Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. august 2021
0
388

Slováci v medzinárodnej architektonickej súťaži Brick Award 22

Rekordný počet prihlásených realizácií v celosvetovej súťaži Brick Award 22 poukazuje na popularitu tehlovej architektúry
Slováci v medzinárodnej architektonickej súťaži Brick Award 22

Až 789 prihlásených diel z 53 krajín sveta je dôkazom, že tehla je nadčasový stavebný materiál, ktorý má svoje miesto aj v súčasnej architektúre. O medzinárodne uznávané ocenenie Brick Award sa uchádzajú aj slovenskí architekti.

Architekti z celého sveta prihasili do Brick Award 22 až 789 súčasných architektonických projektov, v ktorých dominuje alebo exceluje práve tehla. Ocenenie, ktoré je súčasne poctou tehlovej architektúre, udeľuje najväčší svetový výrobca tehál - spoločnosť Wienerberger AG v pravidelných dvojročných cykloch už od roku 2004.

„Ocenenie Brick Award dostáva do pozornosti modernú, inovatívnu tehlovú architektúru. Architektom a dizajnérom z celého sveta ponúka možnosť predviesť svoje mimoriadne diela. Aj keď cenu vyhlasuje a organizuje spoločnosť Wienerberger, treba zdôrazniť, že cena je nezávislá. Nie je dôležité, aby projekt pracoval s výrobkami Wienerberger. Hodnotiacimi kritériami poroty je inovatívny dizajn, architektonický koncept, estetika, udržateľnosť a energetická účinnosť,“ vysvetľuje Heimo Scheuch, generálny riaditeľ spoločnosti Wienerberger AG.

O víťazoch v piatich kategóriách rozhoduje odborná porota zložená zo svetových špičkových expertov na architektúru.

Porota zo všetkých prihlásených diel vyberie do užšej nominácie 50 projektov. Následne určí výhercov jednotlivých kategórií a vyhlási meno celkového víťaza a laureáta špeciálnej ceny. Víťazné a nominované projekty budú tiež prezentované prostredníctvom knižnej publikácie „BRICK 22“, zostavenej expertmi z oblasti architektúry.

Víťazi jednotlivých kategórií získavajú finančnú odmenu 5 000 eur a celkový víťaz dostane 7 000 eur. Výsledky Brick Award 22 budú vyhlásené v júni 2022.

Viac informácií o súťaži nájdete na https://www.brickaward.com/
alebo na https://www.wienerberger.sk/architektura-a-referencie/brick-award.html

 

Slovenské diela v súťaži Brick Award 22

DOMY ROLIČKY, Bratislava
Autori: cakov+partners
Foto: Tomáš Manina
Kategória: Living together

Urbanistické osadenie domov na Roličkách vychádza z prostredia a tvaru pozemku. Zámerom bolo zabezpečiť súkromie pre užívateľov a súčasne využiť pekné výhľady na Bratislavu. Domy sa otvárajú smerom na mesto a do kopca.

Bočné fasády sú minimálne perforované. Malé átriá alebo loggie, ktoré sú v nich osadené, pomáhajú presvetliť hlboké dispozície a priečne vetrať denné časti bytu.

Projekt pozostáva z 27 veľkometrážnych bytov usporiadaných v deviatich líniovo zoradených samostatných domoch, ktoré sú od seba odsadené. Vzniknuté priestory medzi nimi sa využívajú pre terasy a zelené plochy. Každý dom má tri nadzemné poschodia a jednu spoločnú garáž umiestnenú v suteréne. Tehlové murivo Porotherm bolo použité pre obvodové nosné steny, ako aj všetky vnútorné priečky bytov.

Fasády sú bezúdržbové, obložené tehlovým obkladom a hliníkovými panelmi. Doplnené sú hliníkovými oknami s predokenným tienením. Minimalistický výraz domov podčiarkuje jednotná sivá farba doplnená o čierne akcenty, vďaka ktorej domy harmonicky nadväzujú na kopec.

 

DOM V, Bratislava

Autor: Martin Skoček
Foto: Matej Hakár
Text: Martin Skoček
Kategória: Living together

Dom svojou líniovou hmotou a priečelím nadväzuje na tradičnú vidiecku zástavbu okrajovej časti Bratislavy. Postavený je na mieste pôvodného rozobraného domu, z pôvodného priznaného režného muriva, ktoré tvorí aj jeho hlavnú interiérovú charakteristiku. Samotné členenie domu je inšpirované trojdielnym slovenským domom, kde centrálnym priestorom sa stáva pitvor orientovaný do záhrady, ktorá je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Výrazným konštrukčným prvkom je aj tvarovanie krovu, ktoré umožňuje prístup východného svetla pomocou svetlíkov tak, aby nenarúšal pohľadovú kontinuálnu plochu strechy zo záhrady.

 

Jurkovičova Tepláreň, Bratislava

Autori: PAMARCH, s.r.o.
Foto: Ing. Martin Pikalík, PhD.
Kategória: Working together

Národná kultúrna pamiatka od významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča prešla rozsiahlou rekonštrukciou a stala sa súčasťou moderného komplexu Sky Park od známej architektky Zahy Hadid. Funkčne je tepláreň rozdelená na coworkingové priestory a priestory prístupné verejnosti.

Budova Jurkovičovej teplárne je posledným pozostatkom priemyselnej minulosti Bratislavy. Kombinuje v sebe prvky secesie, modernizmu a funkcionalizmu. Charakteristická je svojím tehlovým fasádnym obkladom, vežami umiestnenými v rohoch stavby a úzkymi vertikálnymi oknami.

Pôvodná fasáda, obložená pálenou tehlou, ostala zachovaná. Rekonštrukcia prebiehala na základe historických dokumentov. Typický tehlový obklad budovu zjednocuje a hliníkové okná zachovávajú industriálny architektonický výraz tejto pamiatky. Úpravou prešli aj vnútorné priestory. Svojím komplexným a moderným vybavením inšpirujú, motivujú, podnecujú kreativitu a tímovú spoluprácu, profesijný osobný rozvoj a vytvárajú prostredie pre najlepšie nápady a sebarealizáciu.

 

Prístavba domu v areáli bývalej tehelne, Čachtice

Autor: Ing. arch. Pavol Paňák
Foto: Tomáš Manina
Kategória: Building outside the box

Prístavba víkendového domu je najnovším prírastkom v súkromnom architektonickom laboratóriu Pavla Paňáka. Rozšírenie je v skutočnosti novou obytnou izbou pristavanou k domu dávneho tehliara, ktorý bol obnovený v roku 1995. Prístavba je teda akýmsi pokračovaním historického vývoja vidieckeho domu.

Charakteristická je vyvážená, ľahká a vzdušná geometrická kompozícia. Ide v skutočnosti o jednoduchú veľkú izbu s vloženou emporou nadväzujúcou na podkrovie jestvujúceho domu a na ňu vedúcimi schodmi. Cez presklené časti fasády dnu preniká denné svetlo a výhľady sa otvárajú do sadu.

Stavbe dominuje tehla na netradičnom mieste – pod strechou. Masívne obvodové múry sú zastrešené oceľovým krovom s tehlovou výplňou. Tehly so značkami použité v konštrukcii krovu sú dávnymi produktami práve tejto bývalej tehelne, vďaka čomu prostá lomená plocha zo starých pálených tehál nadobúda až ozdobný charakter. Ťažký krov prináša konštrukcii vynikajúce akumulačné vlastnosti pre stálosť vnútornej klímy.

 

Smaltovňa Lučenec

Autori: Ing. arch. Štefan Polakovič, Ing. arch. Lukáš Kordík, Ing. arch. Samuel Kadák, Ing. arch. Barbara Rek, Ing. arch. Ľuboš Dobóczi, Ing. arch. Filip Hečko
Foto: Nora & Jakub Čaprnka
Kategória: Working together

Rakottyayho smaltovňa na Rázusovej ulici patrí medzi známe orientačné body v Lučenci. Aj keď už areál dlho neslúži pôvodnej funkcii, názov Smaltovňa používajú Lučenčania dodnes.

Chátrajúci priemyselný areál, ktorý bol svojho času jednou z najväčších pých priemyselného Novohradu, po rekonštrukcii ožíva v spojení s pôvodným menom. Výrobu však v širšom centre mesta postupne nahrádza kreatívny priemysel. Prvým dokončeným celkom z rozsiahleho projektu je pôvodná tehlová budova smaltovne v juhozápadnej časti pozemku.

Autormi rekonštrukcie je ateliér GutGut, ktorému sa podarilo vytvoriť živé moderné pracovné prostredie pri zachovaní stavebnej podstaty objektu. Autori rekonštrukcie tak potvrdili pôvodnú kvalitu budovy. Príbeh Smaltovne tak môže vďaka novej funkcii pokračovať ďalej. Konverzia dvojice historických objektov smaltovne, aj jej neskorších dostavieb, je stále otvorený proces, ktorý v ďalších fázach pokračuje doteraz. V druhom pôvodnom objekte smaltovne aktuálne vzniká 13 loftových bytov.

 

Interiér concept store VIVI & LULU v Piešťanoch

Autor: Mgr. arch. Michal Staško
Foto: Erik Ďuriš
Kategória: Working together

Obchodný priestor, ktorý v minulosti slúžil ako predajňa obuvi značky Baťa a neskôr tu sídlila známa drogéria Beitl, prešiel kompletnou rekonštrukciou. Interiér obchodného priestoru vychádza z nasledovnej filozofie: všetko, čo je prírodné a dá sa obnoviť, je potrebné zachovať a zrekonštruovať. Ostatné treba doplniť zariadením a technológiami podľa najmodernejších trendov v interiérovom dizajne.

Komplexná rekonštrukcia priestoru pre potreby súčasného majiteľa začala v januári 2017 čistením neskorších stavebných zásahov. Odstránené boli podlahy, tapety, stará omietka a sadrokartónové podhľady. Náročnou obnovou prešli pôvodné drevené trámy, ktoré sú aktuálne prezentované v pohľade. Zo stien boli odstránené staré omietky. Obnažené pohľadové režné murivo sa autor návrhu rozhodol ponechať bez ďalšej povrchovej úpravy. Do autentickej kulisy pribudol na mieru vyrobený oceľový závesný systém. Zariadenie interiéru a osvetlenie tvoria produkty slovenských výrobcov.

 

Twin City

Autori: SIEBERT + TALAŠ; Matej Siebert, Roman Talaš, Marián Vido, Zdenko Dekan, Mária Cibuľová, Jana Kosková, Kamila Marušáková, Milan Škorupa CEPM; Ladislav Nagy, Martin Tribus, Filip Kellenberger, Peter Hrebík, John Robertson Architects; John Robertson
Foto: Matej Fabiánek
Klient: HB Reavis Management s.r.o.
Kategória: Working together

Konverzia industriálnej zóny na nové mestské centrum priniesla do novovznikajúcej administratívnej štvrte novú kvalitu, pričom však nadviazala na tradíciu historických výrobných hál pôvodných tovární. Jedným z motívov novej štruktúry, ktorý sa autori snažili zahrnúť do riešenia moderného kancelárskeho bloku, sa stal odkaz na industriálne dedičstvo hlavného mesta. Pripomienka dejín štvrte sa prejavila prítomnosťou tehly ako stavebného materiálu na Továrenskej ulici a tiež abstrahovanou fasádou administratívnej veže Twin City Tower, ktorá dopĺňa blokovú zástavbu trojuholníkovej parcely.

Projekt svojou novou mierkou a intenzitou využitia priestoru vytvoril hustejšiu koncentráciu ľudí a funkcií v území. Napriek tomuto kvantitatívnemu skoku v náraste objemov a zaťažení územia je celková forma novovzniknutej štruktúry (tak ako pri predchádzajúcej etape) kultivovaná, jasná, čitateľná a primerane mestská. Hoci mierka mestskej štruktúry narástla, je pomerne prijateľná a zodpovedajúca svojej polohe. Najmä v porovnaní s novými susednými projektmi formujúcej sa centrálnej komerčnej zóny. Spolu s priľahlými vonkajšími verejnými, medziblokovými i vnútroblokovými zelenými priestormi vytvára príjemné mestské prostredie. Verejnosť môže využívať nielen pešiu zónu medzi objektmi s kvalitnou zeleňou a mestským mobiliárom, ale aj vybavenosť v parteri jednotlivých objektov.

 

Bytový dom STEIN2

Autori: Ateliér Ivan Kubík, s. r. o.
Foto: Martin Viazanko
Kategória: Living together

Projekt STEIN2 je atraktívna rezidenčná štvrť na hranici bratislavského Starého Mesta, ktorá citlivo kombinuje priemyselnú tradíciu s víziou kvalitného bytového domu. Druhá fáza projektu v oblasti starého pivovaru Stein priniesla do Bratislavy spolu viac ako 400 bytov a 27 obchodných priestorov v rezidenčnej štvrti s rozlohou 1,3 hektára.

Urbanistický návrh rešpektuje špecifiká a historické súvislosti daného územia, ako aj súčasné potreby rozvoja. Vytvára tak plnohodnotný mestský blok formou viacpodlažnej zástavby mestského typu vytvárajúci kompaktný a bezpečný vnútroblok pre svojich obyvateľov a verejný park s mestskou zeleňou. Nadzemnú časť tvoria bloky viacpodlažných bytových domov variabilne výškovo a priestorovo prispôsobené, vychádzajúce z histórie postupného vývoja zástavby v danej lokalite. Jeden z blokov zahŕňa aj typ prízemných bytov s predzáhradkami orientovanými do parkového vnútrobloku. Zostávajúce časti prízemných uličných fasád sú tvorené menšími obchodnými prevádzkami.

Stavba spĺňa požiadavky vysokého štandardu na bývanie i z hľadiska architektonického stvárnenia a použitých materiálov. Na vizuálne členenie fasád sa použila šúchaná omietka, stierka ako imitácia betónu, organický obklad so vzhľadom tehlových pásikov a prevetrávané fasádne obklady. Výplňové murivo obvodových stien a deliace priečky bytových jednotiek sú murované z tehál POROTHERM Profi.

Zdroj: PR spoločnosti Wienerberger

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím