Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. november 2019
2
5468

Dom na Samkovom dvore, Rabča

Bývanie na Orave. Keď si stolár stavia pre seba.
Dom na Samkovom dvore, Rabča
Autori: Ing.arch. Stanislav Šutvaj, Ing. Pavol Mičáň, autor a dodávateľ interiéru: KUBIK INTERIERSpolupráca: Ing. Ivan Tatala (statika), Ing. Vratislav Kotrík (vykurovanie, VZT inštalácie), Ing. Peter Šťastný (vykurovanie), Ing. Peter Lopeň (elektro), Ing. Marek Gálik (zdravotechnika), Ing. Maroš Salva (zdravotechnika), Pavol Husarčík (CEPOS, protipožiarna ochrana), Ing. Michal Bielený (projektové energetické hodnotenie stavby)Plocha pozemku: 2 785,41 m2Zastavaná plocha: 656,27 m2Podlažná plocha: 282,68 m2Obostavaný objem: 1 370 m3Návrh: 2013 - 2014Realizácia: 2015 - 2019Adresa: Borová 720, Rabča, SlovenskoPublikované: 5. december 2019

Dom sa nachádza v päťtisícovej obci Rabča, asi desať kilometrov severne od Oravskej priehrady. Lichobežníkový pozemok susedí na východnej strane so stolárskou výrobou firmy majiteľa domu. Pohľadovú bariéru zo severu tvorí obchod s potravinami.

Urbanistické danosti v tejto časti obce sú ťažko čitateľné, výrazne pretvorené, vytvárajú komplikovaný priestorový rámec pre osadenie stavby,” vysvetľujú architekti.

Logickým východiskom je preto “elkový” pôdorys, ktorý izoluje parcelu od okolitého ruchu a pred pohľadmi zo susedného areálu. Severojužné krídlo tvorí dôležitú bariéru medzi štátnou cestou a pozemkom majiteľa. “Týmto spôsobom čiastočne obetujeme západné slnko, ale získame pokojnejšiu časť pozemku. Zapadajúce slnko v izbách je napriek tomu cítiť. Pomohli sme si strešnými svetlíkmi nad izbami a nad obývačkou,” zdôrazňuje Stanislav Šutvaj, jeden z autorov.

Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo

Dom je jednopodlažný, veľkosť pozemku umožňuje usporiadanie dispozície len na prízemí. Radenie a vzájomné väzby hmôt podporujú myšlienku obostavania dvora, tak ako to bolo zvykom v minulosti.

“Architektúra je pragmatická, zalamované línie hmoty súvisia s danosťami miesta a líniami pohybu,” dopĺňajú architekti.

Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo

Použité materiály (drevený obklad) reagujú na zvyklosti regiónu a tiež na charakter výrobných objektov na východnej strane (stolárska dielňa). Dom je navrhnutý pre päťčlennú rodinu. Východo-západné krídlo domu je určené pre manželský pár, severo-južné krídlo pre bývanie odrastených potomkov (v budúcnosti bude slúžiť ako hosťovský apartmán so samostatným vstupom). Súčasťou projektu je tiež samostatná dvojgaráž. 

Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Situácia
SituáciaAutor: Ing. arch. Stanislav Šutvaj

Pôdorysný tvar objektu je nepravidelný, v tvare zalomeného písmena "L", s vonkajšími rozmermi 29,39 x 30,80 m. Dom je založený na základových pásoch. Obvodové nosné steny sú vymurované z keramických tvaroviek hrúbky 380 mm, ktoré v presklených častiach nahrádzajú oceľové stĺpy s priemerom 140 mm. Obvodové nosné múry garáže sú odliate ako pohľadové, z monolitického železobetónu hrúbky 200 mm. Monolitická stropná doska s hrúbkou 180 mm je v častiach dvoch šikmých svetlíkov nahradená drevenou konštrukciou krovu. 

Pôdorys
PôdorysAutor: Ing. arch. Stanislav Šutvaj
Rezy
RezyAutor: Ing. arch. Stanislav Šutvaj

Pohľadovú vrstvu odvetranej fasády tvorí kombinácia plôch vertikálneho dreveného obkladu (s termoúpravou) a kompozitných dosiek Fundermax žltej farby. Všetky klampiarske výrobky sú vyhotovené z hliníkového plechu antracitovej farby. Tmavosivé hliníkové rámy sú zasklené izolačným trojsklom.

Pohľady
PohľadyAutor: Ing. arch. Stanislav Šutvaj

Príjemnú sivú patinu dreva, použitého na fasáde domu, strieda v interiéri "živá" farba a textúra prírodného materiálu, ktorá vyniká na monochromatickom pozadí. Priestorový koncept obohatený o prevýšené zóny pod svetlíkmi dopĺňajú výplne otvorov a nábytok využívajúce celú výšku podlažia. K výslednej kvalite prezentovaného diela prispieva aj precízna remeselná práca, zrejmá najmä na nábytkových solitéroch.

Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo
Foto: Igor Kupčo

Poloha diela

Ing.arch. Stanislav Šutvaj
Ing. Pavol Mičáň
autor a dodávateľ interiéru: KUBIK INTERIER
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím