Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Projekt ateliéru PLEIDEL ARCHITEKTI na rozsiahlom pozemku v okrajovej časti obce Slepčany hľadá riešenia pre ideálne spojenie bývania a práce mladej rodiny reštaurátorov. Priestory archetypálneho rodinného domu dopĺňa samostatný ateliér. Do vrcholu úzkej klinovitej parcely umiestňujú architekti dvojicu objemov so sedlovými strechami, ktoré sa stretávajú v spoločnom "mikronámestíčku".
Zvolená kompozíciu charakterizuje jednoduché farebné a materiálové riešenie. Zjednocujúci drevený obklad dopĺňajú plechové strechy s čistými detailmi zaatikových žľabov. Interiér oboch objektov tvorí voľne plynúci priestor, otvorený až po strešnú rovinu.
Realizáciu bližšie predstaví sprievodný text Imricha Pleidela:
Historická obec Slepčany leží v nive riečky Žitava, v krajine Žitavskej pahorkatiny, medzi obcami Nová Ves nad Žitavou a Tesárskymi Mlyňanmi so známym arborétom. V jej najjužnejšom výbežku, medzi kaplnkou pri hlavnej ceste, Čerešňovým potokom a hájikom s mohutnými jaseňmi a vŕbami sa nachádza malá usadlosť - “dvojdomie” tvorené obytným krídlom a ateliérom rodiny mladých reštaurátorov. Navrhli sme ho ako dve archetypálne hmoty, každú na jednoduchom obdĺžnikovom pôdoryse a zastrešenú klasickou sedlovou strechou bez presahov. Objekt ateliéru je orientovaný súbežne s hlavnou cestou. Hmota domu, osadená v kolmej pozícii plynie pozdĺž severnej hranice pozemku.
Hmota ateliéru vytvára praktickú vizuálnu aj hlukovú clonu voči obytnej a pobytovej časti krásneho 27-árového pozemku, ktorý plynie popri kulise majestátnych stromov až k potoku na jeho západnej strane. Logicky je v ňom umiestnená pracovná časť - reštaurátorský ateliér s priamym vstupom a vjazdom od ulice cez tradičnú dvojkrídlovú bránu. Zvolené riešenie umožňuje dopraviť aj objemnejšie kamenné alebo drevené plastiky a architektonické prvky na reštaurovanie. Garáž nahrádza kryté podlubie na severnej ateliéru, ktoré zároveň chráni vstup pred nepriazňou počasia. Cez podlubie sa otvára pohľad na “mikronámestíčko” v medzipriestore oboch objektov a na zapustený vstup do domu.
Ako hlavné pracovisko a dielňa v ateliéri slúži priestor otvorený až po strešnú konštrukciu. Časť podkrovia dielne využíva galéria, prístupná cez jednoramenné schodisko, priamo nadväzujúce na vstup z podlubia. Vhodné prostredie na drobnejšie práce zabezpečujú veľkorysé strešné okná. V oddelenej časti je situovaný malý návštevnícky apartmán s hygienickým zázemím, ktorý momentálne slúži ako grafické pracovisko a kancelária. Schodisko je presvetlené a vizuálne prepojené s dielňou jednoduchým presklením v subtílnej drevenej rámovej konštrukcii. Dielňa je zároveň presvetlená a priamo prepojená so záhradnou časťou prostredníctvom presklenej steny s dverami v západnom priečelí.
Bývanie je orientované svojim južným priečelím so zapusteným gánkom do átria a západným štítom do záhrady a krajiny. Na prízemí, vo väzbe na gánok, sa nachádza spálňa rodičov a voľne prepojený kuchynsko - jedálenský a obývací priestor. Na severnú stranu je orientované vstupné závetrie a zádverie so šatníkom a hygienickým zázemím, miestnosť pre domáce práce a schodisko, ktoré je zasunuté hlbšie k centru dispozície. Vzniklo tak malé prekryté patio s možnosťou uskladnenia palivového dreva, alebo sušenia bielizne. Obývací priestor je otvorený až po strešnú konštrukciu. V západnej štítovej stene je osadené štíhle vertikálne presklenie na celú výšku priestoru, ktoré spolu s presklenými stenami gánku vytvára príjemnú atmosféru a kontakt so záhradou a lesom. Schodisko plynúce okolo knižnicovej zostavy v jedálni vedie na otvorenú galériu s priehľadom do prevýšeného obývacieho priestoru. Zábradlie galérie a schodiska tvorí priehľadný drevený policovým systémom s oceľovými lamelami. Vo východnej časti podkrovia je situovaná dvojpriestorová izba a herňa detí, hygienické a technické zázemie.
V interiéri sa uplatňuje jednoduchá tektonika a minimalizovaná materiálová skladba, ktorá pozostáva z podlahy - brúsenej betónovej mazaniny, svetlých drevených biodosiek použitých na priečkach, vnútorných dverách a zabudovanom nábytku s drobným vtipným detailom a z priznaných odlievaných oceľobetónových stropov. Zmäkčujúci motív kruhu v preskleniach plných drevených dverí a gule v podobe svietidiel na farebných závesoch v rôznych výškach, čo dodáva priestorom uvoľnenosť a hravosť. Tá sa prejavuje aj v mobiliári s rôznymi recyklovanými prvkami, alebo kúskami zhotovenými kreatívnymi majiteľmi.
Na fasádach je použitý prevetrávaný obklad z neohobľovaných hranolčekov. Smrekovcové laty v hustom vertikálnom rastri dopĺňa svetlá brezová preglejka na prekrytých plochách podlubia ateliéru, zádveria, severného patia a gánku. Vizuálny vnem dotvára strešná krytina z falcovaného plechu v jemnom sivom odtieni, vrátane úsporných klampiarskych detailov.
Koncept exteriéru je voľný, s výrazným krajinným charakterom. Jeho súčasťou sú plochy na hranie detí a spoločné aktivity rodiny, ktoré dotvárajú farebné záhony a kryt studne z vertikálne osadených vlnitých oceľových plechov. V predpolí domu je chodník a vjazd z lomového kameniva, ktoré oddeľuje pozdĺžny záhon s lúčnou výsadbou, prechádzajúci z vonkajšej otvorenej časti pozemku cez líniu oplotenia zo sivého vlnitého plechu. Západnú, výrazne prírodne ladenú časť záhrady tvorí lúka s biojazierkom a koreňovou čističkou odpadových vôd.
Použité materiály a riešenia:
Dom je murovaný z tehlových tvaroviek Wienerberger. Monolitické stropné dosky tvoria v interiéri pohľadovú vrstvu. Vnútorné nenosné priečky, interérové obklady a zabudované prvky sú zhotovené z masívnych biodosiek. Prevetrávané fasády z neohobľovaných smrekovcových hranolčekov dopĺňajú dosky z brezovej preglejky.
Podklady: Architektonická kancelária PLEIDEL ARCHITEKTI
Fotografie: Milan Hutera