Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. jún 2022
0
662

Wienerberger Brick Award 2022 - výsledky

Medzinárodná súťažná prehliadka v dvojročnom cykle oceňuje najlepšie diela postavené z tehly a keramických materiálov.
Wienerberger Brick Award 2022 - výsledky

Jeden z najstarších stavebných materiálov - pálená tehla a súčasná architektúra. Hoci prehliadku organizuje výrobca tehál je veľmi sympatické, že o výsledkoch nerozhoduje použitie jeho materiálov. Súťaž je otvorená všetkým. Porota hodnotí výlučne architektonické kvality diel a invenčnú prácu s keramickými materiálmi. Na výsledkoch je to zrejmé.

Už po desiaty krát sa v súťažnej prehliadke predstavilo široké spektrum kvalitných projektov z prakticky všetkých kontinentov. Porota vyberala z 789 predložených projektov z 53 krajín, ktoré následne zredukovala na užší výber 50 realizácií. Veríme, že výsledky vás zaujmú. 

O výsledkoch Brick Award 22 rozhodla hodnotiaca komisia zložená z medzinárodne uznávaných au: Jesper Gottlieb (Dánsko), Tina Gregorič (Slovinsko), Ingrid van der Heijden (Holandsko), Wilfried Kuehn (Nemecko) a Brigitte Shim (Kanada). Ocenenie získalo päť autorských kolektívov z Ekvádoru, Švajčiarska, Číny a Francúzska. Ceny si prevzali v piatich kategóriách:

  • Feeling at home (rodinné a bytové domy)
  • Living together (verejné a společensky prospešné stavby, verejné priestory)
  • Working together (administrativne a industriálne stavby)
  • Sharing public spaces (začlenenie stavieb do verejného priestoru, celkové riešenie verejného priestoru)
  • Building outside the box (kategória zameraná na inovatívne architektonické koncepty a využitie materiálu)

V nasledujúcom článku bližšie predstavujeme víťazov jednotlivých kategórií:

Grand Prix a víťaz kategórie Sharing Public Spaces: Imperial Kiln Museum - Múzeum cisárskych pecí v meste Ťing-te-čen 
Lokalita: Ťing-te-čen
Autori: Studio Zhu Pei, Architectural Design & Research Insitute of Tsinghua University

O projekte:

Múzeum cisárskych pecí je súčasťou archeologického náleziska cisárskej pece z dynastie Ming. Komplex múzea tvorí osem tehlových klenieb, vrátane dvoch prízemných a piatich podzemných výstavných sál. Sústava tehlových klenieb so severovýchodnou orientáciou vytvára systém krytých priestorov, prepojených s nádvoriami, ktoré prepúšťajú denné svetlo do suterénov. Dvojplášťové klenby realizovali stavebníci tradičným spôsobom, vzniknutá dutina je vyplnená betónom. 2,8 milióna tehál zahŕňa aj zrecyklovaný materiál z búracích prác.

Širšie vzťahy
Širšie vzťahy
Axonometria
Axonometria
Schematický rez
Schematický rez
Pôdorys
Pôdorys
1150
Youtube

 

Feeling at home: The House that Inhabits - Produktívne mestské bývanie 
Lokalita: Babahoyo, Ekvádor
Autori: Natura Futura

O projekte:

Realizácia kolektívu Natura Futura v ekvádorskom meste Babahoyo hrdo prezentuje lokálne produkovaný stavebný materiál (spájaný s chudobnými vrstvami), ktorý sa často skrýva, omieta a natiera. Na prízemí budovy sa nachádzajú obchodné priestory, na poschodí bývanie a  sídlo vzdelávacej inštitúcie. Pásy strešných okien a úzka chodba pozdĺž vonkajšej steny prepúšťa do interiéru denné svetlo. Konštrukcia krovu je vyhotovená tiež z lokálneho materiálu - reziva spracovaného miestnymi remeselníkmi. Projekt svojou náplňou a materiálmi ukazuje pozitívny príklad architektúry, efektívne využívajúcej rozpočet a miestne zdroje.

Zo stavby
Zo stavby
Situácia
Situácia
Schematický rez
Schematický rez
Skica
Skica
Schematický rez
Schematický rez
784
Youtube

Living together: 88 bytových jednotiek 
Lokalita: Pantin, Francúzsko
Autori: Avenier Cornejo Architects

O projekte:

Na severovýchodnom predmestí Paríža vyrástli podľa návrhu Avenier Cornejo architectes obytné domy pri kanáli Canal de l'Ourcq. Trojica stavieb zastrešila celkom 88 bytov. Objekty vytvárajú malé nádvorie, ktoré sa otvára smerom ku kanálu. Ostenia tehlových fasád zvýrazňuje kontrastná flámska väzba. Tehly uložené naprieč sú zapustené, aby vytvárali reliéfny efekt. Architekti zvolili tri farby tehál, ktoré sú inšpirované bledožltou farbou mlynov Grands Moulins de Pantin, postavených v roku 1884, ktoré sa nachádzajú pár desiatok metrov západne. Aj kov použitý na okenné rámy a zábradlia má na každom bloku inú farbu: červené tehly dopĺňajú sivé kovové detaily, svetlosivé tehly sú doplnené zeleným kovom a tmavosivé hnedým. Rovnaké tehly boli použité aj na vydláždenie cesty. 

Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažia
Detail fasády
Detail fasády
Detail fasády
Detail fasády
1058
Youtube

 

Working together: 2226 Emmenweid (Švajčiarsko)
Lokalita: Emmenbrücke, Švajčiarsko
Autori: Baumschlager Eberle Architekten

O projekte:

Žiadne chladenie, žiadne vykurovanie. Masívna akumulačná hmota a kvalitná tepelná izolácia. Názov "2226 Emmenweid" pochádza z technologickej koncepcie budovy, ktorá zabezpečuje stabilnú vnútornú teplotu v rozmedzí 22 a 26 ˚C. Štvorpodlažná budova, ktorú navrhol ateliér Baumschlager Eberle Architekten vo švajčiarskom meste Emmenbrücke, charakterizuje svetlá vápenná omietka s pravidelným usporiadaním veľkých okien, osadených hlboko v stenách. Jej mohutnosť zvýrazňuje valbová strecha so zarovnanými hranami. Zapustená časť vo fasáde vytvára výraznú horizontálnu líniu, ktorá štrukturuje masívny blok a nadväzuje na členenie susedných budov. Konštrukcia stien pozostáva z dvoch vrstiev tehál, z ktorých každá má hrúbku 36,5 cm. Použité keramické tvarovky zaisťujú difúznu otvorenosť konštrukcie a vysokú tepelnú zotrvačnosť, ktorá významne prispieva k stabilite vnútornej klímy. 

Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažia
2677
Youtube

 

Building outside the box: Tsingpu Yangzhou Retreat
Lokalita: Šanghaj
Autori: Neri&Hu Design and Research Office

O projekte:

Na tomto mieste kedysi žili rybári a poľnohospodári. Pred zahájením výstavby sa tu nachádzal sklad a niekoľko malých domčekov. Architektom sa podarilo prepojiť štruktúru, kopírujúcu usporiadanie pôvodných usadlostí s požiadavkami prevádzky luxusného hotela. Členenie parcely do mriežky vymedzenej tehlovými stenami odkazuje na tradičné čínske domy s nádvoriami. S výnimkou dvojpodlažného domu s nádvorím, v ktorom sa nachádza knižnica a niekoľko izieb pre hostí, sú všetky budovy jednopodlažné. Spleť múrov obklopuje všetky funkčné plochy, vrátane štyroch záhrad. Architekti pracujú s východiskovým skladobným rozmerom tehly, vytvárajú rôzne perforácie, väčšie otvory, alebo štruktúry. Otvárajú priehľady do bohatého vnútorného sveta, aj smerom do krajiny. Aj v tomto prípade stavba opätovne využíva materiál z búracích prác.

Situácia
Situácia
730
Youtube

Viac informácií o súťaži nájdete na www.brickaward.com

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím