Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. apríl 2020
0
5501

Drevodom na Vysočine, Křižánky (ČR)

Presvedčivý koncept, vychádzajúci z princípov ľudovej architektúry a regulácie CHKO. Kvalitná realizácia a ukážka, ako sa dá s citom pristupovať k okolitej krajine.
Drevodom na Vysočine, Křižánky (ČR)
Autori: Akad. arch. Ladislav Kuba, Ing. arch Tomáš PilařSpolupráca: Ing. arch. Ing. Pavel Míchal, Ing. arch. Josef ŽufánekInvestor: Manželia KlímovciZastavaná plocha: 148 m2Obostavaný objem: 841 m3Návrh: 2008 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Křižánky, Česká republikaPublikované: 4. apríl 2020

Ľudová architektúra je charakteristická svojim prispôsobením sa prostrediu. Nebojuje s prostredím, stáva sa jeho súčasťou (na čo sa pri novostavbách často zabúda). Okrem čistého architektonického riešenia nás potešilo aj nie často vídané citlivé osadenie do jestvujúceho prostredia. (Žiadne úpravy terénu buldozérom, či umelé formálne záhradné úpravy...).

Stavba rešpektuje svoje okolie i prírodné danosti. Využíva lokálny materiál. Spomínané princípy sú pre tvorbu ateliéru Kuba & Pilař architekti charakteristické. Nie formálnym uplatňovaním tvorivých východísk, ale sviežim autorským prístupom.

Foto: David Korsa
Foto: David Korsa
Foto: David Korsa

Dom v Žďárských vrchoch, na okraji malej obce Křižánky. Voľne stojaca stavba je orientovaná na juhozápad, do záhrady a k výhľadom na hrebeň Devět skal.  

Foto: David Korsa
Foto: David Korsa
Foto: David Korsa
Foto: David Korsa

“Koncept domu vychází ze základních archetypů místního lidového stavení, především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku a typem a sklonem sedlové střechy,” vysvetľujú architekti. Dobrým príkladom je priedomie, navrhnuté po obvode domu, vymedzené posuvnými okenicami. V prípade neprítomnosti majiteľov, či nepriaznivého počasia možno objekt úplne uzavrieť. 

Foto: David Korsa
Foto: David Korsa
Foto: David Korsa
Situácia
SituáciaAutor: Kuba & Pilař architekti

Obdĺžnikový pôdorys pojal jednu obytnú miestnosť s kuchyňou a tri spálne. Všetky izby sú orientované do záhrady. Kúpeľne, zázemie a vstup sú umiestnené pozdĺž severovýchodnej fasády.

Pôdorys
PôdorysAutor: Kuba & Pilař architekti

Nosná konštrukcia domu je z dreva. Na priedomí aj v interiéri sú priznané časti drevených krokiev, väzníc a stropných trámov. Obvodová stena domu za okenicami je obložená plechovými panelmi. Okná sú hliníkové. Pohľadovú vrstvu zo strany exteriéru tvorí štiepaný šindeľ. Tradičný materiál nájdeme na fasáde, posuvných okeniciach a na streche. Bočné štítové steny prekrýva priehľadný vlnitý akrylát, kotvený na drevených latách.

Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: Kuba & Pilař architekti
Priečny rez
Priečny rezAutor: Kuba & Pilař architekti
Pohľad
PohľadAutor: Kuba & Pilař architekti
Foto: David Korsa
Foto: David Korsa
Foto: David Korsa

Poloha diela

Akad. arch. Ladislav Kuba
Ing. arch Tomáš Pilař

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím