany. Dôležitá je hra so svetlom, priehľadmi a primeranou porciou súkromia. Expresívne lodžie a lichobežníkové arkiere vyčnievajú do verejného priestoru. Premyslený kladačský plán vytvára polotransparentné clony a paravany, ktoré definujú vzťah interiér - exteriér. Otvorenosť domu voči prostrediu podčiarkuje presklený vstup, cez ktorý sa dá nahliadnuť do foyer. Materiál z fasád sem vstupuje ako obklad vnútorných stien so všadeprítomným plastickým motívom.

Priestorová schéma
Priestorová schéma
206
Youtube


Víťaz kategórie Feeling at home: The Intermediate House 
Ateliér: Equipo de Arquitectura
Lokalita: Asunción, Paraguaj
realizácia: 2020-2021

Vyplnenie úzkej parcely

Dva tehlové múry pozdĺž parcely, žiadne okná zo strany ulice, maximum presklenia smerujúceho do záhrady s mangovým stromom. Juhoamerická klíma vytvára priestor pre riešenia nerealizovateľné v našich končinách. Svetlo do hĺbky dispozície vniká popod tehlové klenbičky. Základný stavebný prvok minimalistického domu tvorí CEB (compressed earth block). Lokálne vyrábané nepálené murivo z lisovanéhio ílu kladú architekti v rôznych vzoroch, ktoré definujú mieru otvorenosti a presvetlenia priestoru.

Pôdorys
Pôdorys
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rez
Priečny rez
Priečny rez
Schéma konštrukcie klenieb
Schéma konštrukcie klenieb
CEB tvarovky a výstuž
CEB tvarovky a výstuž
141
Youtube

 

Víťaz kategórie Working together: Electricity Supply Board Headquarters, Ireland
Ateliér: Grafton Architects & O’Mahony Pike
Lokalita: Dublin, Írsko
Realizácia: 2017 - 2022 

"Brick Shell and Landscape Core"

Nové sídlo Electricity Supply Board (ESB) nahradilo administratívny komplex zo 60. rokov, ktorému v druhej polovici XX. storočia padlo za obeť šestnásť mestských domov. Novostavba, využívajúca prefabrikovaný betónový skelet, charakteristický pre tvorbu írskych architektiek z ateliéru Grafton, vyrástla na parcele s výmerou 120 x 60 metrov. Cieľom autorov bolo vytvoriť "priepustný kúsok mesta" v hustej gregoriánskej zástavbe pamiatkovo chráneného centra Dublinu. Kompaktná uličná fasáda s tehlovým obkladom, ktorá svojou výškou a rytmizovaním nadväzuje na líniu ulice, ukrýva otvorené a prístupné podlubie so zelenými ostrovmi. Prelínanie štíhlych objektov a priestorov parafrázujúcich klasické úzke dvory vytvára atraktívne prostredie nielen pre zamestnancov energetickej spoločnosti, ale tiež pre okoloidúcich.  

Skica
Skica
Pôdorysy
Pôdorysy
120
Youtube

 

Víťaz kategórie Building outside the box: Types of Spaces 
Ateliéry: HANGHAR + PALMA
Lokalita: Logroño, Španielsko
Realizácia: 2021

Inštalácia vznikla v rámci festivalu Concéntrico, ktorý každoročne prináša do ulíc severošpanielskeho mesta Logroño intervencie v podobe drobnej architektúry. Cieľom je povzbudiť ľudí, aby vedome vnímali a prežívali prostredie okolo seba a spoznávali zákutia mesta. Medzi diela architektov z celého sveta, ktoré majú dočasný charakter sa zaradila aj inštalácia v úzkom priechode areálu bývalej tabakovej továrne. Priestor, vedúci priamo k vysokému komínu, premenili architekti na bludisko, ktoré návštevníka vytrhne z ruchu priľahlých ulíc. Sekvencia šiestich priestorových štruktúr, realizovaných z nasucho kladených keramických tvaroviek, zapadá do geometrie úzkej štyridsaťmetrovej pasáže. Návštevník sa ponorí do sveta geometrickej kompozície a priehľadov, zvýraznených uniformitou tehlových stien, ktorý podľa slov architektov apeluje na prirodzenú túžbu človeka objavovať nové priestory. 

Pôdorys
Pôdorys
Priestorová schéma
Priestorová schéma
146
Youtube

 

Galéria všetkých 50 nominovaných projektov v užšom výbere poroty:

  • Feeling at home: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty  - 10 realizácií
  • Living together: bytové domy  - 11 realizácií
  • Working together: administratívne a industriálne stavby - 9 realizácií
  • Sharing public spaces: verejné budovy určené pre vzdelávanie, kultúru a zdravotnú starostlivosť, verejné miesta a projekty infraštruktúry  - 10 realizácií
  • Building outside the box: inovatívne koncepcie zamerané na cirkulárne stavebné riešenia, energetickú efektívnosť a inovatívne spôsoby využitia tehál  - 10 realizácií

A story of 14858 tiles, India
Kategória: Feeling at home
Ateliér / architekt: Koshish, Kochi
Fotograf: Justin Sebastian

 

Alice Guy School, Francúzsko
Kategória: Sharing public spaces
Ateliér / architekt: Raum, Nantes
Fotograf: Charles-Bouchaïb, Raum

 

Art Center of Aranya, Čína
Kategória: Sharing public spaces
Ateliér / architekt: Atelier Archmixing, Changning District
Fotograf: ZHU Ruizi

 

BD House, Holandsko
Kategória: Feeling at home
Ateliér / architekt: Space Encounters + Studio Vincent Architecture, Amsterdam
Fotograf: Lorenzo Zandri

 

Ca na Catalina i en Joan, Španielsko
Kategória: Feeling at home
Ateliér / architekt: Ted'A arquitectes
Fotograf: Luis Diaz Diaz

 

Casa Dosmurs, Španielsko
Kategória: Feeling at hom
Ateliér / architekt: Mesura, Barcelona
Fotograf: Maxime Delvaux

 

Center for Culture and Arts at the lakeside, Mexiko
Kategória: Sharing public spaces
Ateliér / architekt: Atelier Ars, Zapopan
Fotograf: César Béjar

 

Couche Housing, Francúzsko
Kategória: Living together
Ateliér / architekt: Studio Vincent Eschalier, Paris
Fotograf: Axel Dahl

 

Dining Space at Deva Dhare, India
Kategória: Building outside the box
Ateliér / architekt: Play Architecture, Bangalore
Fotograf: Bharath Ramamrutham

 

Electrical Supply Board Headquarters, Írsko
Kategória: Working together
Ateliér / architekt: Grafton Architects & O Mahony Pike, Dublin
Fotograf: Alice Clancy / Ste Murray / Ros Kavanagh

 

Elzenhof Veenoord - courtyard for elderly, Holandsko
Kategória: Living together
Ateliér / architekt: Specht architectuur an stedenbouw, Groningen
Fotograf: Marieke Kijk in de Vegte Fotogra

 

Embroidery portico apartments Weesp, Holandsko
Kategória: Living together
Ateliér / architekt: BureauVanEig, Rotterdam
Fotograf: Marjolein van Eig

 

Ex Aduana San Blas / Cultural Center, Mexiko
Kategória: Building outside the box
Ateliér / architekt: C733, Mexico City
Fotograf: Rafael Gamo

 

Fillome Building, Južná Kórea
Kategória: Living together
Ateliér / architekt: SOSU Architects
Fotograf: Roh Gyeong

 

Hamburg Advanced Research Centre for Bioorganic Chemistry, Nemecko
Kategória: Working together
Ateliér / architekt: Nickl und Partner Architekten, München
Fotograf: Werner Huthmacher

 

HOUSE (Human's Optional USE), Vietnam
Kategória: Building outside the box
Ateliér / architekt: H&P Architects, Ha Noi
Fotograf: Le Minh Hoang

 

House at Flat Rock, Austrália
Kategória: Feeling at home
Ateliér / architekt: Billy Maynard Architects, Surry Hills
Fotograf: Rory Gardiner

 

House PMJ 2.0, Belgicko
Kategória: Feeling at home
Ateliér / architekt: An schoenmaekers, Gent
Fotograf: Johnny Umans

 

Huis in Restklezoor, Holandsko
Kategória: Feeling at home
Ateliér / architekt: Roffaa

 

Intermediate House, Paraguaj
Kategória: Feeling at home,
Ateliér / architekt: Equipo de Arquitectura, Asunción
Fotograf: Federico Kulekdjian

 

International Rugby Experience, Írsko
Kategória: Sharing public spaces
Ateliér / architekt: Níall McLaughlin Architects, London
Fotograf: Nick Kane

 

Kilyawan Farm Resort, Filipíny
Kategória: Living together
Ateliér / architekt: Dominic Galicia Architects, Makati
Fotograf: Michael Angelo Reyes

 

Kithara Music Kiosk, Mexiko
Kategória: Building outside the box
Ateliér / architekt: TO, Mexico
Fotograf: Jaime Navarro

 

Kornversuchsspeicher, Nemecko
Kategória: Building outside the box
Ateliér / architekt: Architekten, Berlin
Fotograf: Tjark Spille

 

M5605, Argentína
Kategória: Living together
Ateliér / architekt: Estudio Arqtipo, Buenos Aires

 

Maison des Matériaux, Luxembursko
Kategória: Working together
Ateliér / architekt: Behles & Jochimsen, Berlin
Fotograf: Marcus Bredt

 

Misolha Salon, Mexiko
Kategória: Working together
Ateliér / architekt: Apaloosa Estudio de Arquitectura y Diseño, Tuxtla Gutiérrez
Fotograf: Carlos Berdejo Mandujano

 

Nebeko, Belgicko
Kategória: Working together
Ateliér / architekt: Ontwerpatelier Peter Jannes BV, Olen
Fotograf: Liesbet Goetschalckx

 

New church in Hvinningdal, Dánsko
Kategória: Sharing public spaces
Ateliér / architekt: Friis & Moltke, Aarhus
Fotograf: Hans Henrik Sørensen, Jesper Lauridsen

 

Palicourea House, Brazília
Kategória: Feeling at home
Ateliér / architekt: Bloco Arquitetos Associados, Brasilia
Fotograf: Joana França

 

Pallars 180, Španielsko
Kategória: Working together
Ateliér / architekt: BAAS arquitectura, Barcelona
Fotograf: Gregori Civera

 

Pillows Grand Boutique Hotel Maurits at the Park, Holandsko
Kategória: Building outside the box
Ateliér / architekt: Office Winhov, Amsterdam
Fotograf: Stefan Müller, Karin Borghouts

 

Plaza Monumento a la Madre, Mexiko
Kategória: Sharing public spaces , Public & Commercial Building
Ateliér / architekt: Estudio MMX, Mexico City
Fotograf: Dane Alonso

 

Porcheresse, Belgicko
Kategória: Living together ,
Ateliér / architekt: Label architecture, Brussels
Fotograf: Stijn Bollaert

 

Premier Office, Vietnam
Kategória: Working together , Public & Commercial Building
Ateliér / architekt: Tropical Space, Ho Chi Minh City
Fotograf: Trieu Chien

 

Radio Hotel & Tower, USA
Kategória: Working together
Ateliér / architekt: MVRDV, Rotterdam
Fotograf: Ossip van Duivenbode

 

Renovation and expansion of the town hall in Schöppingen, Nemecko
Kategória: Sharing public spaces
Ateliér / architekt: Henchion Reuter Architekten, Berlin
Fotograf: Axel Hartmann

 

Saukonlaituri Parking Facility, Fínsko
Kategória: Building outside the box 
Ateliér / architekt: ALA Architects
Fotograf: Tuomas Uusheimo, Marc Goodwin

 

Single-family cornerhouse AVP, Belgicko
Kategória: Feeling at home 
Ateliér / architekt: Vermeiren - De Coster Architecten, Antwerpen
Fotograf: Olmo Peeters

 

St Mary's Convent, Spojené kráľovstvo
Kategória: Sharing public spaces
Ateliér / architekt: Hall McKnight Architects, London
Fotograf: Lorenzo Zandri

 

Studio Chinar- A Textile Studio, India
Kategória: Working together
Ateliér / architekt: Juhi Mehta Architects, Jaipur
Fotograf: GITESH GUPTA © Studio Bluora

 

Theater at Domain De Hoge Rielen, Belgicko
Kategória: Sharing public spaces 
Ateliér / architekt: dmvA, Mechelen
Fotograf: Stijn Bollaert

 

Theater of Carouge, Švajčiarsko
Kategória: Sharing public spaces
Ateliér / architekt: PONT12 architectes
Fotograf: Matthieu Gafsou, Vincent Jendly, Etienne Malapert

 

Tomac Winery, Chorvátsko
Kategória: Building outside the box 
Ateliér / architekt: Dva Arhitekta, Zagreb
Fotograf: Sandro Lendler, Anna-Maria Kušić

 

Townhouse Fischstrasse 16 Lübeck, Nemecko
Kategória: Living together 
Ateliér / architekt: Anne Hangebruch Mark Ammann Architekten, Zürich
Fotograf: Maximilian Meisse, Neil Evensen

 

Trent - Wohnhaus am See, Nemecko
Kategória: Feeling at home 
Ateliér / architekt: Amunt, Stuttgart
Fotograf: Filip Dujardin

 

Types of Spaces, Španielsko
Kategória: Building outside the box 
Ateliér / architekt: Hanghar, Madrid
Fotograf: Luis Diaz Diaz

 

VDB, Belgicko
Kategória: Living together 
Ateliér / architekt: Vers.A Architecture, Brussels
Fotograf: Stijn Bollaert

 

Vivienda agrupada en Jesús María, Argentína
Kategória: Living together , Apartment Building
Ateliér / architekt: Carranza Vazquez Arquitectos, Córdoba
Fotograf: Javier Agustín Rojas

 

Westminster Fire Station, Spojené Kráľovstvo
Kategória: Living together 
Ateliér / architekt: Openstudio Architects, London
Fotograf: Richard Davies, Nick Rochowski

Súťažná prehliadka Brick Award vznikla v roku 2004. Prvým laureátom hlavnej ceny sa v roku 2004 stal Josef Pleskot z Českej republiky za riešenie priechodu valom Prašného mostu. V nasledujúcich rokoch putovala hlavná cena do Maďarska, Nemecka, Lichtenštajnska, Južnej Afriky, Thajska, Španielska, Rakúska, Veľkej Británie, Švajčiarska, či Poľska. Posledný víťaz z roku 2022 pochádza z Číny. V roku 2012 bodovalo aj Slovensko. V kategórii "Premena" zvíťazil architekt Pavol Paňák s konverziou ruiny tehliarskej pece v Čachticiach na vlastný ateliér. O dva roky neskôr bol sám súčasťou odbornej poroty Brick Award. 

Výsledky Wienerberger Brick Award 24, s podrobným predstavením projektov nájdete na  stránke www.brickaward.com. Informácie o súťaži sú zverejnené aj na www.wienerberger.sk.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím