Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. február 2023
2
2016

Rodinný dom Rybí, ČR

Bývanie otvorené do krajiny za tmavou fasádou z opaľovaného dreva.
Rodinný dom Rybí, ČR
Autori: Ing. arch. Václav Kocián, MArch. Zdeněk LiškaSpolupráca: Ing. Martin Wünsche (statika), Ing. Pavla Tvrdá (požiarna bezpečnosť), Richard Kovář (realizácia)Plocha pozemku: 2161 m2Zastavaná plocha: 145 m2Podlažná plocha: 124 m2Obostavaný objem: 722 m3Investičný náklad: 210 000 €Návrh: 2019 - 2020Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Rybí 424 , Rybí, Česká republikaPublikované: 8. február 2023

Na hraniciach vymedzených ochrannými pásmami architekti umiestňujú vzájomne natočenú dvojicu objemov so sedlovými strechami. Architektonické riešenie zodpovedá prevádzkovej logike. Hlavnú obytnú časť pre mladú rodinu dopĺňa druhé krídlo, v budúcnosti určené pre starých rodičov. Hmoty sa stretávajú v spoločnom zádverí. Na druhej strane vytvárajú privátny dvor s výhľadom do blízkeho lesa. Presah strechy kryje pred slnkom a dažďom takmer celoročne využívané drevené terasy.

Foto: Václav Novák

Miesto

Parcela sa nachádza na okraji zastavanej časti obce Rybí v Moravsko-sliezskom kraji. Vymedzuje ju prístupová cesta, priľahlý potok s vysokými stromami a oplotenie susedného domu. Z celkovej plochy viac ako dvetisíc metrov štvorcových vymedzili ochranné pásma lesa, elektrického vedenia a podzemných plynových zásobníkov relatívne malú zastavateľnú časť pozemku. Do značnej miery tak aj predurčili tvar domu.

Pozemok sa mierne zvažuje smerom na juhovýchod. Svahovitý terén odkrýva výhľady na okolité pasienky, lesy a čiastočne aj na obec. V najnižšom bode, v ktorom prístupová cesta križuje potok, stojí malá kaplnka s lavičkou. Napriek tomu, že sa nachádza na pozemku investora, je prístupná verejnosti. Objekt je po stáročia súčasťou krížovej cesty vedúcej z Nového Jičína do Štramberka.

Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák

Zadanie a koncept

“Klienti nás oslovili se stavebním programem vlastního bydlení pro čtyřčlennou rodinu s oddělenou částí pro bydlení prarodičů. Dům měl být dřevěný a udržitelný, zejména ve smyslu snadno zrealizovatelný, s nízkými náklady na provoz a s možností alespoň částečné stavby svépomocí,” vysvetľuje architekt Václav Kocián z Kopřivnického ateliéru KLAR.

Dom “na zelenej lúke” nesusedí s kompaktnou zástavbou. V relatívnej blízkosti sa nachádzajú iba dve katalógové drevostaby so sedlovou strechou. “Odpověď na otázku: Jak by měl dům vypadat? v tomto případě nebývá jednoduchá. Vzhledem k rozpočtu, nabitému stavebnímu programu a také požadovanému konstrukčnímu systému dřevostavby v návrhu využíváme racionální přístup s opakováním konstrukčních prvků,” objasňuje východiská tvorby Václav Kocián.

Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: KLAR
Situácia
SituáciaŠiršie vzťahy

Dispozícia

Zádverie v prieniku krídiel vytvára vstupný rázcestník, s priehľadmi do oboch častí domu a zároveň na celú terasu so záhradou. Na vstupnú časť domu nadväzuje hlavný obytný priestor mladej rodiny. Pri pohľade na druhú stranu je to chodba, ktorá lemuje východnú stranu krídla, určeného pre starých rodičov. Tá sprístupňuje kúpeľne a spálne a umožňuje vstup do technickej miestnosti a zároveň prepája bývanie s terasou.

Pri vstupe do hlavnej obytnej časti rodinného domu vchádzame do prevýšeného priestoru s kuchyňou a jedálňou. Pásové okno v kuchyni sprostredkúva prehľad o dianí pri vstupe, rozmerné presklenie so sedením na parapete v obývačke otvára výhľady do krajiny. Z obývačky vedie chodba do nočnej zóny s izbou, kúpeľňou a spálňou. Všetky obytné miestnosti majú priamy vstup na krytú ochodzu a terasu.

Situácia
SituáciaŠiršie vzťahy
Pôdorys
PôdorysŠiršie vzťahy

Konštrukcia a materiály

Rámová konštrukcia drevostavby je zateplená minerálnou vlnou a zaklopená konštrukčnými OSB doskami. Ako pohľadový povrch v interiéri prevláda smreková biodoska. Dominantnému drevu sekundujú biele sadrokartónové steny. Dubové podlahy v izbách dopĺňa na chodbách a v kúpeľniach keramická dlažby. Základy sú rozdelené na dve časti. Blok určený pre starých rodičov je založený na betónových základových pásoch. Hlavná obytná časť domu vybieha nad terén na subtílnych oceľových stojkách. Dom bez masívnej podnože si tak zachováva príjemnú mierku a ľahkosť.

Rez
RezŠiršie vzťahy
Rez
RezŠiršie vzťahy
Severný pohľad
Severný pohľadŠiršie vzťahy
Východný pohľad
Východný pohľadŠiršie vzťahy
Západný pohľad
Západný pohľadŠiršie vzťahy
Južný pohľad
Južný pohľadŠiršie vzťahy
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák
Foto: Václav Novák

Materiály:

  • oceľ:  stĺpiky obytného krídla rodinného domu, plechová krytina
  • lakovaný hliník: klampiarske prvky
  • drevo: smrekové biodosky (interiér), smrekové rezivo/KVH profily, zákopy z konštrukčných OSB dosiek (konštrukcia), opaľované smrekové dosky (fasáda), rámy výplní otvorov zo smrekového dreva v prírodnom odtieni

Vykurovanie:

Ako zdroj pre podlahové teplovodné kúrenie slúži klasický elektrický kotol. Doplnkové vykurovanie zabezpečujú kachle na drevo v obývačke. 

Autor: KLAR
Podklady: Linka
Fotografie: Václav Novák

Poloha diela

Ing. arch. Václav Kocián
MArch. Zdeněk Liška

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím